o intrebare

Creat de rdm, Aug 20, 2010, 01:36 PM

« precedentul - următorul »

rdm

am o problema la care nu am gasit un raspuns logic - sint si eu inginer (desi nu topograf) obisnuit cu gindire logica si bazata pe principii- dar tot nu reusesc sa inteleg nimic in relatia mea cu ocpi... mai pe scurt intrebarea mea e daca ocpi lucreaza dupa niste principii sau au voie sa faca orice, daca as sti aceste principii poate as intelege ceva...
nu chiar asa de scurt:
- ocpi, odata ce a aprobat si semnat un cadastru facut pe baza unui titlu de proprietate nu trebuie sa apere in vreun fel situatia? are voie sa schimbe hartile si sa zica "s-a mai gresit dar acum reparam" dar astfel sa schimbe vecinatatile unei proprietati?
- este acceptabil ca comisia de punere in posesie sa lucreze pe 2 planuri parcelare si acum ocpi sa aleaga unul dintre ele si sa-i lase - cu buna stiinta - pe proprietari sa se judece intre ei? favorizind pe unii si facindu-le rau altora prin pozitia aleasa?
- evaluarea unei situatii nu ar trebui facuta pe baza titlurilor de proprietate a tuturor vecinilor? daca toti au la nord "extravilan" are voie ocpi sa interpreteze ca unul dintre ei are drum iar toti ceilalti au in continuare "extravilan"?

multumesc

Ionica34

Pai ce sa zic, probleme d-astea am si eu pe ocpi-uri.
Atat timp cat ei nu se lucreaza pe ansamblu de comuna, adica la nivel de intreaga comuna, e greu.
Ideea este urmatoare :
- s-au emis niste titluri de proprietate.
- tu acum incerci sa faci plan parcelar, pe baza acelor titluri, te duci la primarie si constati ca nu merge ca nu-i poti pune pe toti in tarla. Mai mult, intre timp a mai aparut unul sau doi proprietari, care se intercaleaza intre cei din prima serie, si cum naiba i-i pui tu pe amandoi acolo?
- Administratia locala - Prefectura, Comisia de Aplicare a Legii 18/91 nu accepta modificarea printr-o metodologie mai simpla a acestor probleme. Singurul mod in care se pot modifica titulrile de proprietate este in instanta!!!
- OCPI-urile in loc sa coopereze cu tine, mai mult te incurca, ca nu ai facut aia, ca trebuia sa le faci asa, etc., etc. I-i inteleg si pe ei, intr-un fel, trebuie sa aplice niste legi si regulamente idioate, dar macar sa fie mai deschisi la dialog.
In rest tu ai dreptate, ei asa ar trebuii sa faca : sa nu modifice planurile pana nu te anunta. Eu m-am trezit cu suprapunere la o lucrare mai veche dupa ce s-a APROBAT lucrarea, pe motiv ca s-a schimbat planul parcelar!!! Bine oameni buni le-am zis, si daca l-ati schimbat, ce vina am eu? Ati aprobat cadastrul, foarte bine, schimbati, anuntati proprietarul, vedeti daca e de acord, si dupa aia vorbim.
Daca proprietarul tragea gard de beton si casa acolo, cum i-l mai mutati? Bineinteles ca nici un raspuns.

bad wolf

#2
Citat din: Ionica34Pai ce sa zic, probleme d-astea am si eu pe ocpi-uri.
Atat timp cat ei nu se lucreaza pe ansamblu de comuna, adica la nivel de intreaga comuna, e greu.
Ideea este urmatoare :
- s-au emis niste titluri de proprietate.
- tu acum incerci sa faci plan parcelar, pe baza acelor titluri, te duci la primarie si constati ca nu merge ca nu-i poti pune pe toti in tarla. Mai mult, intre timp a mai aparut unul sau doi proprietari, care se intercaleaza intre cei din prima serie, si cum naiba i-i pui tu pe amandoi acolo?
- Administratia locala - Prefectura, Comisia de Aplicare a Legii 18/91 nu accepta modificarea printr-o metodologie mai simpla a acestor probleme. Singurul mod in care se pot modifica titulrile de proprietate este in instanta!!!
- OCPI-urile in loc sa coopereze cu tine, mai mult te incurca, ca nu ai facut aia, ca trebuia sa le faci asa, etc., etc. I-i inteleg si pe ei, intr-un fel, trebuie sa aplice niste legi si regulamente idioate, dar macar sa fie mai deschisi la dialog.
In rest tu ai dreptate, ei asa ar trebuii sa faca : sa nu modifice planurile pana nu te anunta. Eu m-am trezit cu suprapunere la o lucrare mai veche dupa ce s-a APROBAT lucrarea, pe motiv ca s-a schimbat planul parcelar!!! Bine oameni buni le-am zis, si daca l-ati schimbat, ce vina am eu? Ati aprobat cadastrul, foarte bine, schimbati, anuntati proprietarul, vedeti daca e de acord, si dupa aia vorbim.
Daca proprietarul tragea gard de beton si casa acolo, cum i-l mai mutati? Bineinteles ca nici un raspuns.

Fac o singura corectie, ca sa zic asa:
-conform Regulamentului de eliberare a t.p., mai intai se face Planul parcelar si apoi , p.v. cu toate anexle sale , care stau la baza scrieii t.p.
Iar OCPI nu are voie sa faca mofificari i t.p. si nici in planurile parcelare.
Planul parcelar valabil ete cel efectuat de Comisia Locala de fond funciar , care are semnaturile, preedintelui (primar) , swcretarului, persoanei carel-a intocmit si a minim 2/2 din membrii comisiei.
Badta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Bad Wolf, cate planuri parcelare ai vazut tu inainte de anul 2005? Eu personal stiu tp-uri eliberate de prin 1995 fara planuri parcelare.

rdm

eu am avut parte de niste horror stories:
- ocpi spune ca pe titlurile de proprietate punctele cardinale , vecinatatile, suprafetele sint gresite deci nu are sens sa le ia in considerare. daca exista o greseala pe cadastru, aceasta ii apartine persoanei fizice care a facut cadastrul, ocpi nu poate sa verifice tot.
- planul de amplasament de pe cadastru (aprobat de ocpi cu citiva ani inainte), pe baza caruia a fost facuta intabulare si contract de v-c nu este originalul de la ocpi ci contrafacut, nu se stie de cine. faptul ca cadastrul a fost aprobat in exact aceeasi forma de ocpi a fost o greseala datorita mijloacelor tehnice inferioare de la acea data.
- tot din acelasi motiv, al mijloacelor tehnice inferioare ocpi nu isi asuma faptul ca pe cadastru coordonatele sint gresite si parcela mea de teren e mutata cu vreo 100 metri in extravilan. asa ca acum trebuie sa fac, pe cheltuiala mea alt cadastru...
- principalul argument al ocpi ca o parcela apartine cuiva este ca impreuna cu acea parcela respectiva persoana are suprafata ca in sau titlul de proprietate.
- caut niste titluri ale vecinilor si ocpi nu mi le da pt ca nu stiu numarul lor dar nici nu spune numarul. cind in final ii conving sa mi le dea nu gasesc titlul dar gasesc cadastrul vecinului si mi-l dau pe acela (contra cost, bineinteles).
- fac reclamatie si nu primesc nici un raspuns, cind ii rog peste 6 luni printr-o scrisoare sa-mi dea un raspuns ei considera noua scrisoare ca fiind alta reclamatie
- cer la ocpi o informatie si ocpi pun intrebarea respectiva catre primarie... primaria se uita pe planurile care se gasesc si la ocpi iar chestia asta dureaza 2 luni, desi primaria si ocpi colaboreaza strins

nu inteleg nimic... ma opresc aici, vreau sa fiu politicos.

