o intrebare

Creat de rdm, Aug 20, 2010, 01:36 PM

« precedentul - următorul »

Trinity

Vad si constat ca in multe cazuri apar probleme privind punerea in posesie , lipsa si proasta calitate a planurilor parcelare (acolo unde sunt ), inadvertentele privind proprietarii, suprafata si amplasarea parcelelor, ordinea in parcele ,etc. Asa s-au facut la vremea respectiva in conditii de ... da-i sa mearga ca luna viitoare sunt alegeri si tre sa dam 100 de titluri.

in situatii descrise in relatarile din postarile de mai sus , este intr-adevar foarte greu sa se efectueze lucrari topo.
Cred totusi ca ar trebui inceput cu refacerea totala a lucrarii pe tarlaua respectiva, ( masurare, reparcelare , gasirea solutiilor acolo unde s-au ridicat deja constructii , cu diminuari sau majorari de suprafete daca vor fi necesare aceste operatiuni), revalidare a datelor grafice si tabelare ale solei , si toate celelalte lucrari ( hotarari si decizii)  care ar fi necesare si posibile pentru rezolvarea situatiei . 

Cred ca OCPI, autorizatii si Primariile ar trebui sa incerce prima data aceasta varianta , intrucat trimiterea persoanei in instanta, ( in contra cu vecinii sau cu primaria) , nu cred ca rezolva situatia si este posibil sa se obtina o sentinta care sa nu poata fi executata ulterior din diverse motive .   

Ce sa faca un expert in aceasta situatie ?  sa faca o lucrare -expertiza judiciara -care - nu are flux la OCPI , nu intra in baza de date a OCPI, avizarea acesteia este 0lei0bani , nu toti lucreaza in stereo sau ...nu pun coordonate stereo in lucrare sau ..... dupa ce ai sentinta, OCPI spune ca coordonatele nu sunt bune   si .... altele le mai stiti voi . 

Deci merg pe ideea ca cei interesati de rezolvarea unor situatii de acest gen , sa insiste la  O.C.P.I , Primarie si Prefectura ,( in scris - asa cum s-a mentionat si in alte posturi) sa se valideze propunerile noi in baza unor lucrari noi, efectuate de firme si PFA , daca este este posibil receptionate si de catre OCPI . 
Cred ca ideea se apropie de O 415 "in conditii grele" .

Spor la munca !!




 :rusine:

rdm

pare deci nu am nici o sansa: daca il dau in judecata pe vecin ajung tot la mina ocpi prin faptul ca judecatorul ori va intreba direct ocpi ori va numi un expert care nu va dori sa se certe cu ocpi...

incerc totusi alta abordare: titlurile si cadastrele celor din zona releva o situatie si nu sint contradictorii intre ele; ocpi are o alta interpretare care ar face ca vecinatatile din titluri (si cadastre) a vreo 10 proprietati din zona sa fie gresite/ contradictorii

multumesc f mult pt lamuriri lui john doe si colegilor.

John Doe

Da, si eu cred multe chestii. Cred ca treaba trebuie facuta ca lumea de la inceput; motivele pentru care nu s-a facut sunt scuze cautate de oamenii care nu sunt in stare de altceva. In situatia in care suntem acum suportam urmarile celor facute mai demult; faptul ca tot noi, autorizatii astia, trebuie sa îndreptam lucrurile busite de altii cred ca se poate numi bataie de joc. Având in vedere felul in care merg lucrurile si acum, cred ca este o pierdere de timp si nervi sa umblam cu orice fel de adrese la orice organe ale statului.

mariancornel: sunt si planuri 1:2000 pe Hunedoara, si al dracului de bine ce bat cu terenul... numai daca esti rau intentionat sau complet habarnist poti gresi. Si nu mai zic nimic ca iar ma enervez singur... si nu face bine la ten...

