ancpi

Creat de bradu13, Mai 30, 2013, 11:07 PM

« precedentul - următorul »

severcoman


                  
advex a scris:

 Referitor la informatia postata pe site: nu este corect pentru o institutie sa declare ca nu-si face treaba deoarece are volum mare de munca si personal putin...


inteleg ca prin Protocolul denuntat se stabilisera termene mai scurte fata de cele prevazute in Ordinul 186/2009... iar din 19.08.2013 au revenit la termenele normale.



               

severcoman


                  o nelamurire:
a. La intabularea dreptului de proprietate asupra apartamentelor detinute, unele oficii impuneau proprietarului sa prezinte Ordinul Prefectului; in aparenta un lucru bun, dar pentru ca nu suntem juristi, ne intrebam: oare acel art. 36 din legea 18/1991 are un termen separat de aplicare (adica cererile pentru a dobandi dreptul de proprietate asupra terenului trebuiau depuse in 90 de zile parca ..., dar cererea pentru O.P. am depus-o la Primarie in august 2013 - mai sunt in termen ?) ori se aplica si urmasilor, urmasilor nostri ?
b. sa zicem ca asupra terenului aferent apartamentului nu ma deranjeaza ca-mi voi intabula dreptul de folosinta, dar dreptul de proprietate asupra terenului de 1400mp care a trecut la stat cand am cumparat locuinta in 1988, ca efect al sistematizarii, cum/cand il voi putea obtine ??
c. vecinul din stanga (care a cumparat tot in 1988 a fost pe faza si a vandut in luna iunie, dupa ce obtinuse prin O.P. dreptul de proprietate asupra terenului; vecinul din dreapta (care a cumparat tot in 1988 - toti trei am cumparat in acelasi timp! nu va putea sa obtina decat cel mult pretul de la "grila notarilor" pe terenul de 1400mp, intrucat Primaria/Prefectura nu mai elibereaza O.P.; o fi vreo chestie psihologica, ca la despagubiri ?...
d. atunci care a fost temeiul legal in baza caruia oficiile/ancpi solicitau prorietarului sa prezinte O.P. ? (curat murdar, coane Fanica!...)



               

Mit


                  @severcoman,
Ai putea scoate o culegere de probleme de cadastru.
Spre deosebire de problemele de topografie care se supun regulilor matematicii, cele de cadastru se pare ca sunt influentate de legile relativitatii si supuse factorilor geo-politici.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">



               

severcoman


                  ma-ntreb:
oare categoria de folosinta a unei suprafete de teren ocupate de un canal evidentiat in planul cadastral (dar si in alte situatii, inclusiv in studiile de construire/amenajare) se mentioneaza HB sau HR probabil numai atunci cand are apa ? inteleg ca in caz contrar se poate alege arabil ; iar daca are apa, dar e colmatat si nu curge pot alege HB;
(e Terra deformeaza realitatea, adica HR-apa curgatoare pentru un canal... si noi care am invatat la Cercu' de topografie ca ape cugatoare sunt: pâraie, râuri, ...)
(orice asemanare nu este intamplatoare, dimpotriva, situatia e reala: in PAD arabil, iar in poze cladiri)

Modificat de severcoman (27-09-2013 15:31:19)



               

bad wolf


                  
severcoman a scris:

ma-ntreb:
oare categoria de folosinta a unei suprafete de teren ocupate de un canal evidentiat in planul cadastral (dar si in alte situatii, inclusiv in studiile de construire/amenajare) se mentioneaza HB sau HR probabil numai atunci cand are apa ? inteleg ca in caz contrar se poate alege arabil ; iar daca are apa, dar e colmatat si nu curge pot alege HB;
(e Terra deformeaza realitatea, adica HR-apa curgatoare pentru un canal... si noi care am invatat la Cercu' de topografie ca ape cugatoare sunt: pâraie, râuri, ...)
(orice asemanare nu este intamplatoare, dimpotriva, situatia e reala: in PAD arabil, iar in poze cladiri)


De obicei condtructii Hidorotrhnice(HC), CIFCAI si nu ot fi retocedate !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  
bad wolf a scris:

 De obicei condtructii Hidorotrhnice(HC), CIFCAI si nu ot fi retocedate !


(tocmai: daca ar fi fost pastrata categoria de folosinta, atunci ai fi avut dreptate; ne-am prins acum, dar asta vom constata undeva in viitor!)
deci canalul este de pamant... va curge apa pe arabil sau va balti ? (HB sau HR)



               

severcoman


                  oare se poate dezmembra un imobil "inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar" ?... unele oficii spun ca nu, orice instanta ar spune ca da, si noi credem la fel; cel mai probabil ancpi se abtine! (lucreaza la regulament, ca doar noi am dezbatut destul!)

