alipire cu diferenta de suprafata

Creat de vali_costea, Oct 06, 2011, 01:05 PM

« precedentul - următorul »

vali_costea

Buna ziua tuturor.Am o situatie destul de ciudata si as dorii un sfat: am 3 imobile ,toate au cadastru si intabulare facute cu cativa ani in urma.Primul imobil are suprafata in acte de 198mp, din mas. si intabulata 237.42;al doilea are 400mp in acte, din mas. si intabulata 407;al treilea are in acte 98mp, intabulat tot 98mp, dar din masuratori are 194mp-cadastrul a fost admis la vremea respectiva pe 194mp din masuratori.Proprietarul doreste alipirea lor, am facut lucrarea conform regulamentului, am depus-o si bineinteles am primit Referat: "Suprafata din acte este de 639mp, intabulata 735mp , iar din masuratori 838mp, DE CE?" Am fost la inspector, i-am explicat situatia, eu nu am facut decat o verificare la teren a limitelor, am masurat ,iese tot la fel ca si in lucrarile precedente aprobate, nu doresc nici eu si nici proprietarul sa modificam cadastrul la al 3 lea imobil,asa a fost admis,asa ramane cu diferenta in plus.Inspectorul a motivat referatul prin faptul ca prin regulamentul actual nu se mai accepta o diferenta asa de mare si mi a recomandat ,tehnic, sa impart terenul rezultat in 2 parcele-una sa aiba exact suprafata intabulata,iar pe cealalta cu suprafata ramasa si sa mentionez ca terenul este detinut fara acte- iar redepunerea sa fie insotita de o declaratie notariala a prop. ca stie de suprafata in plus din masuratori si ca e de acord cu situatia descrisa mai sus.
Eu unul consider ca nu este corect tehnic sa impart in 2, e ca si cum ii scot din curte masina si ii spun ca nu mai este a lui.

lacriman

Tocmai discutam ceva asemanator, cu regulamentul in fata.
Si uite ce scrie in regulamentul 634 modificat prin ordinul 785/2011, la art25 aliniat 1-
" daca suprafata din masuratori este diferita de :
- suprafata INSCRISA IN CARTEA FUNCIARA,
- suprafata din documentatia cadastrala precedenta pentru care nu s-a deschis carte funciara
             SAU
- de suprafata din actele de proprietate, atunci se procedeaza astfel....."
Art 25 face parte din prevederile finale, deci se aplica la toate tipurile de lucrari.
Cum traducem asta din romaneste in romaneste?

Modificat de lacriman (06-10-2011 11:41:26)

John Doe

Daca difera de una dintre cele prevazute, se procedeaza.

PULEIMEN

1. daca suprafata din masuratori este dif de cea inscrisa in cf, se procedeaza astfel:.....
2.  suprafata din masuratori este diferita de  suprafata din documentatia cadastrala precedenta pentru care nu s-a deschis carte funciara , se procedeaza astfel:....       
3. suprafata din masuratori este diferita de suprafata din actele de proprietate, atunci se procedeaza astfel:....

parerea mea.

vali_costea

In documentatia mea suprafata rezultata nu difera fata de documentatiile precedente  :(

PULEIMEN

#5
Citat din: vali_costeaIn documentatia mea suprafata rezultata nu difera fata de documentatiile precedente  :(
1. daca suprafata din masuratori este dif de cea inscrisa in cf, se procedeaza astfel:..... si ajungem la ce a spus inspectorul.

vali_costea

Multumesc pentru raspunsuri, o sa merg pe varianta propusa de inspector.

lacriman

#7
Citat din: vali_costeaIn documentatia mea suprafata rezultata nu difera fata de documentatiile precedente  :(
Pai tocmai asta spuneam si eu (desi unii nu inteleg gluma?!?): nu trebuia sa iti faca referat.
Daca dupa verificare ai aceleasi suprafete ca in cartea funciara trebuie sa iti accepte lucrarea.

PULEIMEN

#8
Citat din: lacriman
Citat din: vali_costeaIn documentatia mea suprafata rezultata nu difera fata de documentatiile precedente  :(
Pai tocmai asta spuneam si eu (desi unii nu inteleg gluma?!?): nu trebuia sa iti faca referat.
Daca dupa verificare ai aceleasi suprafete ca in cartea funciara trebuie sa iti accepte lucrarea.
Pai tocmai ca la el suprafetele din CF difera fata de cele din masuratori.

Modificat de PULEIMEN (07-10-2011 01:42:15)

Atopor

Cand, dumnezeu, o sa avem pe extras o singura suprafata? Am vazut un extras CF pe care scria suprafata din act 2600 mp si suprafata masurata 1312 mp!!! Pe ce lume traim? Omu' asta cand vinde terenul, ce suprafata vinde? Dar cel care cumpara ce cumpara?

lacriman

#10
Citat din: vali_costeaIn documentatia mea suprafata rezultata nu difera fata de documentatiile precedente  :(
@Puleimen: trebuie sa imi schimb ochelarii?

PULEIMEN

- al treilea are in acte 98mp, intabulat tot 98mp, dar din masuratori are 194mp
 -am primit Referat: "Suprafata din acte este de 639mp, intabulata 735mp , iar din masuratori 838mp, DE CE?"

i s-au inscris in cartea funciara doar 98 mp si de aici a rezultat buba.

vali_costea

Va rog sa nu va certati.Dilema e ca in urma cu o luna am facut radiere constructie pe acel lot, lucrare trecuta prin cadastru si apoi cf si nimeni nu a facut vre un referat.
Este corect ca in regulament scrie  la imobilele care au cf diferenta de peste 5 la suta nu se accepta, dar acel lot a trecut de 2 ori pe la ei -prima data cand i sa atribuit nr. cad. si nr. cf si a doua oara mai de curand cand am radiat constructia.

PULEIMEN

a mers de doua ori , iar a treia oara te-au prins  :D

vali_costea