rdm: OCPI poate spune ca s-a gresit la cateva titluri si ca problema e in curs de rezolvare etc. etc. dar nu stiu sigur daca tu, ca si cumparator de buna credinta, poti solicita daune cuiva fiindca ti s-a modificat cumva proprietatea. Cand ai cumparat, vezi mai exact ce ai scris in contract; n-ai zis cumva ca "având cunostinta de prevederile articolului ....." si daca da, vezi ce inseamna asta, exact.
Repet, nu am mare experienta in chestiuni de felul asta; in principiu, un expert judiciar ar putea sa-ti spuna mai multe lucruri, si mai concret. Avocati specializati in speta asta nu am prea vazut.

Modificat de John Doe (23-08-2010 14:37:28)

rdm

in contractul de vinzare-cumparare scrie ca "vinzatorul garanteaza pe cumparator de orice evictiuni totale sau partiale". nu vreau sa-l atac pe vinzator, cred ca el a fost de buna credinta, in sensul ca a primit titlu de proprietate, a platit sa i se faca cadastrul, mi-a aratat toate actele de buna credinta.

am vrut sa vorbesc cu persoana fizica autorizata care a facut cadastrul, poate aflu despre acte/ harti care ar dovedi ca asa a fost situatia la acel moment dat si ca nu e o greseala dar  nu am gasit-o. foarte probabil ca ar spune exact aceleasi lucruri ca si vinzatorul...

daca as vrea sa-l atac pe vinzator ar trebui sa demonstrez ca situatia s-a schimbat intre timp... ori tocmai asta nu pot demonstra, daca as avea o asemenea dovada as folosi-o in relatia mea "tandra" cu ocpi...

rdm

rectific: daca as vrea sa-l atac pe vinzator ar trebui sa demonstrez ca situatia NU s-a schimbat intre timp, A EXISTAT DE LA INCEPUT... ori tocmai O ASEMENEA DOVADA NU POT OBTINE, POZITIV SAU NEGATIV.

Trinity

RDM ;daca il dau in judecata pe vecin ajung tot la mina ocpi prin faptul ca judecatorul ori va intreba direct ocpi ori va numi un expert care nu va dori sa se certe cu ocpi...

dE UNDE NAIBA AI DEDUS ASTA ?   As spune ca sunt 2 aberatii , dar .. intrucat mai sunt si exceptii ... ma abtin . Sigur este doar faptul ca judecatorii NU intreaba OCPI-ul .

bad wolf

#21
Citat din: mariancornelcred ca e o problema cu procentele. 10% cred ca sunt bune, iar restul nebune :razz:.
cand tragi niste linii cu creionul pe un plan 1:5.000 si ai pretentia ca este un plan parcelar inseamna ca iarasi e o problema.insa e o problema usoara de topografie anul I - inmultesti grosimea unei mine de creion (cam un milimetru depinde de creion) cu scara si afli cu cat ai gresit. asta in cel mai bun caz in care ai nimerit corect linia :) . sa nu se simta nimeni atacat, imi spun si eu parerea. si am lucrat si pe hunedoara  :razz:  apropo planurile astea la 5000 exista, de restul mai bine nu-mi dau cu pararea ca sa nu-mi atrag alte blesteme  :razz:
si am mai lucrat si pe prahova, unde un imobil masurat nu are nicio valoare. dimensiunile din planul parcelar de legea 18 trebuie sa fie aceleasi cu cele masurate pana la centimetru ! bineinteles ca daca respecti dimensiunile nu-ti mai iese suprafata de cele mai multe ori, dar aceste subtilitati le scapa inspectorilor.

