Proiect de lege privind reinfiintarea OGR

Creat de Ionica34, Feb 16, 2010, 11:52 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  
adrianc a scris:

Ce chestie, petitie online impotriva unui lucru despre care nu stim mare lucru.
Si semnam anonim: Autor: autorul a ales ca aceasta informatie sa nu fie publica
Parerea mea este ca avem nevoie de ceva de genul. Nu stiu daca de acest "colegiu" sau de altceva. Si nu semnez pentru simplul motiv ca autorul a dorit sa ramana anonim. Ca nu suntem intr-o schita de-a lui Ion Luca.


Esti multumit daca afli ca eu sunt unul dintre semnatari?
Dar nu eu am initiat petitia.
si mai spun ca voi actiona impreuna cu cei care am mai facut-o(dupa ce vom vedea Statutul) , daca este cazul sa desfintam si acest Colegiu , ca si ordinul/
Numai daca e cazul .

Modificat de bad wolf (21-02-2013 21:32:15)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc


                  @badwolf Nu prea ma incalzeste ca a semnat x sau y.
Ma deranjaza ideea. Pun o petitie online (anonim), postez link pe cel mai mare forum de specialitate (anonim) cu un utilizator nou creat si strict pentru aceasta situatie (anonim). Omul are user nucolegiu si fix 1 postari, email ascuns.
Apreciez totusi ca semnatarii si-au scris numele complet.
Analizand comentariile semnatarilor pot spune ca unii au probleme grave.


_______________________________________
La muncă! nu la întins mâna.


               
La muncă! nu la întins mâna.

goguletz


                  Ok, cel care a creat petitia este anonim. Era un plus de incredere daca isi facea cunoscuta identitatea. Dar poate omul are motivele lui.

Mult mai deranjant mi se pare faptul ca istoria se repeta (vezi OGR) si noi stam nepasatori. Care-i treaba cu acest Colegiu al Geodezilor? De ce pe autorizati nu i-a intrebat nimeni, nimic? E o vorba buna: "Cainii latra, ursul trece".


_______________________________________
http://www.topo-online.ro" target="_blank">www.topo-online.ro
http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">www.firmecadastru.ro


               

bad wolf


                  
goguletz a scris:

Ok, cel care a creat petitia este anonim. Era un plus de incredere daca isi facea cunoscuta identitatea. Dar poate omul are motivele lui.

Mult mai deranjant mi se pare faptul ca istoria se repeta (vezi OGR) si noi stam nepasatori. Care-i treaba cu acest Colegiu al Geodezilor? De ce pe autorizati nu i-a intrebat nimeni, nimic? E o vorba buna: "Cainii latra, ursul trece".


Pai daca vezi initiatorii acestui proiect ai toate raspunsurile !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

eu


                  Dupa episodul absolventilor de la Cluj, cu exceptia ''Bucurestenilor'' ar trebui sa tremuram cu totii. Poate au terminat intre timp prea multi facultatea la Timisoara sau Oradea sau oriunde altundeva si unii dintre absolventii de facultate nu vom fi recunoscuti de gasca


               

mono70


                  devenea plictisitoare topografia fara OGR.....bafta ca impartit ciolanul..cadastru general...abureala


               

cornelm


                  astazi am primit niste mesaje foarte ciudate, la fel cu inca 300 de oameni, in legatura cu noua asociatie. erau un mesaj cu nu ordinului si altul al unei doamne buruiana care era pentru ordin, ca ne pierdem slujbele si o sa vindem seminte pe strada daca nu exista ordin sau asa ceva http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
"Daca nu se va infiinta un ordin (colegiu) profesia noastra va disparea si atunci vom manca cu totii seminte pe marginea drumului." Asta e citat  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
deci lupta a inceput deja, de unde au astia baza de date cu mailurile topografilor? eu le tratez ca spam. de fapt tot ordinul asta e un mare spam, asta e parerea mea.

Modificat de cornelm (23-02-2013 19:51:15)



               

John Doe


                  Adresele de E-mail sunt publice, pe listele cu autorizati ale oricarui OCPI. De ce le folosesc unii astfel, asta e alta poveste. De pe ce site le-ai primit?

Modificat de John Doe (23-02-2013 20:09:15)



               

cornelm


                  ala cu nu colegiu era o petitie online   de la colegul de mai sus  si celelalt cu semintele era de la o doamna adriana buruiana.

Modificat de cornelm (23-02-2013 20:13:36)



               

diagodose2009


                  Subtitlu==OGR2013 este un "pradator", el incearca sa captureze "deciziile legislative" si sa cumpere  bazele de date din oficiile OCPI.la infintarea "Cadastrului General2015"

Eu gasesc doua probleme:
a)daca in UE, exista organizatii "OGR" similare care conduc/reglementeaza atunci ceilalti autorizati-topografi nu au ce face
b)daca UE, investesc 1-2miliarde de euro , in CadastrulGeneral, atunci, UE ce nevoie are de "CadastrulGeneral"?
pentru ca in Romania dinamica de dezvoltare este zero...(industrie zero, agricultura zero,tehnologie zero)

Pondere mare in PIB-ul din Romania sunt produsele: Cartoful, Zaharul,Orezul, Sapunul, si transporturile.Cui ii trebuie  "CadastruGeneral" pe perioada mai mare > de10ani..??

Singura explicatie pentru "OGR" sunt banii europeni.. pentru 3-4 anii...
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">

Modificat de diagodose2009 (24-02-2013 10:34:19)


_______________________________________
http://we.tl/D8HOKFyTJ7" target="_blank">http://we.tl/D8HOKFyTJ7


               

Ionica34


                  Cadstrul general e necesar ptr impozitare.
Mai nou, guvernul vrea sa-i oblige pe tarani sa plateasca impozit in functie de suprafata detinuta. Cultiva, nu cultiva, nu-l intereseaza pe Guvern (si nici pe UE).
Cine are o suprafata de teren trebuie sa plateasca.
Ce nu vrea Guvernul sa bage de seama este ca oamenii cultiva un teren detinut in cate de niste morti. Fiindca terenurile agricole sunt in mare parte detinute in baza unui titlu de proprietate emise unor oameni in varsta de 60-70 de ani, acum 20 de ani. Multi dintre ei sunt decedati.
Du-te si fa un plan parcelar in orice comuna din Muntenia-Moldova (acolo unde s-a efectuat colectivizarea) si vei avea o mare surpriza : oamenii sunt pusi in titluri dupa porecle!!! Un titlu nu bate cu cel vecin, desi oamenii stiu care le sunt vecini. Dar Administratia locala/centrala nu face nici un demers in rezolvarea acestor probleme.
La fel cum ANCPI-ul nu face nici un demers in definitivarea si publicarea limitelor de judet, limitelor de comune, a extravilanelor si intravilanelor, etc. Toate aceste informatii ar trebuii sa fie publice, nu sa le ceri tu prin Oficii. Ele ar trebuii publicate pe un ftp de unde autorizatul sa-si descarce aceste informatii inainte de a purcede la o masuratoare.
Si din cauza asta e un haos total.
Iar acest Ordin/Colegiu se doreste a fi infiintat de catre Facultatea de Geodezie Bucuresti impreuna cu marile firme de topografie : Theotop, Cornel&Cornel Topoexim, etc., in folosul lor.
Nu aud nimic din partea fostului Ordin despre banii colectati in perioada lor de glorie. Cam aproape 2 milioane de euro. Ce s-a intamplat cu banii aia? Unde sunt? Conturile lui Neuner au fost alimentate pana la infiintarea de facto a OGR-ului cu taxele membrilor. Cum a facut el diferenta intre banii personali si banii OGR-ului? A platit impozite ptr banii astia? I-a declarat? I-a trimis in conturile OGR-ului dupa infiintare? Liniste totala.
I-i astept cu intrebarile astea la prima sedinta pe Bucuresti, aia de infiintare a Colegiului, daca se aproba legea.
Intre ce-am visat sa fie si ce este, cale lunga

Modificat de Ionica34 (24-02-2013 22:42:21)



               

AlexGIS


                  Ionică, cadastrul general este important pentru lucrările de infrastructură.

_______________________________________
http://gistrict.com/wp/simcad/" target="_blank">Descarcă aplicația SIMCAD
Sistem de Management Integrat al Lucrărilor de Cadastru și Topografie
Tofan Alexandru tel: 0742-883-676
https://www.facebook.com/groups/topogeocad/" target="_blank">Grupul FB topografie - geodezie - cadastru


               

bad wolf


                  
AlexGIS a scris:

Ionică, cadastrul general este important pentru lucrările de infrastructură.



