alipire cu diferenta de suprafata

Creat de vali_costea, Oct 06, 2011, 01:05 PM

« precedentul - următorul »

vali_costea

Cand ma gandesc ca mai am inca o lucrare identica cu asta deja imi vine sa o iau la fuga ,dupa ce m am chinuit sa treaca de cf., cadastrul fiind facut acum 10 ani dar nu fusese intabulat, dar au trecut in cf. suprafata din acte 135 iar din masuratori 176,atat si este la teren.  :x  :x  :x

lacriman

Stai linistit ca nu ne certam, e doar o discutie productiva care s-a incurcat putin fiindca erau doua situatii diferite.
Din art25 din regulament eu inteleg ca suprafata intabulata este cea inscrisa in cartea funciara ca masurata. La aceasta concluzie m-au dus aliniatul 2 (ala cu documentatie intocmita (deci cu nr cad) si neintabulata si mai ales faptul ca la aliniatul 3 se mentioneaza in mod expres suprafata din acte. Cum o lege nu face referire de doua ori la acelasi caz, inseamna ca "suprafata intabulata" este cea care a fost trecuta in cartea funciara ca real masurat. De altfel, si acum la prima intabulare regulamentul procedeaza la fel: se inscrie in cartea funciara suprafata real masurata (bineinteles sub niste conditii).
Da, regulamentele au multe belele si e foarte greu sa le aplicam, dar daca ele prevad o anumita regula ea trebuie aplicata iar daca un inspector nu intelege logic articolul respectiv (si asta se intampla peste tot) atunci nu inseamna ca noi trebuie sa cautam alternative.
Daca toti executantii ar pune regulamentul in fata inspectorului si i-ar cere sa discute pe art de lege, s-ar mai face ceva curatenie in domeniu. Cu riscul sa intarziem lucrarile si deci incasarile.
Dar pentru asta trebuie sa stim "beton" regulamentul, si poate n-ar strica sa deschidem o rubrica in care sa discutam articolele mai greu de inteles.