Am nevoie de o informatie

Creat de marginean, Feb 18, 2012, 04:17 PM

« precedentul - următorul »

marginean

Buna ziua,

Daca doresc sa intabulez o anexa(garaj), pe terenul primariei, ce documente am nevoie?
Cele specificate in ord. 634 art.17 ???
Vreau intabulare doar pe constructie, si am aprobare de cosntruire de la primarie, e nevoie sa solicit aprobarea primariei pentru asa ceva?

Va multumesc,
Andrei

kkndkk

Articolul 17 face referire la actualizarea unei documentatii cadastrale si presupune ca, in cazul tau, terenul este deja intabulat avand ca proprietar primaria. Daca terenul nu este intabulat se intocmeste documentatie cadastrala prima inregistrare - articolul 13- si se face atat pentru teren cat si pentru constructie, fiecare cu proprietarii sai. In acest caz nu se poate intocmi separat constructia de teren.

sacoracad

Concesiune pe teren, inscrisa in CF, iar apoi notat garajul cu AC si PV de la Primarie (nu aprobare!!!), excat cum spune si kkndkk.

Hakan


bad wolf

Toate bune panaacum, dar nu spune nimeni al cui este garajul, pentru ca daca este al primariei se schimba problema.
Sper sa gasesc cararea corecta !

george75m

Este nevoie de o declaratie de superficie data in fata notarului de catre un delegat al primariei imputernicit in acest sens...

Anton Pann

Daca trebuie sa se emita un TP , pe o suprafata de 5000mp, suprafata care include o parcela de Arabil una de Cc si una de F , se poate scrie A3-Cc4-F5 S=5000mp, ca un singur imobil?  La intabulare ar fi posibil sa se inscrie un singur nr. cad. A3-Cc4-F5 iar la mentiuni sa se inscrie cele trei categorii de folosinta ? In fapt este un singur imobil cu trei categorii de folosinta care se va inscrie intr-un singur CF .

Modificat de Anton Pann (14-04-2012 00:01:46)

adrianc

Pleaca de la definitia imobilului din lege. Una sau mai multe parcele alaturate cu sau fara constructii apartinand aceluiasi proprietar.
Titlul se emite cu parcele separate. Adica suprafetele scrise explicit in dreptul categoriei de folosinta respective.
Arabil T2 P100 500mp
Faneata T2 P101 300mp
Cc T2 P102 100mp
Impreuna formeaza un singur imobil cu 3 parcele.
Si in PAD ai optiunea te a trece mai multe parcele.


580/65px 12.3KB
La muncă! nu la întins mâna.