ce autorizatie au editurile de a realiza harti

Creat de noiembrie13, Noi 18, 2011, 01:01 PM

« precedentul - următorul »

noiembrie13

va rog, cine stie sa ma "lumineze" si pe mine!!
sunt curios cei care fac "harti" - mai mult sau mai putin harti - de la cele din librarii (care sunt mai "serioase" - si cred ca au cartografi, etc) si pana la cele din diverse pliante (in special acestea!!) ...au autorizati ancpi cu cat A cel putin sau contracte de prestare servicii cu acestia?!...
....sau pt niste "harti" mai simple de pus pe afise/pliante/etc....se merge fara nici o autorizare si pot fi facute de oricine se descurca la pc..??

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Este o diferenta intre "publicitate imobiliara" si "uz public". Nu chiar totul se supune autorizarii, nu sunt produse medicale.


bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

autorizat

va rog, cine stie sa ma "lumineze" si pe mine!!
sunt curios cei care fac "harti" - mai mult sau mai putin harti - de la cele din librarii (care sunt mai "serioase" - si cred ca au cartografi, etc) si pana la cele din diverse pliante (in special acestea!!) ...au autorizati ancpi cu cat A cel putin sau contracte de prestare servicii cu acestia?!...
....sau pt niste "harti" mai simple de pus pe afise/pliante/etc....se merge fara nici o autorizare si pot fi facute de oricine se descurca la pc..??

     Citeste Ordin 108/2010  al Directorului General al ANCPI art.9/d

Modificat de autorizat (20-11-2011 15:42:44)

John Doe

Da stim, dar acolo e cam confuzie: numai lucrarile avizate sunt de specialitate, si se supun avizarii numai cele de specialitate. Deci daca nu s-a cerut avizul ANCPI (in speta asta) nu se numeste lucrare de specialitate si nu se supune avizarii. Dar poate fi comercializata.

noiembrie13

nu conteaza din ce parte privesti(...unii ar zice din fericire iar altii din pacate)...dar cine se "descurca pe pc" tranteste usor cate-o "harta" (in cad, gis, editare foto vectoriala si chiar cu diverse aplicatii web) si fara sa se mai gandeasca la proiectii, sisteme de referinta, precizii, acuratete,etc (pe care le descifrezi din studiul cartografiei, geodeziei, geografiei, etc ) --  nu zic ca dintre acestia nu sunt si unii care le cunosc!! -- si cunoscand ce "zic" ordinele 107,108/2010, a venit nedumerirea mea: desenele (...sa nu le mai zic "harti"!!)..pot fi facute acum de unii si fara a fi considerate lucrari de specialitate si avizate...
...asa ca eu chiar daca sunt pfa pe topo, stiut fiind ca daca esti pfa poti avea mai multe coduri caen, poti incepe sa realizezi/editezi...asemenea desene - ma intreb, chiar daca nu e chiar indicat dpdv moral/etic!, dc sa nu "desenez cate ceva" DAR in acelasi timp ma gandesc ce probleme ar putea sa apara si acum si/sau in viitor daca fac asta :)

noiembrie13

oare mai este cineva printre cei de pe forum care sa aiba PFA cu mai multe coduri caen (activitati pentru care e autorizat)...pe langa activitatea de topo?!