Cred ca n-ai citit ce am spus: Planurile erau digitizate si se lucra in autocad.
As vrea sa cred ca nu dorsti sa-mi di lectii de fond funciar sau de topografie.
Toae cele bune.
Sper sa gasesc cararea corecta !

rdm

trinity, te rog detaliaza, sint foarte interesat, nu ma jignesti deloc daca imi demonstrezi ca spun aberatii, chiar as vrea sa ai dreptate. eu am rezumat ce am inteles din mai multe mesaje de mai sus, poate nu am priceput toate nuantele.

in plus fata de asta, mi s-a spus ca in cazul unei actiuni in justitie unii judecatori nu isi prea bat capul cu amanuntele si e mai simplu sa se uite pe o adresa de la ocpi sau pe harta de care ocpi spune ca e corecta sau pur si simplu sa aleaga varianta cea mai simpla. iar daca se stabileste un expert, din ce inteleg acestia se uita doar pe actele pe care eu le atasez la dosar, nu isi bat capul sa ajunga la acte pe care eu nu le pot obtine sau despre care nu stiu ca ar trebui sa existe si nu cred ca foarte multi dintre ei si-ar periclita relatia cu ocpi pt un strain... repet inca odata, am abordat 3 persoane autorizate si erau reticente in a-mi da argumente cum sa-i "conving" pe cei de la ocpi, 2 dintre ei mi-au spus ca nu se baga din start, iar a 3-a mi-a spus numai generalitati.

multumesc

bad wolf

#23
Citat din: rdmrectific: daca as vrea sa-l atac pe vinzator ar trebui sa demonstrez ca situatia NU s-a schimbat intre timp, A EXISTAT DE LA INCEPUT... ori tocmai O ASEMENEA DOVADA NU POT OBTINE, POZITIV SAU NEGATIV.

Ar fi trebuit de la inceput sa-i soliciti vanzatorului sa-ti predea imobilul cumparat  pe baza de proces verbal si cu semnaturi de la vecini.
Dar daca exista repere vechi (de hotar ) in teren , poti rezolva problema in instanta Printr-o "Actiune in constatare".
OCPI-ul nu are calitatea sa rezolve litigiile dintre proprietarii.

Modificat de bad wolf (23-08-2010 22:11:18)
Sper sa gasesc cararea corecta !

rdm

am facut la notariat un contract standard cu vinzatorul (cu clauza de evictiune); nu stiu daca un proces verbal mi-ar fi oferit garantii in plus... e adevarat ca pe vecini nu i-am intrebat, hotarele erau clare, e intr-un sat, sint garduri vechi si copaci/ buturugi pe hotare - eu nu contest hotarele.

eu contest o vecinatate - problema arzatoare (adica una din cele citeva) este ca la sud in titlu/ cadastru/ contract v-c am "drum" si un vecin nu-mi permite accesul. de la momentul cumpararii si pina acum vreun an am folosit acel "drum" fara conflicte cu vecinul, nu m-am gindit sa-l intreb pe vecin "d-le, 'drumul asta de acces' e drum sau iti apartine?". eu, ca novice am considerat ca daca actele demonstreaza ca e proprietatea dorita pot cumpara.

ocpi a scos intre timp alta harta cu niste mici corectii astfel ca "drumul" sa faca parte din parcela vecinului si sustine ca titlurile si cadastrele facute (al meu si ale vecinilor) sint gresite - deci ocpi a creat si alimenteaza conflictul (si pretentiile vecinului).

