plan de incadrare in tarla pfff

Creat de gastedu, Apr 19, 2013, 06:46 PM

« precedentul - următorul »

gastedu

Am o situatie in care se doreste intabularea unui teren extravilan si este necesar un plan de incadrare in tarla.

In situatia in care o tarla are suprafata masurata mai mica cu 2% decat suprafata din acte (suma suprafetelor actelor fiecarui proprietar),  ce se poate face?

Unii spun ca este necesara declaratie notariala de la fiecare proprietar din tarla cum ca este de acord cu reducerea suprafetei mai mult de 2%.

Alti, ca poti sa scazi suprafata la toata tarla(implict la fiecare proprietar) cu cat vrei tu.. 3%, 5%... fara sa fie nevoie de declaratie din partea fiecarui proprietar (doar a proprietarului caruia ii intabulezi terenul).

Voi cum ati rezolvat situatia.

Mersi!

ancka

eu am facut planul de incadrare in tarla, in care mi-am pozitionat parcela mea cu diminuare.

kkndkk

"Art. 26/1
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 26, la recepţia documentaţiilor cadastrale pentru imobile situate în extravilan unde nu există plan parcelar în arhiva oficiului teritorial sau a primăriei, acesta va fi înlocuit cu un plan de încadrare în tarla, pe care sunt reprezentate limitele tarlalei, limitele imobilelor care au numere cadastrale anterior atribuite, limitele imobilului în cauză şi orice alte detalii fixe din teren."
O data ce faci lucrarea in baza acestui aliniat nu ai tabel parcelar "(suma suprafetelor actelor fiecarui proprietar)" si atunci chiar daca masori toata tarlaua nu ai de unde sa stii daca ai plus, minus sau te inchizi pe suprafata. Se va da numai declaratia de la aliniatul 5:
" Proprietarul va da o declaraţie pe propria răspundere că a fost informat cu privire la consecinţele ulterioare ale lipsei planului parcelar"
si cand se va intocmi lucrarea pe intreaga tarla se vor face diminuarile necesare.
 Daca dispui de "suprafetele si actele fiecarui proprietar" atunci se aplica art 26, litera a "...autorizatul are obligaţia de a stabili poziţia reală a acestuia după măsurarea şi parcelarea întregii tarlale."
Dar atunci "Planul parcelar astfel întocmit, avizat de comisia locală de fond funciar, va fi recepţionat de oficiul teritorial, dacă respectă normele tehnice în vigoare" si se vor aloca numere cadastrale, iar proprietarul tau va merge la cartea funciara cu actele sa faca intabulare.

Modificat de kkndkk (19-04-2013 20:38:19)

gastedu

Multumesc pentru raspuns kkndkk.

Se pare ca legea, dupa intelegerea mea, are cam multe lacune si fiecare oficiu permite o varianta hibrida a ordinul 634, art-26.

severcoman


caditop

1. o prostie, e treaba proprietarului sa-si cunoasca limitele, el a fost pus in posesie.
2. se face Plan de incadrare in tarla
3. Se aplica art. 26 lit. a
4. Exeptia: daca sunt intabulari in respectiva tarla.
5. modificari de coordonate si de geometrie, suprafata; nu sunt specificate expres....:) se stie de ce.
6. diminuarea se face cu acordul tuturor proprietarilor. Lucrarea o face autorizatul, dar trebuie sa fii nebun sa te bagi la asa ceva.
7. din categoria: lasa ba ca merge si asa :)

severcoman

@caditop
prevederea=o prostie, prevederea=lege >>> legea este o prostie (prevederea respectiva)!