Scoaterea terenurilor din circuitul agricol

Creat de Alin B., Iul 28, 2009, 05:25 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

Salutare !
Va supun atentiei o problema : la OCPI  , pentru inscrierea in CF a unei cladiri edificata pe un teren cu categoria de folosinta arabil, faneata, pasune etc. situat in intravilan , deja inscris in CF , pe langa alte acte , se cere si dovada de scoatere din circuit agricol a terenului aferent constructiilor ce se doresc a fi intabulate , deoarece prin edificarea unei constructii se schimba categoria de folosinta a terenului aferent din arabil etc. in curti-constructii .
 Intrebarea mea este de ce se mai cere aceasta scoatere din circuitul agricol , atat timp cat constructia respectiva a fost edificata in baza unei autorizatii de constructie , eliberata conform PUG -ului localitatii respective. Din cate stiu eu , unul din rolurile PUG -ului este tocmai acela de a identifica terenurile pe care se pot edifica constructii cu diverse destinatii si caracterstici tehnice .
  As intelege perfect daca pt edificarea unei constructii in extravilan s-ar cere scoatere din circuit agricol, dar pt terenuri situate in intravilan, m-i se pare doar un motiv de a mai percepe niste taxe prin intermediul Directiei Agricole .
  Astept opiniile voastre !

ancka

dar cum respectivul a primit autorizatie de construire pe un teren arabil?mie asta mi se pare prima neregula ...

bad wolf

#2
Citat din: Alin B.Salutare !
Va supun atentiei o problema : la OCPI  , pentru inscrierea in CF a unei cladiri edificata pe un teren cu categoria de folosinta arabil, faneata, pasune etc. situat in intravilan , deja inscris in CF , pe langa alte acte , se cere si dovada de scoatere din circuit agricol a terenului aferent constructiilor ce se doresc a fi intabulate , deoarece prin edificarea unei constructii se schimba categoria de folosinta a terenului aferent din arabil etc. in curti-constructii .
 Intrebarea mea este de ce se mai cere aceasta scoatere din circuitul agricol , atat timp cat constructia respectiva a fost edificata in baza unei autorizatii de constructie , eliberata conform PUG -ului localitatii respective. Din cate stiu eu , unul din rolurile PUG -ului este tocmai acela de a identifica terenurile pe care se pot edifica constructii cu diverse destinatii si caracterstici tehnice .
  As intelege perfect daca pt edificarea unei constructii in extravilan s-ar cere scoatere din circuit agricol, dar pt terenuri situate in intravilan, m-i se pare doar un motiv de a mai percepe niste taxe prin intermediul Directiei Agricole .
  Astept opiniile voastre !

Acum rspund si pentru anka.
Pana in urma cu doi ani nu se solicita documentatie cadasrala pentru schimbarea categoriei de folosinta. Se facea printr-o simpla "declaratie pe proprie raspundere" data in fata primarului si constatata de o comisie de la primarie.

Probabil ca inspectorul de la ocpi mai ae de invatat !
Sa citeasca in aut. de construire cand a inceput constructia si sa puns mana sa mai citeasca si el .. sa invete !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

Daca nu ma insel , aceasta situatie a fost reglementata dpdv legislativ prin Ordin nr. 798/2005 al M.A.I. . Deci sa inteleg ca in cazul autorizatiilor de constructie emise pana atunci nu trebuie si dovada scoaterii din circuitul agricol ?

bad wolf

#4
Citat din: Alin B.Daca nu ma insel , aceasta situatie a fost reglementata dpdv legislativ prin Ordin nr. 798/2005 al M.A.I. . Deci sa inteleg ca in cazul autorizatiilor de constructie emise pana atunci nu trebuie si dovada scoaterii din circuitul agricol ?

Nu !
Dar pusi inspectorii OCPI sa mai citeasca si ei .
Sper sa gasesc cararea corecta !

moholea

intrebare de incepator: in cazul unei documentatii cadastrale pentru obtinerea autorizatiei de constructie, in care anexez ca act de proprietate extras CF, de unde reiese categoria de folosinta? In CF nu scrie asa ceva.
Multumesc,

bad wolf

#6
Citat din: moholeaintrebare de incepator: in cazul unei documentatii cadastrale pentru obtinerea autorizatiei de constructie, in care anexez ca act de proprietate extras CF, de unde reiese categoria de folosinta? In CF nu scrie asa ceva.
Multumesc,

Extrasui cf nu este act de proprietate, intotdeuna insoteste un act de proprietate. !