bad wolf, multumesc de raspuns

Trinity


                  RDM
Judecatorii solicita lamuriri expertilor , nu OCPI ului pentru solutionarea cauzei . Si sentinta se da avand la baza concluziile raportului de expertiza . Si nu toti judecatorii sunt rau intentionati sau prosti.
Expertii nu au motive sa se teama de OCPI daca ei sunt corecti , daca vin cu propuneri corecte , daca lucrarile sunt bine intocmite si daca solutioneaza problema . Si nu toti expertii sunt rau intentionati sau prosti.
( Exceptand ......exceptiile, poti fi ( relativ) linistit in aceste privinte . Poti sa dai in judecata si vecinul. Desi poate ar trebui si OCPI-ul si primaria  pentru a-i fi opozabila sentinta ( nu prea stiu cum e asta dar poate afli tu.)
Problema este ca dupa obtinerea sentintei, apar problemele cu OCPI ul, sentintele nu intra in baza de date chiar daca sunt in stereo 70, trebuiesc facute documentatii si aici incep problemele din nou .
De aceea am spus ca ar fi bine ca clarificarea situatiei sa se faca prin insistente la OCPI si Primarie , prin lucrari de actualizare, repozitionare , modificare limite sau rectificari, receptionate de catre OCPI in acest fel intrand in baza de date devin mai stabile .
Dar asta se va intampla numai daca gasesti autorizatul care sa se implice si sa fie in masura sa gaseasca solutia , iar dupa ce o gaseste sa o si impuna OCPI ului.
Stiu ca este greu. Si eu m-am cam saturat.
Salutari.

Modificat de Trinity (23-08-2010 23:29:18)



               

John Doe


                  rdm: prin lege, orice parcela trebuie sa aiba acces liber si nu conditionat de cum are chef un vecin.
Cred ca lucrurile trebuie luate pe rand; nu stiu daca are rost sa te apuci de instante, care dureaza de ti se acreste.
Cere in scris la OCPI un plan (certificat de ei) pe care sa se regaseasca calea de acces la parcela ta, fiindca nu ai fost informat despre eventualele schimbari intervenite in planurile parcelare si nu mai ai acces liber la parcela ta. Poti face cerere de mana si mergi cu ea la OCPI, iar daca le trebuie obligatoriu formular-tip sa-ti dea sau sa-ti spuna unde gasesti - functie de OCPI, pot fi diferite formulare, n-are rost sa te incurc eu cu vreunul si sa nu fie bun. Oricum, ai grija sa completezi toate datele pe care le stii ca sa nu zica ca nu pot localiza chestiunea - si nu uita codurile serviciului solicitat din ord. 39/2009 pe care ti l-am trimis. Planul sa aiba scara 1:2000 sau mai mare; daca e 1:5000 e mai greu de citit.
Daca s-a gresit cumva si au uitat de calea de acces, probabil asta e un mod de a le atrage atentia si poate si de a rezolva chestiunea; nu cred ca au sa-ti dea un plan fara cale de acces. Daca iti raspund ceva ce nu intelegi, posteaza aici si vedem.

Modificat de John Doe (24-08-2010 16:26:26)



               

rdm


                  scuza pt intirzierea cu care raspund, va sint indatorat pt amabilitatea cu care mi-ati scris. la inceput nu am vrut sa spun toata speta, exista un istoric de vreo citiva ani, discutii cu primaria, ocpi, etc.

dar daca mi-ati intins un deget o sa ingros obrazul si o sa incerc sa iau toata mina...

mai pe scurt ideea e ca am o parcela de teren in indiviziune cu fratele, cumparata in 2000. o schita ar arata cam asa:

        |      VECIN   1          |
        |          LITIGIU        |
------+----+----------------+-------------------------+
        |      |                                                      |
        |      |                                 EU+FRATELE    |
        |      |     +---+                                         |
  V    |      |     |  C  |                                         |
  E    |  D  |     |  A  |        +-------------------------+
  C    |  R  |     |  S  |         |                               |
  I     |  U  |     |  A  |         | VECIN 3                    |
  N    |  M  |     +---+         |                                |
  2    |      |                      |                                |                                        | D   |
        litigiu|                      |                                |                                        | R   |
        |      |  POARTA         |                                 |                                        | U   |
------+===+======------+--------------------------+---------------......---+-------+ M   +-----

            EST:GHIOL

titlul meu spune ca la sud am "drum", la est ghiol. toti cei de pe malul lacului (10 titluri de proprietate si 2 cadastre facute in 2000 si 2006 - la nord si la sud de mine) au la est ghiol, in afara de vecinul cu care sint in litigiu, care are la est "drum" si pe mine (pe o singura latura). vecinul 2 de la sud are spre est "ghiol+drum" iar spre nord pe vecinul 1 (punctele cardinale nu au chiar directia aratata, drumul este curbat spre sud). am un cadastru si intabulare pe exact aceleasi vecinatati, facute de anteriorul proprietar.