Modificat de severcoman (28-09-2013 22:12:00)



               

Mit


                  Eu am  auzit si de PUZ facut  pe pozitionare incerta
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/sad.png">



               

Anton Pann


                  După mine, toate intabularile facute inainte de a aparea 415 si notarea din oficiu a mentiunii respective , ar trebui considerate ca fiind "incerte". Si totusi, pe acestea s-au facut sute de PUZ uri . Unele s-au soldat cu procese ulterioare de granituire cu vecinii sau de alta natura , altele nu . Aceasta intabulare incerta este practic o rezolvare expeditiva a situatiei unei parcele, si ar trebui gasita modalitatea de eliminare a acestei proceduri din lucrarile de cadastru . Problemele litigioase se vor intoarce asupra autorizatilor si asupra avizatorilor si bineinteles asupra proprietarilor . Deci nu cred ca este Ok . Dar... ANCPI se abtine iar lucrarile merg inainte .Si nu este bine.


               

ARICIUDANC


                  Cu toate ca nu am facut nici o documentatie cu plan de incadrare in tarla, mi s-a parut o idee buna sa nu mai ingradeasca dreptul de proprietate a beneficiarilor care doreau sa beneficieze de fructele bunului sau imobil(sa-l vanda, ipotecheze etc). Am crezut ca aici se opresc toate actiunile privind respectivul imobil pana la intocmirea planului parcelar. Cred ca la acest lucru s-a referit si ordinul 415, dar a fost interpretat in toate felurile.


               

bradu13


                  cadastru rural http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-15704429-fonduri-2014-2020-miza-unei-afaceri-500-milioane-euro-cadastrul-muta-fondul-social-fondul-dezvoltare-regionala-teodorovici-sau-dragnea.htm" target="_blank">http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofo ... ragnea.htm sper sa se faca cu firme ca iar va iesi o treaba "beton" . "consortiu" fi pe faza, ca la lucrarea cfr ca merita lucrare de 2 lei si bani gramada, statul plateste


               

John Doe


                  Treaba asta cu pozitionarea incerta este metoda prin care se poate face cel mai precis cadastru prost, cu cele mai multe probleme. Nu stiu alta metoda mai buna pentru asa ceva... dar baietii tot incearca, sa vedem...


               

Anton Pann


                  Expertizele avizate nu intra in baza de date a OCPI , de fapt sunt stocate in fisier separat de lucrarile cadastrale.
Cand vecinii fac o lucrare avizata , sau o alta expertiza si se cer informatii de la OCPi, nu se elibereaza informatii despre expertizele avizate anterior in vecinatate . Se elibereaza doar vecinatati intrate prin documentatii cadastrale. Astfel, pot apare suprapuneri si divergente .
Cred ca este o mare greseala faptul ca expertizele se stocheaza in alta parte si nu sunt eliberate informatii despre acest fapt (nu sunt vizibile ).

Modificat de Anton Pann (02-10-2013 18:55:11)



               

severcoman


                  
Anton Pann a scris:

...Cred ca este o mare greseala... si nu sunt eliberate informatii despre acest fapt (nu sunt vizibile ).


intr-adevar; dar expertul desemnat poate mentiona in cuprinsul cererii de informatii, conform O.1882/c, art. 7, pct. "g) copii ale altor documente necesare si in stransa legatura cu efectuarea expertizei judiciare, nominalizate de catre expert."; deci le va nominaliza - copii PAD si dxf. pentru expertizele avizate de ocpi pentru imobilele invecinate - , iar ocpi este obligat sa le furnizeze; probabil ancpi nu are cunostinta de practica oficiilor, iar greseala apartine si expertilor care nu aduc la cunostinta despre astfel de practici!

Modificat de severcoman (02-10-2013 19:01:51)



               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

Expertizele avizate nu intra in baza de date a OCPI , de fapt sunt stocate in fisier separat de lucrarile cadastrale.
Cand vecinii fac o lucrare avizata , sau o alta expertiza si se cer informatii de la OCPi, nu se elibereaza informatii despre expertizele avizate anterior in vecinatate . Se elibereaza doar vecinatati intrate prin documentatii cadastrale. Astfel, pot apare suprapuneri si divergente .
Cred ca este o mare greseala faptul ca expertizele se stocheaza in alta parte si nu sunt eliberate informatii despre acest fapt (nu sunt vizibile ).


Nu. Greseala este ca se avizeaza. Acel ordin este o eroare si o mare prostie .


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !