Georeferentierea hartilor scanate

Creat de bobydragna, Sep 13, 2010, 04:32 PM

« precedentul - următorul »

bobydragna

Salut!
Sunt pentru prima data pe acest forum,mi-a placut ce am vazut si am hotarat sa-mi creez un profil ,in speranta ca ma veti ajuta.
 Eu lucrez cu AutoCad 2011,si sunt nevoit sa scanez tot felul de harti, pe care ulterior trebuie sa lucrez.
As dori sa stiu cum se georeferentiaza aceste harti scanate,eventual cu un program compatibil AutoCad-ului,care-s pasii ce trebuie parcursi pentru a realiza georeferentierea.
V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta pt ca ma lovesc zilnic de aceasta problema si nu stiu cum trebuie rezolvata.Imi puteti scrie la mail-ul: E-mail .
Va multumesc!

John Doe

Bun venit pe forum.

Ti-am pus pe mail un fisier cu un atasament *.doc, sper sa-ti foloseasca. Nu este pentru AutoCAD 2011, dar chestiunile sunt destul de asemanatoare ca sa-ti dai seama cam despre ce e vorba.
Cred ca trebuie sa-ti instalezi si un Object Enabler, e gratuit si-l gasesti la  http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?linkID=9240618&id=2753223&siteID=123112" target="_blank">http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/in ... eID=123112  - asta ca sa nu ai probleme ca nu-ti recunoaste unele tipuri de imagini.

Treaba asta cu imaginile nu e chiar asa simpla, si nu prea poate fi explicata de la zero pe un forum, oricare ar fi el. Incearca, si daca nu-ti iese spune ce probleme ai si mai vedem.

Mit

Citeste si pe site-ul ANCPI-ului despre georeferentierea planurilor vechi la sc.2880.  :hi:

ace

incearca si Global Mapper 11,il gasesti daca o sa cauti pe Google,plus ca foloseste si recunoaste multe multe formate. :hi:

lacriman

Poate n-ar strica si cateva mentiuni privind conditiile de calitate ale georeferentierii, pentru ca am vazut verificare intr-un OCPI pe un trapez (foaie volanta) 1:10000 care zacuse prin multe arhive rulat ca vai de el, fusese scanat pe un scaner cu mai multe unitati de citire, probabil necalibrate de ani buni, si "georeferentiat" pe patru puncte - adica pe colturile trapezului. Va dati seama ce bine "picau" masuratorile pe el. Picau de tot.

talpau

caut o statie totala la 1000-1500 euro . stie cineva. si doresc un soft de descarcare si manual utilizare pt geodolit 506 b . multumesc.

John Doe


adrian86_dor

John Doe imi poti trimite si mi-e te rog atasament-ul eu folosesc autocad 2010