Cadastru cand terenul blocului nu apartine prop

Creat de bobikus, Ian 29, 2010, 06:52 PM

« precedentul - următorul »

bobikus

Salut, dupa cum am scris si in titlu, trebuie sa fac cadastru la un apartament intr-un bloc al carui teren este al primariei, ce acte trebuie si daca este ceva deosebit fata de o prima inscriere normala.

dora3mira

Solicita pentru inceput - un Extras de carte funciara al blocului.
Acolo vei gasi informatiile legate de proprietarul terenului si modul in care a cedat dreptul de folosinta proprietarului multiplu ( locatarii ) sau proprietarul unic (investitorul, agentia sau chiar constructorul...)
Suplimentar te va ajuta contractul de vanzare-cumparare - pe care vei gasi specificatiile legate de proprietatea asupra constructiei.

bobikus

daca blocul nu are nr cadastral?
imi trebuie un act ceva de la primarie care sa arate ca primaria este prop pe teren?

Modificat de bobikus (30-01-2010 12:25:26)

dora3mira

Mi-e greu sa cred ca n-are ! Solicita extrasul deocamdata.
Dar daca nu are....te-ai mai invartit de niste lucrari ! Intabularea blocului si apoi apartamentarea, abia la final CF pentru apartamentul clientului tau.
Ia-o usor , cu pasi marunti. Mai intai extrasul colectiv si mai vedem...

cristea

As vrea sa intreb daca a facut cineva o documentatie pentru un apartament la bloc al  carui proprietar vrea sa-si faca intrare separata prin desfacerea parapetului ferestrei.
Cum se face ?
-Se dezmembreaza suprafata respectiva de aproximativ 4mp din strada?(dupa care se incheie intre primarie si proprietar un contract de concesiune pe acea parcela de 4 mp?)
Strada este de fapt o mare artera principala a orasului si nu se poate identifica prin masuratori in totalitate suprafata sa din acte

Ce ar trebui facut?????????????????????????? :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !


cristea

Ok las pe altul ca oricum sunt f ocupat.
Multumesc mult!