Cadastru prin parteneriat public - privat

Creat de geosilva, Sep 26, 2011, 12:44 AM

« precedentul - următorul »

geosilva

Astazi, Primul Ministru a declarat urmatoarele:

.... şeful Executivului a anunţat că, săptămâna viitoare, cadastrul se va afla pe agenda Guvernului. ,,Implementarea unui astfel de program costă, într-adevăr. Cadastrul costă, dar este atât de necesar pentru rezolvarea problemelor proprietăţii, pentru comasarea proprietăţilor, pentru realizarea investiţiilor în agricultură, iar anul 2012 nu poate trece fără ca acesta să fie implementat. Asta înseamnă realizarea cadastrului gratuit pentru populaţie printr-un parteneriat public-privat pe care Guvernul îl are în pregătire. Săptămâna viitoare vom face primul pas în această direcţie', a afirmat premierul.

Tot in interviul difuzat de TVR Info, Primul Ministru a precizat ca firma cu care se va incheia parteneriatul va realiza toate lucrarile de cadastru pe teritorul intregii tari din bani proprii, urmand asi recupera banii din taxele care se achita la Oficiile de Cadastru.


Cum si se pare acest demers ? Credeti ca are sanse de reusita ?

Modificat de geosilva (25-09-2011 21:45:12)

John Doe

Probabil asa viseaza domnul sef... de obicei prima data declara ceva, si abia pe urma (eventual) se si gandeste la ce a spus. N-ai observat asta?
Eu stiu din surse ceva mai sigure ca se vor aloca bani europeni pentru realizarea cadastrelor pe fiecare comuna, probabil din octombrie se va sti ceva mai sigur sau mai oficial.
Pe de alta parte, care o fi firma aia care sa-i faca cadastru pe toata România? Cu toti baietii destepti care sunt, n-as crede ca tehnic e posibil asa ceva. Oricum, de lipsa de imaginatie nu sufera omul, doar ca o are putin bolnava, te miri ce legi mai scoate ca doar e prim ministru...
Totusi, ceva se misca si asta nu e rau - doar daca n-ar inlocui problemele actuale cu altele, tot pe banii nostri.

Anton Pann

Boc a declarat : "pentru comasarea proprietăţilor, pentru realizarea investiţiilor în agricultură."   Comasarea terenurilor este o mare problema a Romaniei . Ce vreti sa spuna mai mult - e clar unul din scopurile principale urmarite, cel mai greu e gasirea modalitatii de realizare . Si cred ca intentia de a forma proprietati compacte de peste 100ha la un proprietar, poate ar duce spre o agricultura mai competitiva si de randament mai mare. Deocamdata , de la Timisoara pana la Iasi , jumate din terenuri sunt parloaga .

dtoni

eu l-as intreba pe BOC daca stie ce este aia comasare?

John Doe

Stie, cum sa nu... nu tot aia face cu ministerele ?

dtoni


bradu13

poate renunta la realizarea cu firme ca sunt baniu aruncati. planurile parcelare sunt exemplu graitor

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Atopor

E clar ca premierul nu stie ce vorbeste, sau daca stie, atunci se refera la comasarea terenurilor marilor latifundiari, care au cumparat sute de parcele intr-o tarla si vor sa le comaseze pe banii statului.
Daca o firma pune mana pe cadastrul general, ar fi interesant daca s-a stabilit un termen pentru acesta si daca nu cumva in acest termen nu se vrea falimentarea celorlalte firme din tara? sau macar a cateva...
De obicei sunt circumspect cand aud de astfel de "intelegeeri" cu "cei care ne conduc", dar acum sunt de-a dreptul speriat si doamne fereste sa am dreptate. Pe de alta parte acest contract e ca si contractele pe energie prelungite inainte de termen pana in 2018, sa fie siguri de ele indiferent cine vine la guvernare. Asa si aici, cineva vrea sa puna mana pe tot cadastrul si sa-l controleze, fara sa faca mare lucru. In aacelasi context e si trecerea cadastrului la ministerul subdezvoltarii. Care dintre ministri ar avea curajul sa semneze un astfel de contract?


iphone

Cine isi mai aduce aminte ce spunea primul ministru Petre Roman: ca in 3 luni se rezolva cu punerea in posesie pe intreg teritoriul tarii si ca in alte 3 luni se emit titlurile de proprietate. Si totul a durat pana in zilele noastre.