Documenta 539 ie - Urm 259 rirea comport 259 rii constr n timp

Creat de Tudor88, Apr 07, 2012, 08:57 PM

« precedentul - următorul »

Tudor88

Salut tuturor,
Sunt nou venit pe forum și sper că o să aveți puțin mai multă răbdare cu mine.
În speranța de a nu deschide un topic despre care s-a mai discutat am petrecut puțin timp pe forum prin mai multe threaduri.Dacă mă inșel vă rog să mă scuzați și să mă redirecționați spre topicul corespunzător.

Sunt student în anul IV la M.T.C și a venit timpul licenței.Ca temă am ales ,,Urmărirea comportării în timp a unei construcții",mai precis a unui baraj în dublu arc.Am străbătut tot orașul în scopul găsirii unor cărți/manuale cu informații utile pentru această temă însa cu puțin succes.Toate cărtile pe care le-am găsit prezintă întreg capitolul despre urmăriri în aproximativ 15 pg. și mai în toate la fel.Având în vedere faptul ca partea teoretică a licenței trebuie sa fie minim 60 pg. aș avea nevoie de puțin ajutor în a strange informații utile pentru tema menționată.Cărițile sugerate de dl. profesor și îndrumător de licență sunt  de următorii autori: Gheorge Nistor,Mircea Neamțu,Constantin Coșarcă.Daca cineva are o carte despre urmăriri de la aceștia si binevoieșțe să mă ajute cu niște scanări sunt convins că mi-ar fi de folos.Aș aprecia foarte mult un link spre un pdf în care este tratat subiectul urmăririlor mai detaliat sau orice altă susrsă cu informații utile pe această temă.

Am găsit pană acum pe forum acest subiect  http://topograf.3xforum.ro/post/1691/1/urmarirea_comportarii_constructiilor/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/1691/1/ ... ructiilor/ în care sunt niste linkuri foarte bune cât și ,,Manualul inginerului geodez".Orice alte informații sunt binevenite și apreciate.
Mulțumesc pentru timpul acordat.

Mit

vezi

Aspecte privind studiul tasarilor si neuniformitatii acestora
la sala polivalenta din Municipiul Craiova
Constantin Musat, Carmen Grecea de la UP Timisoara.

http://www.ugr.ro/public_html/Revista%2017-02-2007/Revista%20de%20Geodezie-2006.pdf" target="_blank">http://www.ugr.ro/public_html/Revista%2 ... e-2006.pdf  :hi:

Tudor88

Ms mult pt răspunsul prompt,o să verific sursele respective.

adrianc

Incearca si asta: http://dl.transfer.ro/transfer_ro-08apr-2dd0ed666a.zip" target="_blank">US Army Corps of Engineers - Structural Deformation Surveying.
La muncă! nu la întins mâna.

Tudor88


H7-25

Pdf. dupa cartea D-lui prof. Nistor Ghe. pot sa-ti ofer eu. (Daca mai ai nevoie) lasa un mesaj cu adresa de maill. Am cumparat-o de la el in studentie dar am imprumutat-o si acum mai am doar pdf-ul facut preventiv inainte de a o da. Deoarece d-l profesor o poate reedita nu-mi permit sa o pun pe share insa stiu cat de mult inseamna orice ajutor la o lucrare de licenta si mai stiu ca se gaseste greu deoarece atunci costa aproape cat o bursa lunara.  :hi:

John Doe

Pai daca o poate reedita, de ce n-o face? Si poti posta un link de unde sa o cumparam.

Sunt unele carti chiar bune, utile si multa lume ar avea nevoie de ele dar din motive necunoscute de mine, acestea pur si simplu nu se gasesc. Comanzi la edituri si isi bat joc de tine sau astepti doi ani dupa un volum (am patit), sau autorii au decedat iar urmasii pauza, sau pur si simplu autorii au acum alte interese. Si atunci, de ce sa nu le dau un share public? Sa le aibe toata lumea si sa castige cel mai bun. Nu e corect sa piarda cel care n-are cartea, meseria noastra nu sta in talentul de a avea sau nu biblioteca.

Aceasta idee s-a aplicat deja la cateva volume, de exemplu Manualul inginerului geodez, Topografie generala si altele... si sper sa mai urmeze...

H7-25

Decizia de a reedita o poate lua numai autorul (chestie de drept pe care incerc sa o respect). A reedita nu e chiar usor ,necesita un nr. de volume minim pt. care se deranjeaza editura pe care initial le platesti cash si speri ca le poti vinde sa-ti scoti banii. D-l profesor fiind aproape de retragerea din activitate ,probabil nu mai poate miza pe un nr. de studenti (potentiali clienti) care din necesitate sau doar ca sa aiba o "bulina alba" la examen ar cumpara cartea. Probabil din acest motiv sunt si asteptarile lungi la diverse edituri ce ofera carti (asteapta sa stranga un nr. de comenzi desi ele pretind ca exista pe stoc).In plus, varianta pdf. e mai usor de "piratat" decat cartea in sine (am scanat 4 ore la ea ca sa iasa cat mai bine, mai ales ca era si f. putin folosita cu pagini curate ,nu ca alea de la biblioteca din care afli meniul studentilor pe fiecare pagina). DEOARECE SUNT MAI MULTE PERSOANE INTERESATE VOI POSTA O ADRESA DE DOWNLOAD CU VALABILITATE LIMITATA 48ore pe   www. Ge.tt.  :hi:  :hi:  :hi:
Asta asa, ca sa nu mai creada unii ca toti topografii trebuie sa fie zgarciti cu datele ce le detin si cred ca daca le fac publice or sa ramana muritori de foame.(Sau poate sunt doar cei ce au platit mult in facultate sa le faca lucrarile altii iar acum incearca sa recupereze banii)!


John Doe

@H7-25: Nu la tine ma refeream, ci la conceptia generala care se cam poarta. O fi sau nu perfect legal ce facem, asta e alta poveste dar chiar sa nu poti gasi cartile de referinta e bataie de joc.

Mersi pentru manual, l-am descarcat si eu.

Arcturus

Nu pot decat sa ma bucur ca "valurile" pe care le-am facut candva cu manualul inginerului geodez au dat roade si ca aceste volume atat de bine dosite pana nu demult au devenit accesibile pentru toata lumea.
Acum...despre faptul ca e legal sau nu ce facem, este si nu este vina noastra. Nu ma pot duce la domnul Bos, Nistor sau mai stiu eu care sa ii trag de maneca si sa ii rog sa mai reediteze niste carti. Eu de exemplu vreau manualele alea ale domnului Ursea despre topografia aplicata in constructii...de unde sa o iau daca parca nici nu au existat. Jur ca le-as cumpara in detrimentul mizeriilor "copy-paste" de la matrix rom care au desene invizibile si formule gresite. Am manualul inginerului geodez in format pdf si apoi scoase la imprimanta, lucru ce nu m-a impiedicat totusi sa cumpar si cartile, pentru ca spre exemplu, eu vreau cartile nu pdf-urile. Cine naiba poate invata de pe pdf sau de pe niste "caramizi" rezultate in urma imprimarii pdf-urilor manualului inginerului geodez spre exemplu. Eu vreau cartea din n'spe motive si cine imi bate obrazul ca "piratez" sa imi dea cartea si o cumpar cu cea mai mare placere. In fine...cine are Topografie aplicata in constructii de Vasile Ursea in format pdf? :D

Modificat de Arcturus (08-05-2012 19:48:44)

Tudor88

Multumesc tuturor pentru informatii, am fost cam ocupat zilele acestea cu festivitatea de absolvire si cu banchetul.Am fost nevoit sa pregatesc un discurs si sa organizez pentru specializarea mea cele 2 evenimente (iar cand e vorba de adunat bani si de umblat dupa 70 de oameni mereu apar incurcaturi)...imi cer scuze ca nu am raspuns mai curand.Ms mult tuturor si lui H7-25 pt link si urare!