alipire imobile fara contur digital in eterra

Creat de Sim, Mar 30, 2011, 06:47 PM

« precedentul - următorul »

Sim

Salutare,

  trebuie sa fac o documentatie de alipire pt aproximativ 30ha padure, amplasament situat in zona montana a judetului Valcea. in mod normal nu mi-as baga nasul in alt judet decat cel de domiciliu dar terenul e detinut de un unchi de-al meu (urmand sa m-i le ea mie sper ), fiind dobandit prin cumparare de la 6 persoane diferite. Unchiul meu mi-a trimis copii din extrasele de carte funciara si planurile de situatie pentru fiecare din cele 6 corpuri ce urmeaza a fi alipite si din ce vad scris pe aceste extrase si pe planurile de situatie, aceste corpuri apar inscrise in e-terra ca si informatie textuala dar fara geometrie. Pe planurile de situatie (intocmite prin 2003-2004) scrie "sistem de proiectie stereografic" dar fara a preciza modul de determinare a coordonatelor, adica racordare la stereo70 prin masuratori sau prin metode grafice. Stie cineva care lucreaza in judetul Valcea daca aceste intabulari intocmite prin anii mentionati se gasesc intr-o baza de date electronica  la OCPI Valcea ? Daca nu gasesc conturul electronic al acestor imobile si avand in vedere ca imobilele nu sunt integrate cu geometrie in e-terra, pentru a face alipirea, va fi suficient sa masor conturul exterior al imobilului nou format prin alipire sau va trebui sa fac actualizarea informatiei cadastrale pt fiecare imobil in parte si abia apoi sa fac alipirea.
  cer sfatul colegilor care lucreaza in Valcea pt. ca din pacate , cu toata incercarea ANCPI de uniformizare a lucrului in toata tara, inca sunt diferente de la judet la judet.
    multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta cu cateva informatii !!!!

Mit

Ti-as sugera ca sa faci o actualizare a datelor mai intai, astfel aparand pe CF si suprafetele masurate. Atentie, la alipire, cat ai bagat in oala, atat trebuie sa scoti din ea!

topocad.cristi

nu am inteles nimic. din cate stiu eu, un cadastru trebuie sa aiba pe pad si un inventar de coordonate. macar pe exemplarul de la ocpi, indiferent de sistemul de coordonate. geometrie? contur electronic? ce sunt astea?

Modificat de topocad.cristi (31-03-2011 04:07:56)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

Sim.
e deajuns sa postez o singura data.
ai primit raspuns si in partea cealalta. :nod:

nortek_b

am si eu o lucrare oarecum asemanatoare. e vb de niste paduri care apar in cf vechi, care dak le scot nu apar cu contur digital. in cf apare ca si proprietar comuna x, comuna nu a emis pt parcele nici tp, nici nu au fost scrise in inventar com. pot sa alipesc parcelele fara sa intabulez in cf, intrucat in cf vechi  apare acelasi proprietar ca si prop care ar iesi in urma intabulari adik comuna x, mentionez ca voi merge pe suprafetele din cf