Ce trebuie sa caut la ANCPI

Creat de feldgrau, Noi 11, 2013, 12:22 PM

« precedentul - următorul »

feldgrau

Deoarece se apropie lucrarea de licenta,as dori ca masuratorile sa le fac eu singur,chiar pe terenul ce il am,si la care in trecut s-a facut o dezmembrare.
 Pentru ca vreau sa fac o drumuire sprijinita am nevoie de doua baze de puncte cunoscute.
 In apropierea mea exista o piramida cu poduri de prin anii 80,apoi stiu ca exista inca turnul de televiziune de pe Feleac,insa mai am nevoie de inca 2 puncte geodezice,poate mai indepartate.
As dori,daca se poate niste clarificari in privinta bazei de date ce exista la ANCPI.
1). as putea sa cer o harta digitala cu coordonatele geodezice ale zonei in care stau (cartieul Zorilor, mun,Cluj-napoca) ?
2). Exista la ANCPI, si o baza de date, mai detaliata , eventual cu puncte topografice deja stabilite pe terenul meu,in urma unor lucrari topografice anterioare (ma refer la puncte de statie, etc) ?

Valicul

Salut. Daca vrei ceva de la Ancpi poti incepe prin a te documenta, orienta, de aici, ce fel de planuri au ei in baza de date http://www.ancpi.ro/pages/wiki.php?lang=ro&pnu=hartiSiPlanuri" target="_blank">http://www.ancpi.ro/pages/wiki.php?lang ... iSiPlanuri , Asta pentru harta. Cat despre puncte de coordonate cunoscute facute de alti colegi de breasla, gasesti la Ocpi, pe bani si care nu vor valora 2 bani ( pentru ca nu vor mai exista, distruse, greu de identificat, etc, etc.

Modificat de Valicul (11-11-2013 13:19:10)

Mit

Cauta un topograf din zona care sigur stie ce borne DTM sunt p'acolo; eventual cel care-a facut dezmembrarea.
Sau pune-aici coord. aprox. ale terenului ce face obiectul lucrarii.

rock4ever

Succes colegu, vestea proasta e ca piramida aia cu poduri din cate stiu eu nu mai exista. Initial cineva s-a improprietarit cu ea, am trecut odata pe acolo si era tras gard de nu mai puteai ajunge la ea. Chiar m-am gandit atunci, oare care e regimul juridic al acelei constructii, cum a fost retrocedat acel teren, cu tot cu piramida?

feldgrau