SOS Dragi colegi de breasla

Creat de Galen, Aug 05, 2009, 04:05 PM

« precedentul - următorul »

Galen

Ma confrunt cu o speta (poate) mai putin intalnita.
Problema, in mare, este urmatoarea:
Am executat dezbembrarea a doua terenuri lipite, in Stereo 70, ca la carte, cu masuratori-compensari etc.
Am predat lucrarile la OCPI si la termen am primit instiintare ca se impune modificarea limitelor si o ridicare mult mai ampla la teren.
Zis si facut, dupa 7 ore de masuratori am compensat si am observat o deplasare de 30 respectiv 70 de centimetrii a terenului ( ca ansamblu ) spre N.
Problema de fapt era o retragere a proprietatii fata de lucrarea anterioara ( locala ) cu circa 2.5 m spre S.
Raspunsul OCPI a fost urmatorul: " Ai doua variante! Refaci si parcelele invecinate conform masuratorilor tale sau mergi pe coordonatele din "Baza de date"."
De comun acord cu Persoana fizica ( categoria D, eu am B-C) am executat documentatiia conform masuratorilor, aplicand un transcalcul asupra coordonantelor stereografice.
Depun lucarea a treia oara si asteptam raspunsul din partea inspectorului de circa doua asptamani, lucrarea este predata de 2-ua luni.
Proprietarii fiind intr-o situatie financiara extrema ( firma de recuperare-camatari legali, taierea curentului, a telefoanelor, televizorului,etc) au inceput sa se agite si sa dea vina pe toata lumea..
S-au dus la Doamna Directoare, i-au expus problema cu actele originale doveditoare sperand sa se poata urgenta lucrarea.
Aceasta din urma le-a promis rezolvarea dar nici dupa doua saptamana de asteptare nu s-a facut nimic.
Inspectorul nu este de gasit la telefon, cand mergem acolo nu ne primeste tinandu-ne prin fata institutiei sub pretextul ca cica " Dom-ne nu ti-am zis ca nu sunt aici?!"
Am fost a doua oara la Doamna Directoare. Iar s-a promis rezolvarea si asteptam neputinciosi un raspuns.
Am fost amenintati cu respingerea si ca uite domnule ca v-am facut o favoare ca nu am respins-o mai demult dar nici nu a dat un verdict.
Nu mai vorbesc de abuzurile verbale de o ofensitate animalica, cu titlu gratuit la adresa mea si a proprietarilor care au fost tratati ca niste gunoaie.
Am rugamintea de a ma ajuta cu sfatul dumneavoastra.
Situatia este foarte grava si traiesc cu frica ca proprietarii sa nu faca cine stie ce nefacuta.
Va multumesc si am speranta incetarii acestor abuzuri.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Galen

Lucrarea asta nu are termen de un an.. proprietarii mor la propriu de foame..
Sunt si ei oameni. ar trebui sa inteleaga.
In cele din urma am ajuns la directoare.. si sper sa se rezolve..
Chiar in aceasta clipa asteptam un raspuns din partea dansei.
Iti multumesc!

John Doe

Daca sunt diferente intre lucrarea ta si alta anterioara, mai ales de ordinul a 70cm, trebuie sa cauti meseriasul care a facut lucrarea asta si sa va puneti de acord: modifici tu sau el lucrarea, astfel ca sa se "lipeasca" ca lumea. Nu te intreaba nimeni a cui lucrare a fost buna de fapt, iar daca chiar vrei sa afli asta poti doar in instanta.
Pana aici, ar fi in regula. Mai departe.... nu pot sti sigur. Ar fi variantele:
- lucrarea cealalta e vizibil proasta, si cuiva i-e frica sa nu faci scandal pe tema asta, fiindca tu ti-ai modificat-o si nu celalalt;
- ti-ai facut lucrarea prea bine si cineva ori nu ti-o întelege, ori îi e frica sa avizeze ceva ce nu cunoaste si îi e rusine sa întrebe pe altcineva;
- pot fi la mijloc unele interese ale te miri cui, de aici întârzieri si altele, dar toate cu ceva motive pe care ai sa le afli, poate, prea târziu.
- din câte spui, tu ai facut doar ce trebuie; dar nu cunva te-ai certat sau ai vorbit urât, sau te-ai purtat cum nu trebuie cu cine nu trebuie ? si asta ar fi un motiv...

Ce sa-ti spun ? Incearca sa afli ce se intampla de fapt, dar cu mult tact si inarmeaza-te cu multa rabdare. Daca te injura unul degeaba si-l injuri si tu imediat, înseamna ca esti ori la fel de prost ca el, ori ti-ai pierdut rabdarea. Incearca sa nu faci asa.

Inca ceva, poate fi util: daca mai patesti vreodata asa ceva, dupa respingerea lucrarii cumpara coordonatele imobilului cu care ti se spune ca te suprapui, iti refaci lucrarea dupa ele si gata problema. Sa nu ti se spuna ca nu au coordonatele, fiindca altfel nu ar putea sti daca te suprapui sau nu. Si nu cred ca e bine sa spui ca ti-ai calculat coordonatele translatate, e prea complicat; zi mai bine ca ai masurat inca o data, cred ca se accepta mai usor.

