Cerinte stupide la licitatie

Creat de Ionica34, Noi 12, 2009, 04:57 PM

« precedentul - următorul »

Ionica34

Autoritate contractanta: Administratia Cimitirelor si Crematoriilor Umane Bucuresti
Numar anunt de participare: 90416 / 10.11.2009
Denumire contract: Sistem de Evidenta si Monitorizare a Ocuparii si Utilizarii Cimitirelor din cadrul Administratiei Cimitirelor si Crematoriilor Umane - GIS

Cantitatea totala sau domeniul

    Serviciile vor fi prestate pentru un numar estimativ de 221.653 locuri de veci, administrate direct de Administratia Cimitirelor si Crematoriilor Umane ( aproximativ 157,49 ha).
   
Valoarea estimata fara TVA: 5,502,000 RON

Si acum partea frumoasa :

Resurse tehnice: a)Echipamentele, instalatiile si licentele software,
 b)Pentru fiecare categorie de dotare se solicita :
•statii topografice totale – 30 statii ,
•nivele topografice – 10 nivele,
•receptoare GPS cu dubla frecventa – 40 receptoare,
•camere fotografice digitale 8 megapixeli – 30 camere
•mijloace de transport auto – 75 autovehicule,
•calculatoare procesor Pentium 1,8 GHz (sau echivalent), 2 GB RAM, 300 GB HDD, SO Windows XP sau superior – 180 calculatoare,
•servere de fisiere, 2 TB HDD, licenta software gestiune reetea minim 12 utilizatori – 15 servere
•scannere cartografice color A0 – 5 scannere,
•plottere cartografice color A0 – 5 plottere,
•scannere A3 high volume – 6 scannere,
•licente software CAD – 100 licente,
•licente software GIS – 70 licente,
•licente software de dezvoltare – 5 licente,
•licente software SGBDR (Sistem de Gestiune a Bazelor de Date Relationale) – 1 licente.
Resursa umana:
-Numarul mediu în ultimii 3 ani -cel putin 500;
-Numarul angajatilor cu studii superioare -cel putin 55;
c) Numarul angajatilor autorizati ANCPI / OGR - cel putin 55, dintre care:
- autorizati categoria D/gradul I cu experienta in aceasta categoria/grad de minim 10 ani de la data autorizarii – minim 15
- autorizati categoria A/gradul II cu experienta de minim 5 ani in aceasta categoria/grad de la data autorizarii – minim 4
- autorizati categoriile B si C/gradul III cu experienta de minim 5 ani in aceasta categoria/grad de la data autorizarii – minim 20

Oare o fi vreo firma in tara asta sa le aiba. Sau macar 2 firme adunate la un loc sa aiba asa dotare si personal?
 :uimit:

fagsb

sunt firme care indeplinesc cerintele
ghiciti care sunt???
cu o asociere de 2 firme sunt si in romania resursele necesare
o zi buna

John Doe

Faina chestie. Ma intreb cine i-a lasat sa faca asemenea licitatii...

Mit

Caietul de sarcini este facut tot de o firma agreata si este mulajul perfect dedicat acelei firme care ... va castigaaaaa!  :finger:  (scuzati-mi scrisul)

kod

nu mai visati cu ochii deschisi d-lor, licitatiile sunt facute in asa fel incat sa poata fi castigate doar de cei care ar trebui sa le castige !...restul, majoritatea se sperie doar cand vede devizul :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

liviu_d

Nu cred ca esista o firma in Romania sa se incadreze in cerintele de mai sus. Totul este facut la misto. Castiga firma Z pe care nu vred ca o  verifica cineva daca are asemenea dotari.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni

Eu cred ca era beat cel care a scris acest caiet de sarcini
de unde face el rost de 15 autorizati cu D?

Marian

Ca sa nu mai vorbim de 75 autovehicule, 500 angajati, 100 licente CAD, etc.

cip_mancip

dupa parerea mea aceasta licitatie e facuta ptr. ANCPI, doar ei prin oficiile judetene, probabil ca pot indeplini conditiile

dora3mira

Sa nu fim rautaciosi... Ca-n bancul cu Bula - " E adevarat , sigur ca e adevarat - numai ca nu era BMW ci - bicicleta, si nu i-a dat-o ...i-a luat-o ! "
Poate era vorba despre 75 cai putere ai ...unei masini, de 5 angajati - ca zero, e zero , deci nu se pune si daca tot am taiat doua zerouri prima tura, io spun ca o licenta CAD e suficienta daca 1 angajat sta pe holuri la ocpi , trei sunt in teren si la birou ramane numai unul !
Si-apoi ....nici nu e placut sa masori prin cimitir, zau asa !

bradu13

poate ca e timpul nationalizarii acestei activitati si OCPI sa realizeze lucrarile nu tot felul de firme

John Doe

Nici nu-mi prea gasesc cuvintele ca sa mai zic ceva. Absurd, stupid, balcanic, româneste.... ?

dora3mira

Doar ...haz de necaz... ca sa nu ne pierdem puterea de a lupta cu un sistem care parca se straduie sa ne stearga si bruma de zambet ce ne-a ramas...