ajutor o dezmembrare cu probleme enclave

Creat de raicu tl, Iun 24, 2010, 08:33 PM

« precedentul - următorul »

raicu tl

buna ziua

o rugaminte pentru cei, ce ma pot ajuta

am de dezmembrat o incinta in doua loturi:

probleme:

1. in extrasul de carte funciara(vechi) sunt intabulate 7-8 constructii, si 2-3 platforme betonate ,tot , ca constructii, culmea eu trebuie sa impart prin dezmembrare doua platforme, in programul ( generare cp) nu pot salva la imobil vechi decat excluzand cele 2 platforme betonate ca fiind constructii, de aici si refetat de completare , dau citire la referat:

"" Documentatie cadastrala intocmita incorect.La imobilul vechi veti respecta mentiunile din extrasul de CF referitor la parcele (teren) si la constructii nr.,suprafata .Nu introduceti alte categorii si nu dati alte numerotari la parcele.Imobilele receptionate din interiorul acestui imobil se comporta ca niste enclave.In cazul in care s-au desfiintat constructii se efectueaza mai intai actualizare date imobil si mai apoi dezmembrare. """


2. in interiorul aceleasi incinte sunt intabulate doua constructii separate cu alte numere cadastale si alte carti funciare , (insule sau enclave), cum as putea salva in programul generare cp



daca a-ti mai intalmit acest gen de probleme va rog sa ma ajutati

advex


raicu tl

MULTUMESC D-ULUI "advex", PENTRU AJUTOR


DACA MA POATE AJUTA CINEVA SI LA PUNCTUL 1, AS RAMANE RECUNOSCATOR

Mit

Ala sau aia cand a convertit Cf-ul vechi nu a fost pe teren, asa ca ... a creat cate C-uri i-a batut tastatura. Tu, trebuie sa actualizezi PRIMA DATA datele si sa-i spui lui tilica cate C-uri sunt si unde sunt. Apoi faci lucrarea.

John Doe

Si nu uita ca la actualizare date imobil iti trebuie si adeverinta de la Primarie ca situatia din teren e asa cum zici tu, mai ales pentru constructii.
De obicei, pentru actualizare date se face un dosar, se avizeaza si dupa aia se face dezmembrarea; poti intreba totusi la OCPI daca te lasa sa faci un singur dosar... mai stii? desi n-as crede.

vpetrisor

probabil imobilul a facut obiectu HG 834, acolo trebuia trecute si platformele betonate ca si constructii.
sfatul meu este daca nu ai nr cadastral nou ( conform legii 7), mergi pe prima inregistrare la care atasezi o adeverinta (certificat de edificare a constructiei) de la primarie ca pe imobilul nr top exista n cladiri.

vpetrisor


raicu tl

multumesc tuturor de ajutor


dupa ceva chinuiala am reusit sa salvez in programul cp , la constructii vechi numarul de constructii si de platforme comform cu cf vechi, si la loturi noi am salvat platformele ca constructii dar cu suprafata diminuata

o eroare de salvare a fost ceva de genul: nr de constr. din imobil vechi sa fie egal cu nr de const. imobil nou