Caut orto Brasov Sibiu Valcea Dolj

Creat de Kronos, Mar 01, 2011, 12:10 AM

« precedentul - următorul »

Kronos

Caut orto Brasov, Sibiu, Valcea, Dolj daca se poate ecw-uri.
Ofer in schimb orto Arges

justeu_76


kod

cum la ce mai ... la "ortofotoplanism"  :rotfl:

Kronos

buna intrebare, pe voi la ce va ajuta?
Lasand gluma la o parte...nu ma ajuta decat sa-mi fac o idee asupra posibilelor greseli pe care le-ar putea face unii si pentru care as raspunde eu.
Ma refer la cativa baieti cu care colaborez

justeu_76

adica....ar fi posibil sa ii trimiti undeva si ei sa ajunga sa masoare in alta parte?
glumesc....eu am o parere foarte proasta despre ortofotoplan,iar unii de la "ospiciu" il iau drept icoana!

Modificat de justeu_76 (01-03-2011 09:34:50)

Kronos

Ajung acolo unde trebuie si-si pierd orientarea, dupa cativa km nici nu mai stiu pe unde sunt .... glumesc
Sincer nu cred ca ortofotoplanurile sunt problema, ci oamenii. Oricum cei ce-si permit "sa lucreze la birou" nu le obtin pe aceasta cale. Mai sunt si gramezi de lucrari vechi....cu astea si cu oamenii de la "ospiciu" ai tu o problema.

justeu_76

vezi ca era "serverul de imagini" de pe site-ul ANCPI si erau ecw-uri din toata tara.  ;)

Kronos

Asa este, merci! Numai ca functioneaza doar cand vrea el...

max24

vrea da digitizeze dupa ele si sa nu mai masoare in teren

Kronos

Ba vreau sa se digitizeze singure, in felul asta nu mai fac nimic. Si pace in lume....as mai vrea...
Lasand gluma deoparte, ati vazut ce preturi au cei de la ANCPI? http://www.ancpi.ro/dwf/Date_tehnice_orto_2000_1000.pdf" target="_blank">http://www.ancpi.ro/dwf/Date_tehnice_orto_2000_1000.pdf
Am crezut ca nu vad bine, 600 RON/km²? Cred ca nu sunt intregi la minte, parca ar fi S.R.L.  Ma intreb cu ce fonduri au fost realizate, sper ca nu de la bugetul de stat. In ce tara traim... Mai ca-mi vine sa emigrez, vad ca mai la V sunt oferite gratis..

Modificat de Kronos (03-03-2011 14:06:56)

max24

ok hai ca am glumit zicand ce am zis
 am ce iti trebuie dar ce te intereseaza mai exact orasele sau imprejurimile,

Kronos

mi-ar trebui vecinatatile jud. Arges
Din DAMBOVITA (VALENI-DAMBOVITA, VOINESTI, CANDESTI, TATARANI, LUDESTI, HULUBESTI, VALEA MARE, CRANGURILE, MORTENI, VISINA, SELARU), din TELEORMAN (SCURTU MARE, TATARASTII DE JOS, TATARASTII DE SUS, SILISTEA GUMESTI, BALACI), din OLT (TUFENI, ICOANA, CORBU, OPTASI-MAGURA, COLONESTI, BARASTI, SPINENI, FAGETELU, TOPANA, LELEASCA, SAMBURESTI), din VALCEA (DANICEI, NICOLAE BALCESCU, MILCOIU, GOLESTI, RIMNICU VILCEA, GOLESTI, RUNCU, BERISLAVESTI, PERISANI), din SIBIU (PORUMBACU DE JOS, CARTISOARA, ARPASU DE JOS), BRASOV (UCEA, VISTEA, VOILA, LISA, RECEA, HARSENI, ZARNESTI, FUNDATA, MOIECIU)

dtoni

#12
Citat din: justeu_76adica....ar fi posibil sa ii trimiti undeva si ei sa ajunga sa masoare in alta parte?
glumesc....eu am o parere foarte proasta despre ortofotoplan,iar unii de la "ospiciu" il iau drept icoana!
OOOOOOOOOOO DA !!!!!!!!!! poti sa ii trimiti la masurat intr-un loc si sa se duca in alt judet ..... mi sa intamplat mie cu niste asa numiti ing. geodezi proaspat absolventi , unul avea si masterul luat

AlexGIS

#13
Citat din: Kronosmi-ar trebui vecinatatile jud. Arges
Din DAMBOVITA (VALENI-DAMBOVITA, VOINESTI, CANDESTI, TATARANI, LUDESTI, HULUBESTI, VALEA MARE, CRANGURILE, MORTENI, VISINA, SELARU), din TELEORMAN (SCURTU MARE, TATARASTII DE JOS, TATARASTII DE SUS, SILISTEA GUMESTI, BALACI), din OLT (TUFENI, ICOANA, CORBU, OPTASI-MAGURA, COLONESTI, BARASTI, SPINENI, FAGETELU, TOPANA, LELEASCA, SAMBURESTI), din VALCEA (DANICEI, NICOLAE BALCESCU, MILCOIU, GOLESTI, RIMNICU VILCEA, GOLESTI, RUNCU, BERISLAVESTI, PERISANI), din SIBIU (PORUMBACU DE JOS, CARTISOARA, ARPASU DE JOS), BRASOV (UCEA, VISTEA, VOILA, LISA, RECEA, HARSENI, ZARNESTI, FUNDATA, MOIECIU)

Cumpara-ti un monitor cu diagonala foarte mare, du-te pe serverul de imagini, fa un zoom in browser pe imaginea dorita, retine coordonatele colturilor, print-screen, decupare imagine orto, raster design + patrulater pe coordonate si voila! E acelasi lucru. Pe testate. Pentru verificari grosiere, e perfecta metoda, pentru lucrari din birou, in cazul in care executi, e strict treaba ta, a celor care masoara langa tine, a beneficiarului, a oficiului etc. Numai bine.

max24

VL_Baile Govora,VL_Danicei,VL_Ocnele Mari_image.sid,VL_Pausesti_image.sid,
VL_Sirineasa_image.sid,VL_Voicesti_image.sid,VL_Boisoara_image.sid
VL_Dragoesti_image.sid,VL_Olanu_image.sid,VL_Perisani_image.sid,
VL_Stroesti_image.sid,VL_Costesti_image.sid,VL_Gusoeni_image.sid,
VL_Orlesti_image.sid,VL_Prundeni_image.sid,VL_Sutesti_image.sid,
VL_Creteni_image.sid,VL_Mateesti_image.sid,VL_Otesani_image.sid,
VL_Scundu_image.sid,VL_Tomsani_image.sid

Modificat de max24 (03-03-2011 23:13:30)