Probleme cu suprafetele

Creat de framy, Sep 06, 2010, 06:39 PM

« precedentul - următorul »

framy

Un teren inscris in CF in 2008 cf. legii 18/1991. A fost inscris in CF cu suprafate de 7000mp conform Titlului de Proprietate. Dar pe plan scrie, suprafata masurata 7116mp, suprafata din acte 7000mp. Deci in baza de date a Ocpi, imobilul are 7116mp. Acum se doreste o lucrare de alipire. Dar trebuie rezolvata problema cu suprafetele. Pe teren nu este practic nimic, pe o latura exista un gard al vecinului, in rest nu este nimic. Daca pun suprafata de 7000mp o sa primesc reclamatii ca nu este ca lucrarea anterioara, daca pun 7116mp nu este ca in acte.
Si conform regulamentului la cap.12, art.25, alin.4 nu se fac lucrari de modificari de suprafata la imobilele situate in extravilan, inscrise conform L18/1991.
Ati intalnit aceasta situatie? Cum ati rezolva situatia? Multumesc

kod

Deci in baza de date a ocpi, imobilul are 7000 mp, exact cati au fost intabulati, si nu 7116. Daca erai pe intravilan trebui sa-i faci marire de suprafata de la 7000 la 7116 mp.
Dar nu cred ca i-ar convenii sa-si marerasca suprafata pt. 116 mp in extravilan (execptand cazurile de interes national) pt. nimic in lumea asta, sau cel putin cata vreme tara asta, pardon, adica rahatul asta se cheama romania !

Deci ce e in acte si valabil este 7000 mp, restul sunt povesti, chiar daca in realitatea din teren sunt 7116 mp.

Numai bine !

John Doe

Pâna la 7140mp nu ar trebui sa-ti respinga lucrarea la OCPI, diferenta e mai mica de 2% fata de suprafata din acte. Daca pui 7116mp o sa fie ca la OCPI si daca comenteaza cineva, OCPI ti-a avizat-o deci care e problema? Daca nu era bine nu ti-o avizau. Iar daca intrebi la OCPI, cred ca o sa-ti dea in cap cu regulamentul: trebe sa pui suprafata pe care ai masurat-o tu, nu o sa zica ca trebe fix 7000 sau 7116.
Acuma... stii tu: si capra si varza greu le împaci.

dtoni

eu zic sa te incadrezi i limita de 2% chiar daca in titlu este 7000,

kod

In Alba daca depasesti suprafata din acte si numai cu 2 mp, ti se respinge frumos lucrarea si ti se cere sa faci marire de suprafata, ca de` nu le permite E-Terra lor.
Asa ca risca si vezi ce raspuns primesti ! :hi:

doara.florin

Kod iti garantez ca E-terra le accepta suprafetele mai mari (pana in 2%) dar sigur nu vor babele alea sa le avizeze!Defapt incearca si o sa vezi ca si in GenerareCP o sa iti dea fisier valid.

kod

Stiu ce zici, dar ce preferi sa-ti tot respinga lucrarea pana la sfantu` asteapta
sau sa mergi inainte ?!

delo

Si eu am avut o problema la fel si daca in C.F. nu a fost trecuta suprafata reala masurata,a trebuit sa fac o documentatie de rectificare suprafata apoi ,alipire sau notare sau alte tipuri de lucrari in afara de prima inscriere unde doar acolo este incadraea de 2 procente,scrie in ordinu 139 modificarea 634.

John Doe

Ordinul e nr. 139 sau 134?
Daca e nr. 134/2009, are si o erata edificatoare...

Modificat de John Doe (09-09-2010 15:28:33)

dora3mira

Deoarece exista o intabulare anterioara care atesta negru pe alb suprafata de 7000 mp din acte aveti trei variante :

1. Rectificare limite si suprafata - cu declaratie la notar ca proprietarul doreste modificarea cartii funciare pe forma si dimensiunile din schita facuta de PFA - si se va diminua suprafata respectiva pe ambele laturi in varianta de bun simt tehnic

2. Rectificare suprafata prin pastrare limite - daca limitele trecute in prima cf corespund planului parcelar - la suprafata de 7116 mp real masurati  se face mentiunea < 2%  - cu Declaratie notariala de accept modificare carte funciara

3. Rectificare limite si suprafata - cu Proces verbal de vecinatati - acest act fiindu-va necesar deoarece aveti o intabulare anterioara si cu Declaratie notariala de accept modificare carte funciara


Nu uitati - cand modificati o Carte Funciara, solicitati declaratia la notar a proprietarului - in acest caz va este permis sa faceti modificarea sau in cazul in care se pune in aplicare o Hotarare Judecatoreasca definitiva si irevocabila.