Intabulare c-tie pe alt nr top

Creat de Mit, Mai 21, 2010, 11:20 AM

« precedentul - următorul »

Mit

Anul trecut am facut o intabulare a unei case pe un teren apartinand st.ro. Acum am intrat in posesia unui plan cadastral 2880 care-mi arata ca am intabulat casa pe alt nr.top. (proprietate tot a st.ro.) si nu pe cel care trebuia.
Acum, as vrea s-o dreg, sa nu las lucrurile incalcite. Indreptarea de eroare materiala va necesita radierea casei de pe nr.top.X si intabularea pe nr.top. Y. Pot fi "prinse" intr-o lucrare sau se fac lucrari diferite? Generare CP suporta astfel de cazuri? Mai este nevoie de alta autorizatie de functionare?
Multumesc!  :hi:

djxhouse

Stai putin.
Adica ai predat un contur, un cp al unui imobil si l-ai identificat gresit? adica pe alt nr top?
Si vrei ca conturul respectiv sa aiba nr top cel bun cu casa existenta?
Si de pe imobilul identificat gresit sa radiezi constructia?

Hm...
Pentru radiere constructie nu trebuie sa faci documentatie tehnica care trece la inspectori. (e deajuns o adeverinta de la primarie, plan de situatie, CF, cerere si 60 lei)
Dar pentru actualizare datelor  cred ca ar merge. Faci un nou cp, un nou contur. Intocmesti o noua documentatie.
Dar problema este urmatoarea. Daca terenul care apartine statului roman avea de ex suprafata de 500mp, iar imobilul pe care vrei sa notezi constructia pe acte are alta supfata decat 500mp atunci iar ai probleme.

Cel mai bine, eu zic sa mergi la inginerul sef si vorbesti cu el.
Doar cine munceste greseste.

Daca proprietarul e de acord si eventual faci aceste modificari pe costul tau. Atunci ai scapat usor.

O sa fii mai atent data urmatoare.  :hi:

dora3mira

" Indreptarea de eroare materiala va necesita radierea casei de pe nr.top.X si intabularea pe nr.top. Y. Pot fi "prinse" intr-o lucrare sau se fac lucrari diferite? Generare CP suporta astfel de cazuri? Mai este nevoie de alta autorizatie de functionare? "
Indreptare eroare - radierea din terenul gresit identificat , documentatie insotita de un memoriu tehnic in care povestesti de-a fir a par toata incurcatura. Vezi sa ti-o inregistreze la serviciul mixt - adica sa faca indreptarea si tehnic si juridic.
Totusi ....ma intreb... ce acte de propr. au folosit ca legatura intre terenul vecin si proprietarul constructiei?
Oare nu ai de fapt doar o repozitionare a intregului imobil de rezolvat????
In fine, daca nu asta e situatia...atunci :
Intabulare pe terenul bun - documentatie separata cu plata tarifului de intabulare a constructiei ca si cand o faci pentru prima data.

Mit

Multumesc de raspunsuri si mai ales de promptitudine.

Am fost la OCPI Timis si de la avizatori am primit tot atatea variante. Nu au nici ei clara situatia. Unii au vazut ca necesara o singura doc. care sa cuprinda ambele probleme, altii - doua documentatii depuse "legat" care sa fie avizate de un singur avizator,  altii - doua documentatii: radierea si apoi intabularea pe nr.top. bun ...

Ar mai exista o a n-a varianta (parerea mea): Cele doua topuri sunt vecine, sunt ale st.ro., intre ele nu este limita fizica-gard, dar amandoua, pe margini sunt ingradite (casa, curte si gradina); as face o doc. de alipire, oricum in acest caz primeste nr.cad. nou, sistez c.f.-ul care are top-ul fara casa si GATA.
Merge?  ;)  :hi:

John Doe

Nu ai zis de la inceput ca ai facut identificarea pe nr. top. VECIN. Daca asa e, cea mai buna e ultima ta varianta.

In alta ordine de idei: s-a mai intâmplat de multe ori ca cineva (din domeniu sau nu) are nevoie de un sfat dar nu da toate amanuntele. Se grabesc forumistii sa-l ajute si sa-si dea cu parerea, iar la urma respectivul vine cu ceva precizari marunte care sunt de fapt esentiale si problema e cu totul alta. Pai sa-mi vina sa mai raspund cuiva ?
Nu-ti bag de vina, Mit, dar zi ca n-ai patit si tu.

Modificat de John Doe (21-05-2010 16:39:11)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Scuze, John Doe, ai dreptate, dar fac cadastru din '92, chiar credeai ca am sarit cu topul in alt cvartal? Am patit-o, cum spuneam, datorita faptului ca planul cu nr.top. era greu de descifrat. Acuma mi-a picat in mana unul bun, pe care inclusiv OCPI-ul il "clasase".
Inca o data multumesc de ajutor  :hi:

kod

Da asta e, se intampla si la case mai mari, aviza amatorilor si ca un semn mare de atentionare mai ales la intabulari:

Faceti studii de carte funciara, cereti toate hartile cadstrale, planuri topo  (daca aveti lucrari in Transilvania gasiti si hartile unguresti au numere topo si ajuta f. mult la identificare) etc. nu va bazati numai pe baza proprie de date. Mergeti la primarii verificati si acolo hartile (daca exista) si registrele, verificati situatiile vecinilor.
Nu de putine ori la intabulari mi sa intamplat ca vecinu` de la imobilul pe care voim sa-l intabulez era deja intabulat prost :hi: fiind amandoi pe aceeasi foaie de avere, sau chiar luate nr. topo si intabulate abuziv fara a mai face parcelare, si cand sa-l intabulez si eu pe vecin mai scoate si justifica suprafata daca mai ai de unde !

Mare atentie la intabulari si nu va lacomiti sa intabulati direct cu suprafata din CF sa bata numai cu cea din TP aveti grija ca s-ar putea ca vecinii imobilului sa nu fie intabulati si sa fie trecuti pe aceeasi foaie de avere, deci scutiti-va de injuraturile pe care o sa vi le aduca viitorii topografi care vor inabula pe acolo, studiati si vecinii :hi:

Numai bine :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Da, am intalnit si eu destule aberatii, nu le mai pomenesc aici... uneori fac o figura cam asa:


128/128px 4.2KB

Modificat de John Doe (22-05-2010 15:25:17)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Atunci ce sa mai spunem de formula "nr.top. ... identic cu nr. cad. ..." folosita la Timis pt. SCA a terenurilor, sau de substituirile facute de "IproTim" ? :hi:

John Doe

Aici e de vina balmajeala generala a ANCPI-ului, care nu a catadicsit nici macar sa implementeze clar ce inseamna fiecare termen si când/cum sa se foloseasca. Ma refer la: nr. top. (presupun ca inseamna "numar topografic" - vechi sau nou), nr. parcela, lot, nr. cadastral, nr. sola, nr. tarla.
Prin urmare, fiecare OCPI cere o formulare specifica care, buna sau rea cum e, daca n-o folosesti nu-ti avizeaza lucrarea.