servicii de topografie la preturi de nimic

Creat de radian2009, Iul 13, 2009, 10:41 PM

« precedentul - următorul »

radian2009

Salut!

m-am inscris nou pe acet forum, dar am mai citit din cand in cand.
Lucrez de cativa ani in acest domeniu, si in decursul timpului am intalnit diferiti oameni ce activaza in acest domeniu.
de la fosti angajati in armata cu specializare topo, la tehniceni, ingineri, doctori, profesori, studenti, geografi, s.a.m.d.

Cea mai nasoala "specie" pe care am intalnit-o a fost specia topografului care habar nu are cum sa-si calculeze pretul unei lucrari, sau daca stie, are o mandrie ca foloseste soft nelicentiat.

Poate a-ti observat si voi, dar pe piata (Bucuresti - Ilfov) au aparut tot felul de cvasitopografo-cadastristi cu preturi care te fac sa-ti storci creierul si sa incerci sa intelegi cum de le pot practica. Pe langa asta au si o gramada de lucrari respinse.

Mai sunt si acle persoane care au varul topograf, si le stampileaza varul lucrarile.

o sa va intreb ce ne facem cu aceasta concurenta neloiala, si de ce neloiala?

avem firme sau persoane fizice autorizate care lucreaza cu programe fara licenta, au angajati la negru, sau daca ii au si pe aia, nu ii platesc cu cat scrie pe cartea de munca si asa reusesc prin diferite tertipuri si hotii sa ne dea peste nas cu pretul noua celor corecti.

Oare ce merita aceste persoane.

Sa le trimitem fiscul pe cap?
Sa-i dam in gat la producatori sau distribuitorii de soft?


Mai lucram mult cu astfel de hoti in sistem?

mirama-s ca pe aici nu sunt ciorditori de soft!
cati aveti licenta de autocad? dar de civil 3d?
dar de office?

cti aveti licenta la toate softurile care le folositi?

si atunci de ce nu cereti mai mult la lucrari ca sa vi le puteti cumpara in viitor?

Modificat de radian2009 (13-07-2009 19:44:59)

John Doe

De acord, sunt anumite lucruri ce ar trebui eliminate. Unele vor pieri de la sine, dar daca nu ne miscam si noi, vom ramâne cu altele pe cap. Intrebarea este cine este acest "noi" ? Care si câti dintre noi chiar vor sa îndrepte anumite lucruri, si care lucruri ?

radian2009

interesant ca nici cei ce vand soft nu si-au dat cu parerea pe aici, macar in anonimat. Oare chiar le convine sa aiba atatea firme si persoane fizice ce le folosesc softurile fara sa plateasca un cent?

Cred ca ANCPI-ul ar trebui sa ceara la autorizare si la Persoane Fizice, si la Firme o lista cu softuri folosite, eventual sa impuna un minim pachet de bun simt pe care sa-l aiba fiecare. Si la un cadastru de apartament tot iti trebuie un word si un autocad.

Chiar, cati au cumparat softuri de CAD pe 300-500 de Euro, softuri ce au o productivitate scazuta, si... totusi le tin in sertar, pe cand in realitate folosesc AUTOCAD?

De ce faceti asa?

radian2009

JoHn Doe, hai sa facem o lista neagra cu ce trebuie eliminat.
Dupa ce lista neagra este gata, incepem si cautam solutiile.

1. Soft nelicentiat, sistem de oparare, office, Cad, Topo, GPS
2. Aparate neverificate tehnic, aviz metrologic doar de imagine sau neexistent
3. Protectia muncii neexistenta sau precara
4. Evaziune fiscala - preturi in contabilitate ce nu reflecta realitatea - 50 Ron apartamentul, 100 Ron terenul
5. Persoane neautorizate ce executa lucrari (vezi fiul cu tatal plecat in strainatate de 4 ani, dar ca inca stampileaza lucrari -  stiu caz clar)


mai aduceti si voi completari.

John Doe

A, asta vrei ? Hai ca-ti spun eu ce cred ca trebuie eliminat, dar imi spui tu cum:
- moralitatea îndoielnica
- studiile precare
- oportunismul
- ...

radian2009

Studii precare -  examen de autorizare drastic
Moralitate indoielnica - fara rezolvare, dar la abateri constante retragerea autorizatiei.
Oportunismul - ii putem spune ca e chiar o calitate, mai ales cand cineva vede o afacere acolo unde restul nu o vad.

