Conferinta judecator - Expert

Creat de BEJENARU PETRU, Mar 03, 2011, 08:47 AM

« precedentul - următorul »

advex


                  
BEJENARU PETRU a scris:

ok. Nu mai insist. Nu vrem o "telenovela" si nu este o "telenovela".
Cladirea din poza este comlexul muzeal GRADINA BTANICA.
Multumesc pentru suport.
Ozi buna.


Multumesc pentru informatie!
Nu inteleg legatura Gradinii Botanice cu aceasta Conferinta Zonala. Mai lipsea cladirea Prefecturii...


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

BEJENARU PETRU


                  DA . Legatura este urmatoarea:
coferinta se desfasoara in  sala "ATHENEUM" sala de festivitati a Consiliului Judetean Galati, cu aceasta locatie.



               

bad wolf


                  
BEJENARU PETRU a scris:

DA . Legatura este urmatoarea:
coferinta se desfasoara in  sala "ATHENEUM" sala de festivitati a Consiliului Judetean Galati, cu aceasta locatie.


Domnule Bejenaru, n-am dorit sa intervin in multimea de postari pe care le ati facut.
E dreptul dvs., chiar daca prin aceasta insultati pe cei care s-au unscris in aceasta Asociatie si pe care , dvs, doriti sa o conduceti ca pe o Unitate militara.
Chiar nu intelegeti ca o Asociatie profesionala este ALTCEVA !

Inca ceva , noi Topopgrafii nu acceptam formula de "locatie", in loc de adresa , amplasament , loc .
Dupa cum probabil cuvantul "locatie' este de mai mult de 100 de ani si are alt sens.
Da , stiu , pupincuristii astia "amercanisti" , au introdus in noul Dex, aceasta porcarie de englezism.
Dar noi cei care ne consideram topografi adevarati ne opunem a-l primi si in topografie , sau in cel mai bun caz , il ignoram.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe


                  bad wolf, te-am inteles ca ai tu ceva cu cineva, e problema ta, dar asta nu e un motiv sa nu folosesti un vocabular decent.

Sper ca dl. Bejenariu a inteles ca nu este nevoie sa posteze de patru ori un subiect. O singura data si bine ajunge. In rest, s-auzim de bine!



               

dora3mira


                  Cred ca trebuie sa fac o precizare.
Acest forum este gratuit - ca atare nu putem beneficia de niste facilitati de viteza, service in timp real sau alte lucruri care sa duca la utilizarea fara probleme a lui.
Sunt convinsa ca mai toti am patit sa incercam a posta un subiect sau un raspuns pentru vreun coleg - si nu am reusit sa vedem acel raspuns "imediat". Ca atare, tentatia este sa mai incerci o data. Eu una - am patit-o ! Dupa o vreme, in loc sa vezi ce voiai sa postezi aparand o singura data, o sa vezi aparand  de x ori, in functie de cati nervi ai ca sa repeti postarea.
Singura remediere la acest lucru este ca moderatorul - cand descopera dublurile, triplurile etc, sa aiba un bob zabava si sa stearga ce s-a multiplicat - asta voi si face imediat !

bad wolf - ori azi esti suparat, ori azi esti foarte suparat - ca americanofob nu te cred ...
Ia uite aici !

"LOCÁȚIE, locații, s. f. 1. Închiriere. ♦ Chirie plătită pentru anumite lucruri luate în folosință temporară. ◊ Taxă de locație = taxă care se plătește drept sancțiune în caz de depășire a termenului de încărcare sau de descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 2. (Jur.; în sintagma) Contract de locațiune = Contract prin care una dintre părți se obligă să procure și să asigure celeilalte părți folosința unui lucru pentru un timp determinat în schimbul unei sume de bani. 3. Un loc anume, precis determinat. [Var.: locațiúne s. f.] – Din fr. location, lat. locatio, -onis, engl. location. "

Acuma sa te vad ce zici de frantzuji si de latini !

Daca vrei ma iau si eu de Numitor - bunicul lui Romulus si-al lui Remus !

Ma gandesc ca ar fi bine sa ne concentram pe ce putem face impreuna si nu unul impotriva celuilalt.
Lectia de democratie si dialog trebuie sa o invatam toti in cele din urma - caci daca ne lasam purtati de instinct uitam scopul pentru care am plecat la drum si ne dorim a fi impreuna.