Dar daca iti este acceptat , atunci , inspectorul, n-are decat sa vina sa se convinga !
Mai e solutia unui proce verbal de constatare eliberat de primarie !
Bafta !

Modificat de bad wolf (29-07-2009 14:38:17)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

Moholea, de curiozitate,  in ce judet lucrezi ? Pentru ca in mod normal extrasul CF trebuie sa contina obligatoriu si categoria de folosinta ! Cel putin la Suceava asa e !

bad wolf

Vreau sa va spun din proprie experienta, ca in judetele unde a fost vechea carte funciara , inca se mai elibereaza extras cf din vechea carte , cu valoare judiciare(dar de fat este un fals) , pentru ca onor "mineri " de la ocpi nu au aut timp sa transcrie cf  si de multe ori ai surpriza sa vina doua  extrase cf pe celasi teren, (unul din cf vechi , altul din cf nou) si care au si proprirtari diferiti.
Asa ca nu avem de ce sa ne mai miram !
Sper sa gasesc cararea corecta !

moholea

Lucrez in Cluj. M-am uitat pe toate extrasele cf din birou, pe nici unu n-am vazut categorie de folosinta. La ce rubrica ai tu trecut asa ceva?

Bad wolf: Daca extrasul cf nu este act de proprietate atunci care este acest act, care trebuie anexat documentatiei dovedind proprietatea asupra imobilului?

Multumesc,

kod

Extrasul de CF, nu are dacat rol informativ, el nu este act de proprietate. CF-ul in sine sau TP dupa caz, foaia de avere sau copiile lor legalizate reprezinta acte de proprietate.

numai bine !

Modificat de kod (29-07-2009 16:31:48)

Alin B.

Extrasul CF atesta inscrierea Cartea Funciara a actului de proprietate precum si eventuale sarcini ce greveaza imobilul  respectiv .

bad wolf

#12
Citat din: moholeaLucrez in Cluj. M-am uitat pe toate extrasele cf din birou, pe nici unu n-am vazut categorie de folosinta. La ce rubrica ai tu trecut asa ceva?

Bad wolf: Daca extrasul cf nu este act de proprietate atunci care este acest act, care trebuie anexat documentatiei dovedind proprietatea asupra imobilului?

Multumesc,

Kod ti-a transmis rspunsul.la care se mai pot adauga, cerificatul de mostenitor si contractul de vanzare cumparare sau altete acte intre vii(persoane in vita), acte notariale, sentinte definitive si irevocabile .
E posibil sa mai fi scapat ceva.
 
Succes !

Modificat de bad wolf (30-07-2009 00:09:53)
Sper sa gasesc cararea corecta !

moholea

Citat de la colega de birou, care a fost sefa la CF 10 ani:
 
 Conform codului civil cartea funciara, care original se pastreaza la OCPI,  este singurul act care confera proprietatea, iar proprietarul, la cerere, poate primi extras CF de informare sau copie xerox a intregii CF, sau extras CF pentru intreaga CF.
 Referitor la celelalte acte mentionate mai sus ca fiind de proprietate (certif de most, TP, sentinte etc) nu iti confera titlu de proprietate daca nu sunt intabulate in CF. Nu se pot face nici un fel de tranzactii in baza acestor acte, fara a fi intabulate in Cf.

bad wolf

#14
Citat din: moholeaCitat de la colega de birou, care a fost sefa la CF 10 ani:
 
 Conform codului civil cartea funciara, care original se pastreaza la OCPI,  este singurul act care confera proprietatea, iar proprietarul, la cerere, poate primi extras CF de informare sau copie xerox a intregii CF, sau extras CF pentru intreaga CF.
 Referitor la celelalte acte mentionate mai sus ca fiind de proprietate (certif de most, TP, sentinte etc) nu iti confera titlu de proprietate daca nu sunt intabulate in CF. Nu se pot face nici un fel de tranzactii in baza acestor acte, fara a fi intabulate in Cf.

Gresit ! Nu extrasul CF este act de proprietate! Colega sa mai citeasca care este rostul CF.
Intrdevar nu poti face act notarial fara intabulare, dar se poate face prin justitie (confectonare act) , iar, mai nou , pot intocmi acte de proprietate si avocatii.
Sper sa gasesc cararea corecta !