terenul meu are o latime de vreo 13 m, suprafata 1350 si la mijlocul sau e o casa. am stabilit cu fratele sa iesim din indiviziune, eu sa iau in fata 50% din teren si 50% din casa iar el sa ia in spate si sa iasa pe drum-ul din sud. daca fratele nu poate iesi pe acel "drum" ar trebui sa creem alt drum care sa treaca pe sub fereastra casei (aceasta are spre sud 3 metri pina la gard iar in spate, spre nord 5) deci pierdem vreo 100 mp de teren, nu mai putem imparti terenul doar in 2 ci va trebui sa-l impartim in 3, etc.

acum ocpi spune ca pe malul ghiolului este "drum neamenajat", ca vecina are spre est drum (cel neamenajat), deci "drumul" de la sudul meu ii apartine. spre est este ghiol, inundat in medie cel putin 6 luni pe an (anul asta e inundat si acum din noiembrie 2009...) si circulam cu barca sau pe la vecini...

daca in interpretarea din titluri exista o singura inexactitate (ca vecinul 2 are la est "ghiol+drum" si la nord pe vecinul 1 cu care are granita comuna de vreo 80 m dealtfel), in interpretarea ocpi erorile sint mult mai multe, ar trebui schimbate vecinatatile mele, ale vecin 1, vecin 2 si toti ceilalti 7-8 de pe malul ghiolului (pt care am titluri, banuiesc ca toti cei "n" zeci de proprietari de pe malul ghiolului au spre est ghiol dar nu am titlurile lor).

chiar titlurile astea nu au nici o insemnatate? cadastrele? poate ocpi, dupa ce a aprobat cadastre si are titlurile sa schimbe o vecinatate spre est si sa creeze erori in titluri la cel putin 10 proprietari?

multuimesc



               

bad wolf


                  
rdm a scris:

scuza pt intirzierea cu care raspund, va sint indatorat pt amabilitatea cu care mi-ati scris. la inceput nu am vrut sa spun toata speta, exista un istoric de vreo citiva ani, discutii cu primaria, ocpi, etc.

dar daca mi-ati intins un deget o sa ingros obrazul si o sa incerc sa iau toata mina...

mai pe scurt ideea e ca am o parcela de teren in indiviziune cu fratele, cumparata in 2000. o schita ar arata cam asa:

        |      VECIN   1          |
        |          LITIGIU        |
------+----+----------------+-------------------------+
        |      |                                                      |
        |      |                                 EU+FRATELE    |
        |      |     +---+                                         |
  V    |      |     |  C  |                                         |
  E    |  D  |     |  A  |        +-------------------------+
  C    |  R  |     |  S  |         |                               |
  I     |  U  |     |  A  |         | VECIN 3                    |
  N    |  M  |     +---+         |                                |
  2    |      |                      |                                |                                        | D   |
        litigiu|                      |                                |                                        | R   |
        |      |  POARTA         |                                 |                                        | U   |
------+===+======------+--------------------------+---------------......---+-------+ M   +-----

            EST:GHIOL

titlul meu spune ca la sud am "drum", la est ghiol. toti cei de pe malul lacului (10 titluri de proprietate si 2 cadastre facute in 2000 si 2006 - la nord si la sud de mine) au la est ghiol, in afara de vecinul cu care sint in litigiu, care are la est "drum" si pe mine (pe o singura latura). vecinul 2 de la sud are spre est "ghiol+drum" iar spre nord pe vecinul 1 (punctele cardinale nu au chiar directia aratata, drumul este curbat spre sud). am un cadastru si intabulare pe exact aceleasi vecinatati, facute de anteriorul proprietar.

