Test final Topografie

Creat de odo, Mai 18, 2010, 02:53 PM

« precedentul - următorul »

odo

Am si eu o rugaminte la dumneavoastra daca se poate: Am si eu de rezolvat un test final la topografie si nu stiu cum sa il fac. Macar cateva idei daca se poate.
Aici sunt cerintele: http://www.megaupload.com/?d=DY4N28HF" target="_blank">http://www.megaupload.com/?d=DY4N28HF  si   http://www.megaupload.com/?d=PSKSYJJZ" target="_blank">http://www.megaupload.com/?d=PSKSYJJZ
Multumesc!
O zi buna tuturor.

Modificat de odo (18-05-2010 11:54:53)

John Doe

Ce ti-as putea spune eu scrie exact in cartile de topografie... sorry. Probabil ai cele mai bune intentii, dar ceea ce ceri sunt chestiuni elementare pe care ar trebui sa le stii deja. Nu ai nici o scuza daca treaba sta altfel.

Modificat de John Doe (18-05-2010 13:17:31)

odo

Ceea ce-mi place cel mai mult la Topografie sunt lucrurile de teren, modul de lucru, in general practica topografica...insa, detest calculele si celelalte lucruri...Inteleg ca sunt lucruri elementare ale Topografie dar nu pot intelege ceea ce imi explica profa' . Abia pot face o coordonare cu cursul de topografie si abia abia pot intelege unele lucruri... Poate daca profa' ar face-o mai accesibila as putea  sa le rezolv si singur...unele subiecte de acolo le stiu a le rezolva dar am multe lipsuri :( ... si asta nu datorita mie :(
O zi buna!

John Doe

Toti am avut profi mai buni sau mai rai, in acceptiunea fiecaruia. Nu cunosc personajele, ma abtin.
Ca sa nu zici ca sunt rau, hai ca-mi fac un pic de timp. Sa le luam pe rand:
1. Nu am plansa in fata, nu-mi dau seama prea exact ce vrea sa zica despre elementele planimetrice. Uita-te in Atlasul de semne conventionale cam despre ce e vorba, vezi ce e in jur si trage-i o compunere.
2. La fel, nu am planul in fata.
3. Scara= 1:25.000, deci 1mm de pe harta = 1 x 25000mm in teren, adica 25metri. Asta e distanta pe orizontala; daca este si diferenta de nivel intre A si B, atunci distanta pe teren (adica pe inclinare, sau pe panta, sau distanta reala) = distanta orizontala / cos(alfa), unde (alfa) ar fi unghiul pantei; (alfa)=arctg( diferenta inaltime / distanta orizontala). Asta e trigonometrie. Diferenta de nivel o deduci din curbele de nivel.
4. Coordonate rectangulare: te legi de cel mai apropiat caroiaj, si masori de la el ce distante ai pe verticala (asta e X-ul) si pe orizontala (Y) de la caroiaj la punctul tau, transformi distantele masurate pe plan in metri (inmultesti cu 25000) si le aduni la valoarea caroiajului de la care ai plecat.
Ca sa vezi unde pica punctul C, vezi ce caroiaj ai cel mai apropiat ca valoare de coordonatele date, scazi pe rand valoarea lui X si Y de la pct. C din ce scrie pe caroiaj, transformi la scara ta diferentele astea (adica imparti la 25000, nu ?), pe urma le masori pe planul tau si vezi unde iesi.

..... si tot asa mai departe, probabil te-am bagat deja in ceata. Chiar nu am timp sa-ti fac si desene, uita-te in cartile de topografie, nu e mare lucru. Dar daca nu ti-a placut geometria, e cam nashpa. Si degeaba iti place topografia de teren, trebuie sa stii cu ce se mananca chestiuni de genul asta, la care eu le-am zis elementare, altfel n-ai sa intelegi niciodata ce faci.
Bafta !

Modificat de John Doe (19-05-2010 07:46:09)

odo

Nu zic ca sunt profesori rai...doar ca nu stiu sa le predea pe intelesul studentului...in fine...1 si 2 stiu sa le fac, iar la 3 stiu ca se face cu formula d\D=1\N (unde N=scara hartii), mai reusesc sa fac subiectul cu transpunerea curbelor de nivel de foaia de calc cu ajutorul foii milimetrice, pentru aflarea inclinarii si pantei terenului...la restul e cam greu...
Merci mult!

yaxkuk

ODO unde faci faculta sau ce faci tu topografie?

odo

Eu nu urmez specialitatea de Cadastru si Topografie, ci cea de Ingineria Mediului... Pentru ce ai intrebat?

Modificat de odo (20-05-2010 07:50:47)

Ionica34

Cumva la Facultatea de Imbunatatiri Funciare si Ingineria Mediului, la Bucuresti?
Daca esti acolo, nu o sa inveti topografie, ca nici aia de-ti predau nu cunosc.
 :rotfl:

odo

Nu nu, Inginera Mediului si Biotehnologii Targoviste

dtoni

odo! topografia este din puntul meu de vedere meseia care implica in primul rand vederea in spatiu, releatia dintre entitati ma refer la distanta si unghi,Nu poti fi un bun topograf daca nu faci teren si nu o sa poti calcula niciodata bine o retea daca nu ai participat la masuratoare. Inceraca sa treci peste incompetenta profesoarei care probabil preda automat din carti si pune mana in primul rand si studiaza cartografia pana la un nivel mediu si inceracca sa intelegi principile de intomire a planului . Din topografie eu te sfatuiesc sa in veti in primul rand metoda radierii , dupa aceea metoda drumuirii si la urma intersectile.


PS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIMENI IN LUME ASTA NU TE INVATA NIMIC, IN NIC O UNIVERSITATE DIN LUMEA ASTA NU ITI TOARNA STIINTA IN CAP , TU TREBUIE SA O INVETI, UNDE DAI DE PROBLEME INTREBI DAR NU DE PAL PROFESORI CARE NU AU FACUT 1 ORA TEREN.

U ZIC SA INCEPI SA PARCURGI SI ACEST FORUM  O SA AI MULTE DE INVATAT DE AICI

Mit

Eu cred ca baiatu' doar voia sa-si rezolve testul, sa-si ia nota si sa incheie cu capitulul "topografie". Probabil ca nici nu-l atrage materia, nici profa nu-i la nivelul la care-ar trebui sa fie...
Ca sa fiu si eu putin de ajutor, ti-as recomanda "ODO" sa ai o rigla si un compas pt. rezolvarea problemelor din test.  :hi:

Modificat de Mit (20-05-2010 17:50:01)

odo

"Mit" a punctat bine. Eu doar vreau sa rezolv testul si atat. Il predau si adio Topografie...

John Doe

Si probabil ziceai ca ti-l rezolva cineva on-line... gresit. Nici copy-paste nu merge... dar ce sa faci, la toti ne e greu...

odo

Nu ziceam ca o sa mi-l rezolve cineva...ci doar sa ma ajute...

Celeste

...nu stiu ce topografie faci dar si eu sunt la cadastru la iasi ...si la noi la topo.... :nebun: ...e topo..si majoritatea profilor mei lucreaza in domeniu...ca sa poti rezolva mai bn citeste cursurile inainte