Galen

Lucrarea a fost facuta la modul SS, exact realitatea.
Coordonatele din baza de date sunt puse ochiometric pe ortofotoplan. Aici a fost problema.. eu am achizitionnat de la ANCPI un orto color pe care dupa calculul retelei am picat de nu-mi venea sa cred ... ce sa mai, bine. Dupa ce a venit nota de completare mi-au spus ca nu pic cum trebuie si ca ortoul luat de la Agentie e pentru desen artistic nu pentru topografie.. si ca eu trebia sa cumpar unul alb-negru de acum 10 ani pe care ei il folosesc ca baza..Lucrarile anterioare au fost executate prin 2003 in local si suprapuse de functionar pe orto.. de aici si problema eu apaream retras de la drum cu 2.5 m...
Am refacut ridicarea.. o drumuire lunga cat o zi de post si am constatat diferenta de 30-70 cm fata de coordonatele rezultate anterior.. dar nici pe departe 2.5 m... cum vroiau ei..
Nu am vb urat si nici nu am facut scandal.. nu sunt mandru din fire.. si am acceptat toate jignirile din partea inspectorului .. doar pentru a reusi sa iau lucrarea .. sa nu care cumva sa se supere x-ulescu ca domne exist!...
Lucrarea este in alt judet decat cel de domiciliu si este o posibilitate sa fiu considerat din alta cale lactee.....
Ridicarea 2 am facut-o cu titlu gratuit pentru a nu intra in anexa 8 si normal cu prelungirile de rigoare... dar ei nu stiu ca de fapt in legea 134/2009 scrie:

"b) dacă în urma verificărilor la teren se constatată că este o suprapunere virtuală, aceasta se soluţionează de către inspectorul de cadastru. Imobilele se vor repoziţiona în baza unui referat întocmit de inspector şi aprobat de inginerul-şef.
Referatul de constatare a suprapunerii descrie suprapunerea virtuală din planul cadastral de carte funciară, propune modalitatea de corectare a acesteia, se înregistrează în registrul general de intrare şi are anexate extrase din planul cadastral de carte funciară, cu situaţia anterioară şi ulterioară îndreptării erorii de poziţionare din planul cadastral de carte funciară. În baza referatului oficiul teritorial va nota din oficiu în cartea funciară repoziţionarea imobilului. Încheierea, extrasul de carte funciară de informare şi extrasul din planul cadastral de carte funciară se comunică tuturor persoanelor interesate, potrivit menţiunilor din cartea funciară."

Sper spre binele tuturora sa iasa... ar fi cea mai simpla solutie...
Merci!

John Doe

Da, asa scrie acolo. Nu-i obligatoriu sa stie si cei de la OCPI... si mai ales, nu e obligatoriu sa-si faca moara in cap sa modifice ei ceva. Daca iese rau ? Mai bine sa modifice altcineva, si sa fie el de vina in cazul in care. Nu ?
Sper ca nu vrei sa iasa ei in teren, sa masoare si sa le rezulte o abatere apropiata de a ta... ce-ar fi atunci?
Probabil se va trage concluzia ca intr-adevar, ortofotoplanul are valoare orientativa iar planul de baza e de referinta. Si ar trebui sa-ti iasa lucrarea, daca nu mai gasesc (ca de obicei) ce nu te astepti. Poate sunt si concediile astea de vina. Oricum, eu iti doresc bafta.

ancka

pai si atunci daca ortofo cumparat de tine e doar pt "peisajistica" atunci la ce se refera acest paragraf din ordinul 634:

     În cazul realizarii masuratorilor intr-un sistem local de coordonate, cu
integrarea in sistemul national de proiectie Stereografic 1970 cu ajutorul unor puncte determinate grafic, conform articolului 23 aliniatul (2), eroarea de pozitie absoluta a punctelor nu va depasi +/- 1,50 m.

numai legi bine gandite...

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Galen

Dagi mei,
In cele din urma dupa 7 intrevederi cu inspectorul, 2 cu directorul, atentionari din partea proprietarilor referitor la gravitatea problemmei si zecile de telefoane.. s-a rezolvat ceva
Lucrarea v-a fi data la un alt inspector..
Traiesc cu speranta ca acesta sa ia lucrurile in serios.
Va multumesc pentru sprijin... si v-oi raporta cu mare patima rezultatul de maine..
Poate se respinge lucrarea si am sa am ochii bulbucatzi.. sau poate va trece si toata lumea va fi fericita.
Apropo... am cautat un subiect asemanator pe site.. si nimic.. am impresia ca suntem , noi ca romani, mult prea toleranti.. si cand plecam capul...renuntam la cei xx ani de scoala.. x(xx) ani experienta pe camp, pe santierele patriei, pe munti si prin vai cu aparatele in spate, muncind pe 830 roni salatriul de baza...
Inca o data,
 va multumesc!

[url]