terenul meu are o latime de vreo 13 m, suprafata 1350 si la mijlocul sau e o casa. am stabilit cu fratele sa iesim din indiviziune, eu sa iau in fata 50% din teren si 50% din casa iar el sa ia in spate si sa iasa pe drum-ul din sud. daca fratele nu poate iesi pe acel "drum" ar trebui sa creem alt drum care sa treaca pe sub fereastra casei (aceasta are spre sud 3 metri pina la gard iar in spate, spre nord 5) deci pierdem vreo 100 mp de teren, nu mai putem imparti terenul doar in 2 ci va trebui sa-l impartim in 3, etc.

acum ocpi spune ca pe malul ghiolului este "drum neamenajat", ca vecina are spre est drum (cel neamenajat), deci "drumul" de la sudul meu ii apartine. spre est este ghiol, inundat in medie cel putin 6 luni pe an (anul asta e inundat si acum din noiembrie 2009...) si circulam cu barca sau pe la vecini...

daca in interpretarea din titluri exista o singura inexactitate (ca vecinul 2 are la est "ghiol+drum" si la nord pe vecinul 1 cu care are granita comuna de vreo 80 m dealtfel), in interpretarea ocpi erorile sint mult mai multe, ar trebui schimbate vecinatatile mele, ale vecin 1, vecin 2 si toti ceilalti 7-8 de pe malul ghiolului (pt care am titluri, banuiesc ca toti cei "n" zeci de proprietari de pe malul ghiolului au spre est ghiol dar nu am titlurile lor).

chiar titlurile astea nu au nici o insemnatate? cadastrele? poate ocpi, dupa ce a aprobat cadastre si are titlurile sa schimbe o vecinatate spre est si sa creeze erori in titluri la cel putin 10 proprietari?

multuimesc


OCPI nu are posibilitatea legala sa modifice titlurilr de proprietate sau alte elemente din acestea.
Orice modificare se face DOAR prin Sentinta judecatoreasca si irevocabila.
-daca vecinul ti-a inchis un drum care a fost creat de Comisia Locala la punerea in posesie , atunci va trebi sa-l dai in judecata si sa soliciti deschiderea drumului-Nu exista alta solutie.
-Daca nu ar fi drum , iar , tu , nu ai avea accces(ceea ce este imposibil pentru ca nu ai fi primit autorizatie de construire) atunci apare SERVITEA DE TRECERE , dar care se constata tot in instanta si care il obliga pe vecina sa-ti asigurea accesul liber si gratuit pe terenul sau. Servitea exista atata timp cat exista cauza  care a determinato.
-Dar,ATENTIE, daca ai posibilitatea sa-ti faci drum prin curtea ta(chiar daca pierzi 100 de m.p., atunci, instanta va lua in considerare Doar aceasta solutie.
Oricare dintre aceste solutii va fi aleasa numai in urma unei Expertize Judiciare.
In concluzie: Nu se poate fara judecata-cu exceptia creerii propriului drum prin curte cu sacrificarea aclei suprafete de teren.
Succes !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

rdm


                  inteleg ca ocpi nu modifica titlurile, dar in cazul meu in 2008 a modificat o harta (probabil plan parcelar) astfel ca acel "drum" sa apara ca facind parte dintr-o parcela a vecinei. in discutiile avute ocpi interpreteaza ca "s-au mai facut si greseli" in titluri si cadastre datorita inzastrarii tehnice precare si ca nu am dreptate. inteleg sa se faca erori ca si dimensiuni, suprafete, coordonate dar erori privind vecinatati?

probabil ca expertul judiciar e de asemenea cadastrist, daca se uita pe situatia actuala de la ocpi nu am nici o sansa...

deci revin cu intrebarea: vecinatatile din titlurile de proprietate,  faptul ca cadastrul meu din 2000 (APROBAT DE OCPI, INTABULAT) indica ca acolo e drum nu au nici o importanta?

multumesc f mult