bad wolf

#5
Citat din: Ionica34Bad Wolf, cate planuri parcelare ai vazut tu inainte de anul 2005? Eu personal stiu tp-uri eliberate de prin 1995 fara planuri parcelare.
Am  vazut foarte multe.
Eu am lucrat in fond funciar , atat in comisii locale in cateva comune , cat si ca verificator in comisia judeteana.
De asemenea am lucrat la OCAOTA si apoi la OJCGC , am fost se Birou Fond funciar.
Amvericat mii de documentatii(si am efectuat).
Cand venea cineva de la un UAT cu documentatiile pt vericare inainte de scriere(se scriau la noi) , trebuia sa vina cu planul parcelar si verificam fiecare documentatie in parte , daca fiecare parcela este pusa pelan(se completa si pe dublura planului existenta la noi) , se verifica dca este scri corect amplasamentul(Tarla , parcela, categorie de folosinta) , suprafa, dimensiuni, vecinatati.
O documentatie pt.scrierea unui T.P., era alcatuita din:
-proces verbal de punere in posesie cu schita parcelelor cu dimensiuni, suprafata ,nr. Tarla, nr parcela, categorie de folosinta si vecinatati.Acesta avea obligatoriu semnaturile primarului, secretarului, a celui care a intocmit documentatia, a proprietarului sia 2/3 membrii ai comisiei locale.
-proces verbal de vecinatati .
-copie dupa planul parcelar pentru fiecare parcela (cu sampila si semnatura primarului si semnatura celui care a intocmit documentatia).
- de  documentele care au stat la aprobarea constitirii sau reconstituirii dreptului de proprietate.
Numai daca ii aprobam aceata documentatie, trecea la scrierea t.p., altfel nu.
Si sa stii ca am intors ,pentru completari , foarte multe documentatii.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Asa ar fi corect, bad wolf. Daca toata lumea ar fi facut asa, nu eram azi, cu totii, in situatia asta.
I-am acceptat si pe cei care stiam ca nu procedeaza bine? suportam consecintele acum. Si nu avem dreptul sa ne plangem. Am putea doar, incet-incet, sa luam atitudine.

rdm

john doe, bad wolf

eu sint una dintre victime, in sensul ca m-am comportat complet corect (am cumparat o proprietate, am avut incredere in titlul de proprietate, cadastru+harti, am platit taxele la achizitie si apoi pe parcurs, de-a lungul anilor), am reparat/ investit in proprietate si acum mi se spune de ocpi ca nimic din actele enumerate nu conteaza, din motivele scrise mai sus.

in cadrul "luarii de atitudine" v-as ruga sa-mi dati citeva informatii. nu e vorba ca nu vreau sa platesc consultanta dar nu am reusit sa obtin informatii de la persoanele autorizate, cred ca nu vor sa intre in conflict cu ocpi, probabil depind si ei de ocpi pt a-si cistiga o piine. ma gindesc ca aici, pe forum, ascunzindu-ne in spatele unor pseudonime, nestiind in ce zona este speta mea, puteti sa-mi dati niste sugestii.

- inteleg ca exista si deci as putea sa cer planul parcelar pe baza careia s-au facut tp-urile. acesta presupun ca este la ocpi. este ocpi obligat sa mi-l dea? in ce termen? exista conditii pe care trebuie sa le indeplinesc?
- la punerea in posesie s-a intimplat sa se creeze niste "drumuri de acces" ca sa se evite locuri infundate? care a fost procedura de creere, exista acte care demonstreaza - care s-ar putea obtine? Daca in titlu apare "drum"/ "cale de acces" apartine acesta cuiva dintre riverani sau este public?
- ce este prioritar in fata legii: titlul de proprietate+cadastrul aprobat de ocpi (despre care acum ocpi spune ca sint gresite) sau niste planuri parcelare despre care ocpi spune acum ca sint corecte desi difera de titluri si de cadastru?
- ocpi si primaria au o multime de harti (pug, planuri parcelare, etc) diferite/ contradictorii. care e harta corecta, cum pot sa ma asigur ca e cea pe baza careia au fost creeate titlurile?

