contract de munca

Creat de andrei112, Sep 15, 2012, 12:38 AM

« precedentul - următorul »

andrei112

am si eu o intrebare anul trecut am terminat cadastul si nu prea am multa experienta in topografie  si  mi-sa propus angajare la o firma de constructii cu contract de munca si mi-au oferit salariu minim ca inginer ce conditii pot  sa mai cer la negocierea salariului sa nu par nici nesimtit si conditii de munca referitoare  la zile si ore lucratoare, salariu, transport ?ca sediul se afla la o distanta mai mare Ce conditii pot sa cer daca ma poate ajuta cineva?

bad wolf

Poti sa ceri orice.Cum nu ai experienta , egreu de crezut ca vei primi transport gratuit sau masina de serviciu , poate vei primi un telefon de serviciu.
In ce priveste programul de lucru va fi de inte 10  si cat mai multe ore pe zi , iar de platit ... doar 8.
Nu vreau sa te descurajez , dar asta-i adevarul.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Silas

Sunt un pic de alta parere, ai putea sa impui conditia, dupa o perioada, cat mai scurta, sa poti renegocia salariul, in cazul in care esti persoana potrivita pentru postul oferit. Daca e o firma serioasa ar trebui sa iti plateasca toate orele lucrate...
Poti discuta macar despre atat, daca te platesc 8 h si tu lucrezi 12, nu vei fi multumit.
Daca sediul se gaseste la o distanta mai mare de 50 km fata de locul unde lucrezi ar trebui sa iti ofere diurna, transportul zilnic sau saptamanal.
Succes!

John Doe

In situatia data, cred ca nu poti cere prea multe din prima. In locul tau, as incerca totusi sa intreb, nu ca o conditie obligatorie: "despre transportul la locul de munca putem discuta?" sau "cum putem pune problema cu orele suplimentare, daca vor exista?"
Daca nu vor sa discute nimic, nu prea ai ce face... accepta lucrurile asa cum sunt, dar incheie contractul pe o perioada determinata: unul sau doi ani cu posibilitate de prelungire (sau nu), ca sa ai timp sa te dezmeticesti. Asa e stagiatura, nu e usor dar dupa ce o termini esti de obicei alt om.
 Dupa perioada asta, va puteti fie desparti amiabil, fie daca mai au nevoie de tine se va incheia (si renegocia) un nou contract si atunci ai sa poti impune si conditiile tale, si daca ti-ai facut treaba ca lumea le vor accepta.
Daca contractul e pe perioada nedeterminata, sunt mai nasol de reziliat si de obicei nu se termina amiabil. Asa, cu un termen fix, nimeni nu are de ca sa fie nemultumit.

Modificat de John Doe (19-09-2012 18:33:11)

dayquil

Topograf autorizat B ,8 ani experienta pe santier caut de lucru in Cluj.

H7-25

Intereseaza-te daca inainte ,postul a fost ocupat tot de un stagiar si inaintea lui de un altul...Ca peste tot se urmareste reducerea costurilor cu salariile si in general un debutant poate fi "dresat" mai usor decat un "batran".In plus e tanar si bun de munca ,poate mai are si niste parinti care sa-i dea bani de mancare ,haine si transport la serviciu din pensia lor deci esti candidatul ideal. Parerea mea este ca daca cineva presteaza o munca de inginer ,fie el si debutant ,trebuie sa-si poata permite sa supravietuiasca pe cont propriu (chirie,hrana,sanatate,haine,igiena,...cultura,etc). Cei care accepta sa se umileasca pt. o leafa de mizerie fie au trecut prin scoala doar pt. diploma fie considera ca mai apoi isi vor " scoate parleala" cand vor "intra in paine" - dar daca nu mai apuca... ca intre timp au murit de foame sau nu-si gasesc de lucru fiindca au pretentii mai mari decat noua promotie de debutanti.... Daca ai sti cati ingineri topo s-au saturat de munca de teren si isi doresc niste slugi....si cati au impresia ca dupa cativa ani de meserie sunt niste "tatici" in domeniu ce nu se mai pot umili cu munca de teren. Pe de alta parte - daca vezi ca ai de a face cu OAMENI este normal sa ai rabdare ca sa-ti castigi respectul si increderea colectivului . In constructii pot fi lucrari interesante si mereu provocari noi ce tin mintea treaza - deci Bafta!