John Doe, e greu sa rezolvi probleme, dar trebuie spuse pe fata. Ele exista si mamaliga a explodat.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Da, cam asa stau lucrurile.
Cunosc si o modalitate de rezolvare a acestor metehne: PRIN  DECES. Stiti voi alta?

radian2009

nu vreau sa creez controverse sau certuri, ideea e ca au luat altii multe decizii in locul multimii. Ar fi bine sa sa-si expuna fiecare ce crede despre ce nu-i place sau ce vrea de la principiile dupa care functioneaza acum aceasta meserie liberala reglementata prin legile existente acum.

Vad ca sunteti moralisti, dar nu am vazut sa dati solutii. Degeaba stati cu mainile in san si ridicati din umeri, problemele exista si nu se vor rezolva de la sine.

Cum rezolvati problema softului ilegal sau macar cum ameliorati problema asta?
Va convine cand cumparati soft si altii il folosesc ilegal?
Va convine ca in aceasta piata cineva cu soft ilegal va concureaza de la egal la egal.

Asta e prima tema si as fi bucuros sa o putem discuta civilizat si la obiect.

Cum rezolvati problema softului ilegal folosit de persoanele fizice si firme din domeniul cadastru - topografie - geodezie etc sau macar cum ameliorati problema asta?

Multumesc frumos si anticipat pentru raspunsurile la intrebarea de mai sus!

Modificat de radian2009 (23-08-2009 19:56:18)

bad wolf

Aceste probleme sunt reale .
Mai ales la persoanele fizice.
Problema se va rezolva in timp, atunci cand producatorii de soft vor intelege ca preturile sunt foarte mari pentru Romania. Mai ales pt Acad.
Daca unii producatori vor continua cu preturi prohibitive , atunci va fi si piraterie.
O solutie,ar fi ca pentru unele softuri sa se plateasca anual o suma mai mica , astfel incat sa sa poate fi acoperite costurile iar producatorii de soft sa aiba profit.
Mentnand actualul mod de vanzare a softului , cat si preturile prohibitive, chiar , producatorii de soft incurajaza pirateria informatica.
Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

ancka

pai e si normal... nu se compara veniturile unei firme cu ale unui autorizat...si aici ma refer la faptul ca, o firma isi poate cumpara o licenta, comparativ cu un autorizat care traieste numai din "cadastre"...

John Doe

radian, ai pus niste întrebari:

Cum rezolvati problema softului ilegal sau macar cum ameliorati problema asta?
Va convine cand cumparati soft si altii il folosesc ilegal?
Va convine ca in aceasta piata cineva cu soft ilegal va concureaza de la egal la egal.
-------------------------------------------------------
Hai sa-ti spun cam ce cred eu:
Problema softului ilegal ar avea 3 rezolvari:
1) Exista organizatii unde se poate raporta folosirea de soft ilegal. Sa ne cumparam soft si sa-i dam in gat pe cei fara.
2) Sa facem cumva sa se legifereze chestiunea asta cu softul. Adica: ai dus o lucrare la OCPI, cu ce ai masurat? cu ce ai facut desenele? cu ce ai scris?
 Si daca o tara intreaga o sa inceapa sa-si cumpere, se pot gasi modalitati de reducere a preturilor, sau reduceri pentru autorizati, sau alte artificii cu adevarat utile.
Incerc sa ma gandesc ce aplicatii pot fi folosite si se gasesc la liber, dar mai bine las pe altii mai în tema sa raspunda la asta.
3) Sa nu se mai ceara software niciodata si niciunde.

A doua si a treia intrebare: nu-mi convine ca eu sa am soft cumparat, iar altii fara soft legal sa concureze cu mine. Normal, aia vor spune ca prost am fost daca am cumparat, ce am rezolvat ?
Raspunsurile ar fi cam tot cele de mai sus.

Modificat de John Doe (24-08-2009 08:56:46)

advex


advex

Preturi de criza!

De exemplu: http://www.maxcad.ro/promotii/solutii-autodesk-la-numai-1500-euro.html" target="_blank">http://www.maxcad.ro/promotii/solutii-a ... -euro.html
Au fost lansate si pe forum oferte de la alti distribuitori, la pachet cu TopoLt!

http://www.imagehost.ro/pict/250625584a9359c61470d.gif" alt="" border="0" align="top">


Subiectul performante-pret, lansare rapida noi versiuni Autocad a mai fost dezbatut si Äutodesk actioneaza "dupa cum vrea muschii lui!" Sa speram ca va tine cont de piata si de cerintele utilizatorilor.
Ponderea produselor specializate topo este relativ redusa in volumul afacerilor Autodesk si nu cred ca isi bat prea mult capul sa aduca noutati sau elemente spectaculoase.

Modificat de advex (25-08-2009 06:29:22)