Cadastrul General este necesar, dar OGR nu ste necesar decat pentru a aranja mai usor licitatiile unora si de a "pune zabala' altora.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

nucolegiu


                  Iar s-a pus pe tapet  OGR-ul
Am primit  urmatorul mail :
As dori sa va comunic cateva informatii referitoare la sedinta din 04.04. a uniunii geodezilor  organizata la Bucuresti.
Legea privind  Ordinul Geodezilor se discuta din nou in parlament sustinut de domnul Ionut Savoiu actualmente parlamentar, fost director la  Bloom Romania.
Cei de la ANCPI sustin si ei modificarile legislative si doresc adoptarea Legii cu Ordinul Geodezilor. Probabil inca in aceasta legislatura va fi adoptata ( pina iunie)
Uniunea Geodezilor doreste organizarea unui congres pe 06.06.2014 unde sa se aleaga noua conducere si un nou statut
ANCPI va accepta uniunea geodezilor si ordinul geodezilor ca parteneri de dialog in problemele tehnice si se doreste incheierea unui protocol de colaborare. ANCPI are un protocol asemanator cu Uniunea Notarilor de colaborare pe probleme juridice. Pana la data de 06.06 va trebui organizate alegeri in judet si ales membri care sa participe la congres ( 10 autorizati = 1 reprezentant ) Toti cei care au platit cotizatia in 2008 ( Ordinul geodezilor ) sunt considerati membri si cu cotizatia la zi. Autorizati insemnind si cei care lucreaza la OCPI si au drept de semnatura ! Am atasat protocolul propus cu ANCPI,  pot fi facute propuneri pentru modificarea textului.
Referitor la Ordinul Geodezilor ...este la comisia juridica din parlament,probabil in zilele urmatoare va intra in dezbatere...au fost eliminate prevederile care au fost considerate neconstitutionale  si probabil va fi adoptata pina iunie ( cel putin asa ne a fost prezentata de domnul Neuner  presedintele uniunii geodezilor, el a fost invitat la mai multe dezbateri din parlament)
Modificarile pot fi urmarite pe situl parlamentului.
Idea principala..suntem aproape 2000 de autorizati in tara , exista nevoia ca breasla sas i impuna normele de conduita, sa devina un partener al ANCPI privind elaborarea normelor tehnice, si a legislatiei specifice, ca sa putem fii recunoscuti ca o  meserie liberala,precum  avocatii,arhitectii,...



               

Alin B.


                  Este un pas spre normalitate. Trebuie doar sa avem grija la atributiile care vor fi atribuite prin lege acestui organism reprezentativ al geodezilor, topografilor, cartografilor etc.


nucolegiu a scris:

Iar s-a pus pe tapet  OGR-ul
Am primit  urmatorul mail :
As dori sa va comunic cateva informatii referitoare la sedinta din 04.04. a uniunii geodezilor  organizata la Bucuresti.
Legea privind  Ordinul Geodezilor se discuta din nou in parlament sustinut de domnul Ionut Savoiu actualmente parlamentar, fost director la  Bloom Romania.
Cei de la ANCPI sustin si ei modificarile legislative si doresc adoptarea Legii cu Ordinul Geodezilor. Probabil inca in aceasta legislatura va fi adoptata ( pina iunie)
Uniunea Geodezilor doreste organizarea unui congres pe 06.06.2014 unde sa se aleaga noua conducere si un nou statut
ANCPI va accepta uniunea geodezilor si ordinul geodezilor ca parteneri de dialog in problemele tehnice si se doreste incheierea unui protocol de colaborare. ANCPI are un protocol asemanator cu Uniunea Notarilor de colaborare pe probleme juridice. Pana la data de 06.06 va trebui organizate alegeri in judet si ales membri care sa participe la congres ( 10 autorizati = 1 reprezentant ) Toti cei care au platit cotizatia in 2008 ( Ordinul geodezilor ) sunt considerati membri si cu cotizatia la zi. Autorizati insemnind si cei care lucreaza la OCPI si au drept de semnatura ! Am atasat protocolul propus cu ANCPI,  pot fi facute propuneri pentru modificarea textului.
Referitor la Ordinul Geodezilor ...este la comisia juridica din parlament,probabil in zilele urmatoare va intra in dezbatere...au fost eliminate prevederile care au fost considerate neconstitutionale  si probabil va fi adoptata pina iunie ( cel putin asa ne a fost prezentata de domnul Neuner  presedintele uniunii geodezilor, el a fost invitat la mai multe dezbateri din parlament)
Modificarile pot fi urmarite pe situl parlamentului.
Idea principala..suntem aproape 2000 de autorizati in tara , exista nevoia ca breasla sas i impuna normele de conduita, sa devina un partener al ANCPI privind elaborarea normelor tehnice, si a legislatiei specifice, ca sa putem fii recunoscuti ca o  meserie liberala,precum  avocatii,arhitectii,...


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !