Promark 500 sau Leica SR530 sau Leica 900

Creat de Alin B., Dec 17, 2008, 12:13 AM

« precedentul - următorul »

Alin B.

Salutare !
      Vreau sa achizitionez un sistem GPS L1/L2 RTK baza + rover . Banii de care dispun nu sunt nelimitati, in consecinta am cautat sa ma documentez cat mai bine pt a lua decizia potrivita. Din pacate nu am lucrat niciodata cu dubla fecventa ( deocamdata am 4 receptoare Leica L1 SR20/GS20 de care sunt f multumit daca nu iau in calcul timpii de stationare ) asa ca cer opinia celor cu experienta, dar tinand cont de cele ce voi scrie mai jos.
      Zona in care imi desfoasor activitatea cu precadere este o zona montana, cu relief destul de accidentat, cu grad mare de acoperire cu vegetatie si cu multe zone fara acoperire GSM. Lucrarile pe care le executam cu precadere sunt cele de cadastru + lucrari topo-ingineresti.
      Am primit oferte de pret atat pt sisteme noi cat si sh , de la Leica, Sokkia si Thales Magellan si astept zilele acestea o oferta de la Trimble. Deocamdata din ofertele primite cele mai interesante m-i s-au parut urmatoarele :
- sistem GPS L1/L2 Promark 500 RTK cu toate accesoriile (inclusiv kit GSM + kit UHF ), nou , cu garantie 2 ani , fara optiune GLONNAS ( care sincer nu ma intereseaza ) , totul la 18200euro fara TVA.
- sistem GPS L1/L2 cu kit RTK - Leica SR530 - sistem second hand, la aprope juma' de pret fata de cel de mai sus .
- sistem GPS L1/L2 cu kit RTK - Leica 900 - sistem second hand , la aprox 17-18000 euro .
- sistem GPS L1/L2 cu kit RTK - Sokkia GSR 2600 - second hand - aprox 12500 euro
- sistem GPS L1/L2 cu kit RTK - Sokkia GSR 2700 ISX - nou - aprox 27000 euro
      In concluzie ii rog pe cei care au experienta cu unul sau mai multe din aceste sisteme sa-mi impartaseasca sfatul lor. Multumesc anticipat .

cioro

Noi avem Promark500 si suntem destul de multumiti de el. Vezi sa iei si un controller Magellan CX sau Allegro.

cioro

Am lucrat si cu simpla frecventa dar diferenta este enorma in cazul in care vrei sa ai un control cat de cat al preciziei, spun asta pentru ca stiu multe persoane care folosesc astfel de aparate si nu tin cont de mai nimic legat de modul de prelucrare al datelor. Diferenta este legata de faptul ca nu poti avea o incredere apriori a vectorilor mai mari de 10-15km determinati in simpla frecventa, e drept ca am avut solutii fixe si la 30km dar asta nu este o regula asa cum este la dubla frecventa iar de aici rezulta inconvenientele ex: folosirea a minim 3 receptoare, planificare obligatorie, timpi de stationare mult mai mari etc.

Despre Promark500, singura nemultumire pe care o am pana acum este legata de controller-ul Magellan MMCX care mi-a facut cateva probleme, despre GPS-uri pot sa zic numai de bine, de exemplu am un vector de 35km cu unul din receptoare in padure si timp de stationare o ora. Legat de RTK pot sa zic ca nu mi s-a intamplat pana acum sa nu am semnal radio. Aparatele vin cu un transmitator extern de 4W (cred ca au o acoperire de ~10-15km in zone fara obstacole importante) dar exista si posibilitatea de a lua transmitatorul radio Pacific Crest care are o putere de 54W si atunci esti mai tare decat TVR-ul (asta e folosit in general pt statii permanente). Magellan/Thales/Ashtec au o noua tehnologie denumita long range RTK prin care poti sa faci astfel de masuratori si la 40km de baza, nu am folosit-o pentru ca nu am incredere deoarece nu se poate modela starea instantanee a ionosferei vom face niste teste mai mult de curiozitate.
Daca lucrezi in zone cu obstructii serioase gen padure de conifere iti recomand cu caldura ca aparatele sa fie +GLONASS. Noi nu am activat optiunea pentru ca nu am mai avut bani dar tinand cont ca rusii tocmai au lansat trei satelliti si mai pleaca inca trei de craciun cred ca incepand din februarie 2009 o sa fie diferenta semnificativ intre GPS si GPS+GLONASS.

topograful linistit

Sistemul Leica 900 pare-mi-se ca la pretul asta are decat un rover si depinzi de semnalul GSM (daca esti la munte....; la campie merge!)
Intereseaza-te de soft pentru ca este destul de scump si asta

Modificat de topograful linistit (19-12-2008 14:34:39)

Alin B.

Nu doar rover ci rover + baza . Pretul e cel care spun eu deoarece e sistemul second hand . Oricum multumesc.

Romario

Noi avem GPS L1/L2 cu kit RTK - Sokkia GSR 2700 ISX pe GSM la 12000 buc. direct din Olanda, cu sprijinul distribuitorului din Bucuresti, nou, cu glonass.
Aparatul e foarte fiabil, ar avea ca hiba faptul ca pt rtk palaria e cam grea, 3 kile si ca are 2 barerii interne care insa tin o zi. Controlerul e Allergro si merge destul de bine doar sa nu te apuci sa ii dai doua comenzi prea rapid ca e tot un windows.
 
L-am dus la 40 km de Bucuresti si am avut pe aceeasi borna cu 3 stationari diferite, cam la o luna diferenta, cand a facut setarile, diferente de cativa milimetrii pe rtk, average 30 de secunde. La secunda e maxim 1 cm jumate diferenta.
Plus ca asta e singurul care vorbeste.
De cand l-am luat nu am mai umblat la statie tre sa scot bateria din ea.
Eu unul zic ca toate sunt aparatele sunt bune ca toti folosesc cam aceleasi componenete produse de cam aceleasi firme.
Bafta!

Alin B.

Multumesc Romario. Pretul e chiar bun, mai ales ca aveti si GLONASS in banii astia. Daca nu ma insel,  modelul GSR 2700ISX e wireless total , adica toate comunicatiile sunt pe bluetooth , nu ?

Alin B.

Pt Romario : daca se poate da-mi te rog o adresa de mail sau un nr de telefon deoarece as vrea sa aflu mai multe despre receptoarele GPS folosite de voi !
Multumesc anticipat !

djxhouse

Salut Alin.

la urma urmei ce ai cumparat...
stii bine ca si eu vreau sa achizitionez un sistem gps (baza + rover)

numai bine  :hi:

Ionica34

Romario,

Sistemul este cu 2 sau doar cu un singur receptor?
Are si softul de post-procesare?
garantia?
accesorii?

vicpo

receptoare GR-3 (GPS + GLONASS + GALILEO) de la topcon, echipamente complete, performante maxime ...