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

BEJENARU PETRU


                  pentru domnul bad wolf si nu numai...
Cand m-am inscris in acest forum, am considerat ca niciodata nu imi voi permite sa postez informatii false, sa lezez demnitatea nimanui, sa judec pe cineva, sa analizez activitatea cuiva, ci doar sa socializez.
      Militand de ani de zile la constituirea unei asociatii profesionale pot sa va spun ca aparitia acestea, APET-R, nu se vrea o alternativa la alte organizatii din domeniu, ci dimpotriva, impreuna cu acestea sa contribuie la imbunatatirea imaginii de TOPOGRAF, imbunatatire bazata pe atuurile nevalorificate suficient ale acestei frumoase si importante meserii.
        Practic, viziunea fondatorilor asupra acestei asociatii a fost de a crea o adevarata institutie care sa defineasca, sa promoveze si sa apere profesia de ,,TOPOGRAF" si implicit pe acele profesii derivate din calificarile apartinand domeniului. Urmand astfel, cu o mare intarziere, parcursul organizatoric al topografilor din alte tari ale lumii (SUA, Canada, Austria, Germania, Belgia... UNIUNEA EUROPEANA), se doreste asigurarea unui cadru flexibil si usor accesibil tuturor topografilor, pentru as exprima opinia deschis in legatura cu propriul domeniu, dar si cu schimbarile exponentiale care se produc in mediu si societate.
In cadrul asociatiei nastre, toti membrii isi exprima in mod direct  si liber opiniile, participa in mod activ la luarea hotararilor, de aceea, pana  acum toate sedintele Comitetului Director, au fost deschise, largite, cu participare a embrilor si invitatilor,  dar hotararile luate conform opiniei majoritatii membrilor asocatiei, au fost transmise opiniei publice prin reprezentantiioficiali alesi in mod democratic.
Consfatuirea zonala de la Galati nu e anulata, isi va desfasura activitatea dupa un program bine chibzuit care v-a fi difuzat la timp si print toate mijloacele avute la dispozitie.
COMITETUL DIRECTOR A HOTARAT CA ACESTE CONSFATUIRI ZONALE SA  SE DESFASOARE IN "TOATE FILIALELE ZONALE  ALE ASOCIATIEI, CU PARTICIPARE EXPERTILOR JUDICIARI DIN TOATA TARA, FARA TAXA DE PARTICIPARE".IN CONCLUZIE = "VENITI CU NOI, NU AVETI DE PIERDUT, NUMAI IMPREUNA VOM  FI NOI, ".
Va asteptam cu placere.
Cu mult respect si aleasa consideratie pentru toti membrii forumului.



               

bad wolf


                  OK.
Pentru John/nu am nimic cu nimeni, dar consider ca este destul unul care da ordine de sus si asa zisul prim mistru se executa.
Consider ca intr-o asociatie profesionala fiecare mebru are dreptul la initativa si ca nu trebuie sa cera voie de la \sefu'.
Pentru Dora , nu sunt americanofob si nu am nicio fobie pentru niciun popor si nicio tara , dar sunt impotriva sttalcirii limbii romane.Nu era cazul sa-mi spui definita , pentru ca o amintisem si eu mai sus cu referire la englexismul "locatie".
Pentru dl. Bejenaru, spuneti doriti o asociatie a Topografilor, dar ati infiintat o Asociatie a Exprttilor Judiciari in secialitatea Topografie(cu celellalte)pe care doriti sa o conduceti in stil cazon.De ce trebuie ca un membru al Asociatiei din orice judet, nu neaparat, din zonele stabilite de dvs., care are o initiativa , cum ar fi un Simpozion, trbuie sa va ceara dvs. voie sa organizeze acest eveniment?
In rest:
TOATE CELE BUNE SI SUCCES TUTUROR !
Cu stima:
Bad Wolf


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira


                  PROGRAMUL CONFERINTEI ZONALE
                                                              GALATI –IUNIE 2011

 ZIUA - I- 10.06.2011-PREGATIRE PROFESIONALA A EXPERTILOR NOU ACREDITATI


09.30. -  10.00  - Inregistrarea participantilor - BUJOREANU STERICA;
                                                                        - NECHITA DANIELA.

10.00. -12.00.   DEZMEBRAMINTELE DREPTULUI DE PROPRIETATE.
                                    -     Consideratii generale ( istoric, conceptul modern al dreptului de     
                                           proprietate privata, );
-    Categorii ale dezmembramintelor dreptului de proprietate privata:
                        -  dreptul de uzufruct;
                                                             - dreptul de uz;
                        -  dreptul de abitatie;
                        -  dreptul de servitute;
                        -  dreptul de superficie.
12.00. -12.30     - Pauza networking;   
                                                                                             
12.30. – 14. 00  - Iesirea din indiviziune si partaje judiciare.
                          - Incalcari de hotare, granituiri, revendicari.   

 14.00.-16.00     - Masa de pranz.

 16.30 – 18.00   - Calculul cotelor indivize.

  18.00-19.30      - UZUCAPIUNEA – ca drept de dobandire a dreptului de proprietate.
-    Posesia asupra unui bun imobil;
-    Proprietatea unui bun imobil.


