intabulare TP teren extravilan - prin instanta

Creat de Trinity, Iul 01, 2010, 02:35 AM

« precedentul - următorul »

Trinity

Am o problema : unul din mostenitori, detine TP original si nu vrea sa-l puna la dispozitie celorlalti mostenitori .
Cum trebuie procedat pentru : intocmire CM ( succesiune mostenire ) , intabulare si eventual iesire din indiviziune ?
Prin OCPI documentatii tehnice prima intabulare sau instanta ?

Trinity

Este cineva de la OCPI pe forum? Poate ne ajuta  ;)

Mit

Mai mult ca sigur prin instanta (sa se ceara si iesirea din indiviziune), dar trebuie sa obtii o copie din arhiva OCPI pt. titlul respectiv. :hi:

kod

cei de la Ospiciu/Orificiu se simt net superiori noua, muritorilor de rand, iar timpul lor fiind mult prea pretios, nu isi permit luxul de a da mici sfaturi/idei pentru noi, adica pulimea/prostimea, care saguincioasa, duce dosare inspre avizare, intro nebuloasa necunoscuta :hi:

Iar ca raspuns la problema descrisa mai sus, eu cred ca numai prin instanta, daca badea gheo e mai tare ca legea, si sunt multi de acest fel pe taramul patriei !

Modificat de kod (01-07-2010 08:41:44)

Trinity

Probleme care apar la varianta cu instanta :
-- nu poti realiza lucrarea in conditiile lui "415" - toata tarlaua
-- ar fi o solutie cu propunere pentru   "pozitionare incerta"
-- cea mai mare problema este ca expertizele nu au flux de introducere a expertizei, in baza de date ( chiar daca este in coordonate ), si nici daca se obtine avizul OCPI pentru expertiza, lucrarea nu poate fi preluata in baza de date nefiind flux pentru expertize. Si nici nu se acorda numar cadastral .
Iar daca sentinta ( expertiza ) nu intra in baza de date , cel care are titlul poate, chiar in timpul procesului sa faca CM ca este singurul mostenitor ( pe raspunderea lui ) , si sa intabuleze TP si apoi sa vanda . Pana se gata procesul, cumparatorul de buna credinta a facut si PUZ pe acea parcela.


Totusi , poate cineva de la OCPI, citeste postarile . Si poate vor gandi un flux pentru expertize, poate si metodologia de realizare .
Mai astept solutii !

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Trinity

Este corect, se pot obtine copiile si efectua documentatie de prima intabulare , cu conditia ca OCPI sa nu mai pretinda titlul in original ( se pare ca ca s-a si acceptat aceasta varianta la noi la OCPI ) .
Rezulta ca este necesar ca expertu sa nu propune intabularea prin expertiza ci sa propuna varianta d-lui Bad W , ulterior obtinerii sentintei de stabilire a dreptului de proprietate pe cote parti - extratabular .
  Se pare ca am rezolvat=o si pe asta .
Multumiri si numai bine.

diagodose2009

Copie dupa Titlu de Proprietate se obtine de la primaria - comunei (in unele cazuri ei au copie xerox) sau vorbesti la topograful primariei + secretara la primarie ,, sa se intereseze la OCPI.
Daca te duci personal angajati OCPI nu te baga in seama, dar pe topograful primariei cu o trimitere (adeverinta de la secretariatul primariei) merge..

 :)

Sau incerci o copie de la Prefectura Judetului (mai greu) ;)

kod

trebuie macar o copie legalizata la notar a TP-ului, si se accepta la ospicii :hi:

Toate cele bune !