multumesc

kod

Sa ne intelem de la inceput, acele titluri de proprietate cand au fost eliberate au fost pe baza unor "schite de punere in posesie" si nicidecum in baza unor "planuri parcelare", ce inseamna asta ? pai inseamna ca acele tarlale au fost masurata cu unele metode "antice" gen: capra, pas, roata, vecin, cal si alte minunatii !
Este si normal ca dupa atatia ani de cand s-au eliberat titlurile (au aparut planurile parcelare intre timp, daca exista) sa fie diferente in special legate de amplasamentul si forma terenului, pt. ca la ospicii se tine regula suprafetei si mai putin a formei si/sau amplasamentului.
Acele schite aveau un rol pur informativ sa-ti arate vecini, suprafata aproximativa, si da, se eliberau T.P.-uri in baza lor, asa era atunci, sa nu uitam ca pana nu demult se puteau intabula TP-urile pe baza acelor schite.
Si tot asa pana acu ceva vreme nici nu se lucra in Stereo `70 :hi:
Cat despre relatia dintre cetatean si ospiciile de cadastru (trecand peste, care relatie?) ea se manifesta doar intre autorizati si ospicii (care este foarte fragila), respectiv notari si ospicii. (no comment)
Deci in concluzie statul are tot timpul dreptate, indiferent de situatia din teren, el comite doar usoare erori, din terte cauze care nu se pot penaliza, iar autorizatii tot timpul fac greseli grave care se penalizeaza !
Sper ca ati prin ideea, numai bine !

Modificat de kod (22-08-2010 10:21:54)

bad wolf

#9
Citat din: kodSa ne intelem de la inceput, acele titluri de proprietate cand au fost eliberate au fost pe baza unor "schite de punere in posesie" si nicidecum in baza unor "planuri parcelare", ce inseamna asta ? pai inseamna ca acele tarlale au fost masurata cu unele metode "antice" gen: capra, pas, roata, vecin, cal si alte minunatii !
Este si normal ca dupa atatia ani de cand s-au eliberat titlurile (au aparut planurile parcelare intre timp, daca exista) sa fie diferente in special legate de amplasamentul si forma terenului, pt. ca la ospicii se tine regula suprafetei si mai putin a formei si/sau amplasamentului.
Acele schite aveau un rol pur informativ sa-ti arate vecini, suprafata aproximativa, si da, se eliberau T.P.-uri in baza lor, asa era atunci, sa nu uitam ca pana nu demult se puteau intabula TP-urile pe baza acelor schite.
Si tot asa pana acu ceva vreme nici nu se lucra in Stereo `70 :hi:
Cat despre relatia dintre cetatean si ospiciile de cadastru (trecand peste, care relatie?) ea se manifesta doar intre autorizati si ospicii (care este foarte fragila), respectiv notari si ospicii. (no comment)
Deci in concluzie statul are tot timpul dreptate, indiferent de situatia din teren, el comite doar usoare erori, din terte cauze care nu se pot penaliza, iar autorizatii tot timpul fac greseli grave care se penalizeaza !
Sper ca ati prin ideea, numai bine !

Revin Kod!
Citeste ce am spus mai sus!
Nu stiu la ce judet faci tu referire , dar acolo unde am lucrat eu , judetul are acoperire 100% cu planuri cadastrale dupa zborurile din 1985-1987, iar titlurile au fost eliberate dupa PLANURI PARCELE , si nu SCHITE, folosindu-se ca baza aceste planuri, la scarile 1:5000, 1/2000, 1/1000 si in anumite intravilane, 1/200.
La noi fostul OCAOTA(care tinea de ministerul agriculturii) a fost dotat din 1992 cu statii totale tip Rek Elta  si digitizor cu care se putea digitiza orice plan.
Asta nu inseamna ca nu mai sunt erori . Mai sunt , dar nu mai mult de 10%.
Te rog sa citesti , cu atentie, cum eliberam si verificam noi T.P., i postara mea anterioara.
Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