                        -CONFERINTA ZONALA FILIALA DE SUD EST.
                                                     ZIUA II  -  11.06.2011 
09.10 – 10.30 .    -  Deschiderea lucrarilor Conferintei.
                            - Alocutiuni oficialitati
                           - a)  Prezentarea ,,ASOCIATIEI PROFESIONALE A EXPERTILOR TOPOGRAFI
                                 din ROMANIA"  si a realizarilor sale in decursul unui an de activitate.

 10.30 -11.30 - Pauza networking;

 12.30- 14.00  - CODUL DEONTOLOGIC AL EXPERTULUI JUDICIAR TOPOGRAF.                                         
                                       - Drepturi;
                                      - Indatoriri.
 14.00- 16.00  Masa de pranz.
16.30 – 17.30 ORGANIZAREA SI DESFASURAREA LUCRULUI PENTRU INTOCMIREA     UNUI   RAPORT DE EXPERTIZA TEHNICA JUDICIARA TOPOGRAFICA.
-          Studiul dosarului;
-          Studiul arhivei;
-          Convocarea partilor;
-          Lucrul in teren;
-          Lucrul la birou sau laborator.
-          Redactarea raportului si intocmirea anexelor.
 17.30 -19.30             EVALAREA MUNCII PRESTATE
                              - Cheltuieli directe;
                              - Cheltuieli indirecte.
  Participantii la cursuri vor primi  CERTIFICAT DE PARTICIPANT



La conferinta  vor participa membrii ai UNJR si APET-R, reprezentanti ai Ministerului de Justitie, Tribunalelor, Judecătoriilor si ai Baroului de Avocati.   
Persoane de contact: 
Radu Cornelia – 0726.189.918 begin_of_the_skype_highlighting              0726.189.918      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              0726.189.918      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              0726.189.918      end_of_the_skype_highlighting; "Radu Cornelia" <cornelia.cornelia.2605  @  gmail.com>; kornra2605  @  yahoo.com;   
Sterica Bujoreanu tel : 0740 363 366 ; bujoreanu_sterica  @  yahoo.com                         
Bogatu Mirela – 0745 629 613 ; 0729.433.061; mirelabogatu  @  gmail.com.

Pentru confirmarea participarii pana pe data de 5.06.2011 anuntati la: Persoanele de contact sau la Asociatia Profesionala a Expertilor Topografi din Romania
- telefon/ fax: 0269 241133
- e-mail: anpetro2010 @ gmai.com; pbejenaru @ hotmail.com
- adresa corespondenta: Sibiu, Calea Poplacii nr. 14, cod: 550141.

Atentie ! In acest mesaj s-au folosit spatii libere in adresa de mail - pentru a nu fi ascunse in mod automat la postare - dumneavoastra nu veti folosi acele spatii cand veti trimite e-mailuri pe adresele de mai sus.

Confirmarea se va face prin fisa de participare:

                                                  FIŞĂ DE PARTICIPARE
NUMELE        ________________________
PRENUMELE ________________________
FIICA/FIUL LUI _____________________ŞI AL _______________________
DATA ŞI LOCUL NAŞTERII: ANUL ______, LUNA ______ , ZIUA ___________
LOC. _______________ , JUD. __________________.
LA CE BIROU LOCAL DE EXPERTIZE JUDICIARE SUNTETI IN EVIDENTA ————————————————————————————————————-
DE CAND SUNTETI ACREDITAT —————————————————————-
TELEFONUL MOBIL _______________TELEFONUL FIX ___________________
ADRESA DE EMAIL __________________________________________________
DE CAND DORIŢI SĂ PARTICIPAŢI __________
VERIFICATI DATELE  DE INSCRIERE...............
DATA SI SEMNATURA .........................


ESTE DE PREFERAT SA TRIMITETI UN E-MAIL

- cu fisa completata ( incercam sa cream o baza de date cu toti expertii pentru a ne putea contacta ulterior mai repede)
si
-daca doriti cazare- sa precizati conditiile.

Sala pentru desfasurarea Conferintei – pentru data de 11 iunie 2011 este situata in incinta Gradinii Botanice – sala ATHENEUM

Sala in care se vor desfasura cursurile pentru experti – in data de 10 iunie 2011 va fi anuntata in data de 5 iunie – in functie de numarul de participanti inscrisi


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

advex


                  
dora3mira a scris:


Atentie ! In acest mesaj s-au folosit spatii libere in adresa de mail - pentru a nu fi ascunse in mod automat la postare - dumneavoastra nu veti folosi acele spatii cand veti trimite e-mailuri pe adresele de mai sus.


ATENTIE!
Nu este necesar sa folositi spatii sau liniute pentru a transmite adrese de mail.

BBCode este o colectie de tag-uri care sunt folosite pentru a formata textul pe un forum.
Administratorii au posibilitatea de a activa sau dezactiva BBCode.

Afisarea corecta implica utilizarea email si /email la inceputul si sfarsitul adresei, cu folosirea [].

Administratorul sau moderatorii trebuie sa verifice setarile!!
De studiat: http://support.3xforum.ro/help.php#bbcode" target="_blank">http://support.3xforum.ro/help.php#bbcode

Modificat de advex (03-06-2011 08:18:49)


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

dora3mira


                  Toate alea le stie advex si se straduie sa ma invete - numai ca azi ... ori sunt prea obosita, ori sunt foarte obosita ca nu pricep nimic.
Lasa, o sa ma uit si o testez pe indelete cand o sa am vreme si-o sa pot si eu, promit !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

dora3mira


                  Avem confirmarea a 51 de experti pentru participarea la Cursurile intensive.
Tinand cont de faptul ca este o conferinta zonala - iar zona despre care facem vorbire cuprinde 5 judete ( Braila, Constanta, Galati, Tulcea, Vrancea ) cred ca este o confirmare ok !
Pe toti cei ce au sunat , pe toti cei ce nu au sunat si vor aparea pe ultima suta de metri , ii asteptam cu drag sa participe la Conferinta expert-judecator organizata la Galati de filiala Sud-Est a APET-R .
Orice coleg topograf doreste sa participe este deasemenea binevenit.
Lucrarile din prima zi ar putea fi deosebit de atractive si pentru PFA-uri la fel ca si pentru experti sau avocati.
 Intelegerea problemelor cadastrale abordate NU SUNT SPECIAL abordate PENTRU EXPERTI.
Maine dimineata, la ora 9,30 va asteptam la TRIBUNALUL GALATI , etaj 1, sala 11.

Pentru cei care vin la Galati din seara asta - nu uitati sa sunati - pentru a va indica locul unde urmeaza sa ne intalnim la o bere pe-nserat si racoare la mal de Dunare.
Iar daca ne-o apuca asaaa un chef si de-o coada de peste, atunci cu siguranta o sa intindem seara pana in noapte, tarziu!
Insa nu foarte tarziu - ca sa ramana loc de odihna si minte limpede pentru cursurile intensive de a doua zi dis-de-dimineata !


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

advex


                  
dora3mira a scris:


Tinand cont de faptul ca este o conferinta zonala - iar zona despre care facem vorbire cuprinde 5 judete (Braila, Constanta, Galati, Tulcea, Vrancea )....


Ar fi bine sa va grabiti. Boc si Basescu sunt iuti de picior si amesteca judetele... :)

Spor!

http://www.millan.net/anims/giffar/pianosmiley.gif" alt="" border="0" align="top">


Modificat de advex (09-06-2011 11:24:52)


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

dora3mira


                  In cazul asta trebuie musai sa-i adunam si pe cei din Buzau - ca ce-am vazut pe harta aia propusa era si cu Buzaul inclus !
Phii ! Sa stii ca suntem vizionari !
Advex! Au propus si denumire? Ca sa stiu si eu din ce amestec o sa fac parte...


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

advex


                  
dora3mira a scris:

Au propus si denumire? Ca sa stiu si eu din ce amestec o sa fac parte...


Ritualul Botezului este diferit de la o regiune la alta, tine de traditii si poate fi si imprevizibil!
Pentru zona ta este posibil ca denumirea de EBA sa fie o solutie. Depinde de starea de dispozitie a nasului...

http://www.stiri.botosani.ro/img/uploads/Propunere_de_reorganizare_administrativa_a_Romaniei.JPG" alt="" border="0" align="top">


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

dora3mira


                  Pentru ca mai e putin, putin de tot , pana maine si as vrea sa se mai gandeasca cei care sunt relativ aproape ....

INFO PROGRAM EXTRA CONFERINTA
ATENTIE !
Orice informatie topografica este in Proiectie Stereografica 1970 si plan de referinta Marea Neagra

- vineri seara –  ora 20,00
Restaurant vapor MALNAS
(croaziera 1 ora pe Dunare – 20 lei/persoana) – se achita odata cu consumatia
Consumatia – contra cost individual din meniul restaurantului

- sambata seara – ora 20,00  - taxa de lift 10 lei/persoana – se achita odata cu consumatia
Restaurant PERLA DUNARII  (Y = 736763.345, X = 439291.968, Z =  48.05+100m –h turn TV)
Consumatia – contra cost individual din meniul restaurantului

VA RUGAM CONFIRMATI PREZENTA CERTA LA ORGANIZATORI


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !