am urgent nevoie de ajutor va multumesc anticipat tuturor

Creat de geo1974, Aug 29, 2012, 03:31 AM

« precedentul - următorul »

geo1974

nu sunt de specilaitate asa ca as vrea sa stiu care este limita dintre proprietatea mea si a vecinei , fiindca nu avem gard despartitor
-mie mi se pare ca imi impune ea de unde sa efectueze cadastristul meu masuratorile ceea ce nu este corect , mai ales ca vecinii imi spun ca a distrus semnele care ar fi putut delimita cele doua proprietati
-tipa , urla ca ea nu imi cedeaza  1 cm din terenul ei intrucat cadastristul meu ne-a comunicat amandurora ca din terenul meu lipsesc 100 de mp si din al ei 20de mp
-eu nu vreau sa ii iau din teren dar nici sa o las pe ea sa intre in al meu  si asa lipsa
-din 2004 de cand a cumparat si pana in 2011 cand am devenit eu proprietar nu s-a gandit nici macar o clipa sa puna gard , acum a lovit-o
-am un plan de amplasament si delimitare a corpului de proprietate care ne serveste amandurora intrucat initial  cele doua terenuri au fost unul singur si au avut acelasi proprietar
-eu vreau sa se respecte acest plan , sa imi delimitez terenul si sa imi intabulez dreptul de proprietate , mai ales ca este intocmit de expertii angajati de ea
-nu vreau sa ma judec cu nimeni
-este oare posibil sa apara o asa mare diferenta de teren lipsa in conditiile in care limitele exterioare ale terenului nu s-au modificat din 2004 si pana azi ?
-va rog sa ma credeti ca nu mai inteleg nimic sunt disperata nu stiu ce sa fac si nu ma pricep sa interpretez singura acel plan
-cadastristul meu vad ca nu zice nimic face masuratorile asa cum indica ea desi inca odata precizez ca nu exista gard sau alte semne despartitoare
 http://www.fileshare.ro/82489349635.2" target="_blank">http://www.fileshare.ro/82489349635.2

vali_costea

Imobilul initial a fost dezmembrat in alte doua, al dvs. si al vecinei, fiecare lot rezultat are pe limitele de propietate coordonate deja receptionate.Pe aceste limite cu suprafata aferenta ati fost intabulati ambii propietari, fiecare avand un numar cadastral si un numar de carte funciara.La teren se poate face trasarea limitelor de proprietate.
Ca sa nu existe dubii luati dvs. un cadastrist si vecina altul, fiecare sa traseze independent, diferenta intre punctele marcate la teren nu poate fi mai mare de max. 5 cm, e mult , dar se mai intampla.Cel care va traseaza limita de propietate trebuie sa va inmaneze un proces verbal de trasare.
Daca nu doreste asa ceva , vecina dvs. , va faceti dvs. trasarea limitei, in caz ca va scoate tarusii ii faceti o reclamatie la politie.
O alta cale ar fi cea prin instanta  pentru granituire.

John Doe

Daca proprietatea initiala a fost impartita in doua si fiecare ati cumparat cate un lot, vreun plan de dezmembrare aveti? sau in ce baza ati cumparat fiecare suprafata lui?
Cazurile ca al tau sunt multe din pacate, pot avea un milion de motive, iar solutiile sunt trei: la buna intelegere, in instanta sau... cine-i mai destept cedeaza. Pe banii lui, dar isi pastreaza nervii intacti.

Modificat de John Doe (29-08-2012 09:14:17)

Anton Pann

Din cate se vede, dezmembrarea este facuta in Stereo 1970 de catre Primul Meridian SRL . Cadastristul d-voastra trebuie sa procedeze la masuratori Stereo70 , pe cat posibil in acelasi sistem in care s-a facut prima masuratoare , si va trebui sa traseze limita de dezmembrare ,pe aceleasi puncte din lucrarea de dezmembrare . Asta daca se obtin datele necesre . Daca acum el masoara cu GPS ul, iar veche masuratore s-a facut din biserci  sau borne , vor fi diferente care vor trebui analizate si rezolvate . Dar se poate in principiu. 
Mai corect ar fi ca sa se solicite trasarea aliniamentului de dezmembrare , firmei care a facut dezmembrarea .
Asta se intampla la terenurile neimprejmuite. Nu stiu care este terenul d-voastra, daca este cel mare sau cel mic , dar daca ar fi cel mare(1800mp)  pentru 100mp , as da repede declaratie ca sunt de acord cu diminuarea si nu m-ar mai interesa restul.
Si intrucat " vreti sa stiti care este limita dintre cele doua proprietati" , raspunsul este unul singur : doar prin proces si sentinta definitiva veti putea afla granita dintre cele doua proprietati. Orice alte masuratori, in cazul d-voastra , vor fi contestate ori de d-voastra ori de vecini, intrucat a-ti precizat clar ca nici unii nu cedati nimic , iar masuratorile efectuate de acestia nu au nici o valoare juridica.
Calea amiabila s-a inchis , incepe.... circul cu avocati, experti si judecatori .... nota de plata la urma . 


 :nono:

Mit

Completez la ce a scris AP:
Nu ese obligatoriu ca "raspunsul corect" sa fie cel dat de instanta.
P.S. Vezi rezultat referendum demitere baselu'. :rusine:

diagodose2009

Lucrurile  importante sunt :
  a) cadastrale originale sa  fie corect-masurate si nu bataie de joc
  b) suprafetele sa fie exact cele rezultate din masuratori si aprobate de OCPI
  c) daca  doriti sa faceti gard trebnuie ca dvs sa cereti o adeverinta de la  primarie , impreuna cu copiile xerox  dupa cadastru depuse i ndosar la primarie
  d) tarusarea se face de catre topograf iar la final cereti "Proces Verbal de tarusare" stampilat de cactre topograf.
  e) eu recomand sa alegeti topograful care a facut cele mai multe  planuri parcelare in zona dvs, deoarece acesta are reteaua GPS-geodezica  cea mai  buna
 f) cu ruleta de 50m puteti verifica daca tarusarea imobilelor a fost facut corect., distantele dintre picheti  trebuie sa fie egale cu cele  din cadastru +/- 5cm
 g) exista posibilitatea ca limita sa difera de vechea limita ,cel mai importanta este
suprafetele dvs sa fie exact cele din foile cadastrale.)(si al dvs si al vecinului)
Foile cadastrale sunt :PAD - anexa11 in STereo1970, Extras CF, sau FBI

  Daca indepliniti toate aceste criterii  nu trebuie sa va faceti griji..

Limita gardului final este materializarea prin tarusi de catre topograf-cadastrist, limita conform cu planurile de amplasament  aprobate de ofciu OPCI..


 :hi:

Modificat de diagodose2009 (30-08-2012 08:21:37)

Mit

d...2009

" Lucrurile  importante sunt :
  a) cadastrale originale sa  fie corect-masurate si nu bataie de joc
  b) suprafetele sa fie exact cele rezultate din masuratori si aprobate de OCPI
  c) daca  doriti sa faceti gard trebnuie ca dvs sa cereti o adeverinta de la  primarie , impreuna cu copiile xerox  dupa cadastru depuse i ndosar la primarie
  d) tarusarea se face de catre topograf iar la final cereti "Proces Verbal de tarusare" stampilat de cactre topograf.
  e) eu recomand sa alegeti topograful care a facut cele mai multe  planuri parcelare in zona dvs, deoarece acesta are reteaua GPS-geodezica  cea mai  buna
f) cu ruleta de 50m puteti verifica daca tarusarea imobilelor a fost facut corect., distantele dintre picheti  trebuie sa fie egale cu cele  din cadastru +/- 5cm
g) exista posibilitatea ca limita sa difera de vechea limita ,cel mai importanta este
suprafetele dvs sa fie exact cele din foile cadastrale.)(si al dvs si al vecinului)

  Daca indepliniti toate aceste criterii  nu trebuie sa va faceti griji..

Limita gardului final este materializarea prin tarusi de catre topograf-cadastrist, limita conform cu planurile de amplasament  aprobate de ofciu OPCI..


Modificat de diagodose2009 (Astazi 19:03:37) "

Cateva lamuriri:
OCPi nu aproba ci avizeaza,
Nu se cere adeverinta de la primarie ci Certificat de urbanism pt. construire gard
De regula, topograful "care-a facut cele mai multe planuri parcelare in zona" poate sa fi facut si cele mai multe marsavii-greseli.
N-am prea inteles ce-i cu "foile cadastrale", ma depaseste terminologia folosita.

geo1974

multumesc mult tuturor celor care au avut amabilitatea sa posteze un raspuns , m-au ajutat sa inteleg cum stau lucrurile .


bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !