Coordonate aproximative art 23 din 634

Creat de delo, Iul 23, 2012, 06:47 PM

« precedentul - următorul »

delo

ART. 23
  (1) Mãsurãtorile pentru întocmirea documentaţiilor se efectueazã în sistemul naţional de proiectie Stereografic 1970.
  (2) În situaţii extreme, prezentate şi argumentate în scris de persoana autorizata, lucrãrile se pot încadra în sistemul naţional de proiectie Stereografic 1970 pe baza de coordonate aproximative, determinate grafic prin identificarea şi extragerea coordonatelor planimetrice ale punctelor de detaliu (minim 3 puncte comune între plan şi teren) pe baza de planuri/harti/ortofotoplanuri existente.
  (3) În acest caz, cele trei puncte sunt reprezentate prin borne sau detalii topografice de mici dimensiuni (stâlpi, capace canal, colturi de bazin, stanci, etc.) şi vor avea descrierile topografice corespunzãtoare.

Care ar fi situatile extreme in care poti sa iei in considerare art.23 ca cei de la Oficiu sa il ia in considerare, care este inca valabil.
In trecut au primit lucrari cu coordonate aproximative,dar acum vor precizie maxima cu borne putine sau deloc....

Mit

O situatie ar fi lipsa bornelor, sau determinarea acestora eronat, sau deplasarea acestora in timp. Astfel, neinchiderile depasesc tolerantele si ca atare... determini coordonatele grafic.
O astfel de situatie am intalnit-o in Caras-Severin. Zona-i destul de accidentata, OCPI-ul vrea sa aiba fundurile pe scaun si nu pe coclauri la indesit de retele geo. Cei de-acolo nici nu concepeau lucrare fara sa cumperi ortofoto de la ei. Ba chiar imi aruncasera lucrarea la cos pe motiv ca n-am chitanta la dosar. Cand le-am aratat RINEXURILE, au crezut ca-i virus informatic si s-au calmat.
Sa vezi lucru naibii ca acum vor NUMAI static, cu calculul preciziilor pe coordonate, sesiuni de lucru, etc. A-nnebunit lupu. :x

mono70

da..i a si apucate de masurat



unde e pamatul

dane o coord