topocad.cristi

lupulet, am inteles pana acum ca esti un mestru desavarsit...in tot ce inseamna meseria asta.... dar de curiozitate, unde se afla acest judet minune cu planuri cadastrale scara 1:5000 - 1:1000? ca de 1:200 cadastral in intravilan nici nu am auzit pana acum. zi-mi judetul, si eu maine iti demonstrez cu o solicitare de planuri la fondul geodezic ca nu exista. asa ca sa ne mai lasi cu "complexul asta de superioritate" pe care il ai

John Doe

Bad wolf, nu toata lumea care zice ceva se refera la tine. Si nu peste tot s-a procedat cum ai zis tu ca ai facut - foarte corect, dealtfel. Sa ne intelegem, deci.
Daca mai era nevoie de completari/confirmari: da, si eu am vazut titluri de proprietate eliberate pe baza de schite aiurea sau nu, chiar si fara schite am vazut destule, date dupa o lista de teren a celui care a aplicat legea 18. S-a procedat complet aiurea, ce ne tot certam noi ?
Nu poate fi invocata, cu buna credinta, lipsa dotarilor; oare ungurii cum dracu au facut prin 1900 de-au scos hartile alea? care, cel putin prin Ardeal in zona colinara si de ses, sunt foarte bune.

topocad.cristi: iti inteleg ideea, dar de ce crezi ca toata lumea trebuie sa fie varza? Mai exista si locuri sau zone unde s-a lucrat cu ceva simt de raspundere.
Nu pot raspunde pentru un intreg judet sau pentru ce s-a intamplat cu planurile pe care eu (si ceilalti de la OCOT) le-am facut, pe zincuri. Si acum imi amintesc cum radeam cu lama liniile si caracterele vechi si trasam in creion limitele parcelelor impartite la Legea 18. Si peste creionul nostru, venea desenatoarea si tragea liniile in tus. Incearca pe jud. Hunedoara, na.

ZINC = denumirea veche a unui tip de suport nedeformabil din plastic pentru harti si planuri cadastrale.

kod

Bad Wolf, am citit toate postarile anterioare si cred, sau mai ales sper sa fie si locuri in tara asta unde sa facut asa cum trebuie cadstrul, insa eu m-am referit la ce am intalnit eu in scurta mea experienta de topograf !

John Doe, perfect de acord cu tine, am intalnit situatii in teren la care planurile topografice si hartile cadstrale nu au nicio treaba cu realitatea din teren, nu vorbesc de diferente de 4-5 m, ba de 50-100m in unele cazuri, sau chiar albii da rau inexistente care insa apar pe planuri, si da, hartile alea austro-ungare de acu` 100 de ani in unele cazuri sunt mult mai precise decat cele facut in urma aplicarii legii 18.

Acum ma gandesc cine erau cei din comisiile OCOT, multe persoane influente din cadrul judetului, cu multe relatii si pile (traiasca PCR-ul) carea au ramas cu multe terenuri in urma aplicarii legii 18, stiu cazuri concrete, ca fiecare dintre noi, unul care are ocupata o buna parte din albia raului Mures (oare cum a fost posibil asa ceva ?) ...si multe altele dar, poate altdata ca nu mai vreau sa dezvolt subiectul acum !

Numai bine !

John Doe

rdm: teoretic, orice persoana interesata poate solicita informatii de la OCPI. Mai multe gasesti in Ordinul 39/2009, ti l-am pus pe mail; vezi pe la codurile 1.2.7 sau 1.2.9.

Esti un cumparator de buna credinta aflat intr-o situatie ingrata. Incerc sa te lamuresc, pe cat se poate.
La punerea in posesie se poate sa se fi creat niste cai de acces, care pot fi proprietatea indiviza a riveranilor, pot sa tina de parcela careia îi asigura accesul sau pot fi proprietate publica.
Greu de spus ce ar trebui sa fie prioritar in fata legii... daca ajungi in fata judecatorului (ca el reprezinta legea, nu?), o sa intrebe la OCPI care plan sau act e corect si o sa hotarasca si el ca ala e legal. Cel putin asa banuiesc; mai multe poate stie Bad Wolf.
Greu de spus si care plan e ala pe baza caruia s-au eliberat titlurile. Poate ca nici nu exista, sau poate exista mai demult dar anumite interese l-au facut pierdut iar acum, la o interpelare oficiala, OCPI da din colt in colt pana apuca sa acopere toate urmele. La fel, e posibil si ca titlurile sa fi fost eliberate in baza unor planuri sau schite incorecte care n-au fost verificate la vremea lor, acum s-a constatat ca nu sunt bune dar inca nu s-au facut altele corecte - care, oricum ar fi, ar trebui sa tina cont de titlurile deja eliberate. Nu se poate spune ca ti s-a dat un hectar de teren cu un act oficial, si dupa aia stai ca de fapt e numai jumate de hectar...
Planurile astea de obicei nu le face OCPI, le fac fraierii de autorizati care au ceva de intabulat in zone in care OCPI n-are planuri (dar cum o fi dat titlurile?), si le pune la dispozitie toate actele lor si planurile generale, iar autorizatul se da de ceasul mortii sa faca planul parcelar care trebuie sa respecte si situatia din teren si titlurile date dupa ureche (scuze, asa deduc eu daca n-au planuri) de OCPI. Acesta poate fi un motiv pentru care se trage de timp.
Daca situatia e cam albastra, cred ca numai in instanta se poate rezolva. Caz in care iti doresc multa bafta, chiar ai nevoie... si inca ceva: orice cerere sau intrebare adresata institutiilor publice, fa-o in scris in 2 exemplare pe care sunt obligati sa-ti dea numar de inregistrare, si pastreaza tu un exemplar. Termenul maxim de raspuns este de 30 zile stiu eu, cu mici exceptii. Care-ti raspunde in ziua nr. 31 il arzi de nu se vede, daca ai chef...
Faptul ca OCPI nu are planuri parcelare sau planuri/schite de punere in posesie conform L18/1991 pe anumite zone nu este sanctionabil. Sau nu se practica asta. Nu am prea multa experienta in speta asta, dar am impresia ca OCPI/ANCPI sunt cam acoperite intr-un hatis de legi, ordonante si ordine. Daca ai auzit tu de cineva care sa fi castigat un proces impotriva lor, spune-ne si noua, chiar sunt curios.

Modificat de John Doe (23-08-2010 10:35:57)

mariancornel

cred ca e o problema cu procentele. 10% cred ca sunt bune, iar restul nebune :razz:.
cand tragi niste linii cu creionul pe un plan 1:5.000 si ai pretentia ca este un plan parcelar inseamna ca iarasi e o problema.insa e o problema usoara de topografie anul I - inmultesti grosimea unei mine de creion (cam un milimetru depinde de creion) cu scara si afli cu cat ai gresit. asta in cel mai bun caz in care ai nimerit corect linia :) . sa nu se simta nimeni atacat, imi spun si eu parerea. si am lucrat si pe hunedoara  :razz:  apropo planurile astea la 5000 exista, de restul mai bine nu-mi dau cu pararea ca sa nu-mi atrag alte blesteme  :razz:
si am mai lucrat si pe prahova, unde un imobil masurat nu are nicio valoare. dimensiunile din planul parcelar de legea 18 trebuie sa fie aceleasi cu cele masurate pana la centimetru ! bineinteles ca daca respecti dimensiunile nu-ti mai iese suprafata de cele mai multe ori, dar aceste subtilitati le scapa inspectorilor.

Modificat de mariancornel (23-08-2010 13:58:30)