baza de date

Creat de top50, Ian 29, 2012, 01:09 PM

« precedentul - următorul »

top50

cine poate la nivel de zona care o cunoaste bine de 20..30 ani stie exact ce a disparut si ce a mai ramas din pct.de ord.2,3,4 puse pe map si cumulate si apoi date in ....etera noastra

bogdy

Bornele astea azi sunt anul viitor nu mai sunt. Am gasit si puncte, care zic ei ca sunt de clasa C, langa aratura omului! Asa ca spor la treaba.

Mit

Si eu am gasit scoasa o astfel de borna GPS. Ale DTM-ului (ord.I) au rezistat toate in Timis zeci de ani. Ale ANCPI-ului nici macar 5 ani. :(

bogdy

@Mit de obicei bornele de clasa C sunt plantate de DTM dar pe ele sa stationat acum ceva ani cu GPS-ul.

Mit

@bogdy
Eu vorbeam de borne NOI, plantate de ANCPI. Marca din fonta este inscriptionata ONCGC-2003.
Partial ai dreptate: s-au stationat cu GPS-ul parte din bornele DTM-ului, dar s-au "plantat" si altele noi.


581/436px 41.1KB

bogdy

Alea fac parte din clasa B . Asa avem si noi in CS.  :hi: .Unele puse chiar aiurea.

Mit

Iata si una "scoasa".

Pentru ca in zona Timisoarei am constatat diferente destul de mari privind rezultatele in urma transcalcului din ETRS in st.70 folosind TransDat si parametrii mei, posibil asta sa fi fost borna cu "buba" si voit a fost scoasa.
Atentie!!! este in incinta Fac. de Agronomie din Timisoara; adica, mai corect, era.


435/580px 83.1KB

bogdy

UIte si niste borne considerate "altar" (cineva a aprins lumanari pe ele  :cool: )
poza 2 - punct geodezic LAC (mehedinti)
poza 1 - punct magnetic LAC (mehedinti)


436/581px 46.6KB

Modificat de bogdy (30-01-2012 16:25:23)

bogdy

eew


436/581px 63.2KB