lac dig prima inscriere

Creat de mo.nroe, Oct 14, 2013, 09:36 PM

« precedentul - următorul »

mo.nroe

Buna ziua,

Am o pasune comunala pe care exista in prezent un lac.

Lacul a fost amenajat de pe vremea comunismului, secat vreo 20 de ani si reamenajat de un concesionar al pasunii.

Cum procedez cu intabularea?

Categoria de folosinta HB - apa statatoare?

delimitata de cota maxima de inundare?

Digul e de pamant, se intabuleaza ca si constructie?

Alte detalii?

Multumesc!

Modificat de mo.nroe (15-10-2013 09:26:33)

John Doe

Uita-te in Normele tehnice de introducere a cadastrului general, poate gasesti ceva. Eu cel putin nu stiu sigur, n-are rost sa-mi dau cu parerea aiurea.

caditop

Digul este o constructie din pamant (c1), lacul pana la limita (sau suprafata de luciu masurata) cum vrei si restul pasune. Problema e ca  nu  ai voie sa schimbi categoria de folosinta daca este pasune de cand cu Ordonanţa de urgenţă nr. 34/2013.
p.s: am rectificat.

Modificat de caditop (15-10-2013 11:00:58)

mo.nroe

#3
Citat din: caditopDigul il faci neproductiv sau pasune (in nici un caz nu e constructie), lacul pana la limita (sau suprafata de luciu masurata) cum vrei si restul pasune. Problema e ca  nu  ai voie sa schimbi categoria de folosinta daca este pasune de cand cu Ordonanţa de urgenţă nr. 34/2013.

Multumesc pentru promptitudine si informatii!

Digul sigur nu e constructie?

Practic, ocupa o suprafata considerabila si e din acelasi material ca si o casa de pamant. Are un scop clar si demolarea acestuia are efecte considerabile.

Categeoria de folosinta din act pentru toata pasunea este teren cu vegetatie forestiera necuprins in amenajament.

Cu adeverinte de la primarie pot modifica categoria din PD in pasune, la fel si pentru lac.

Il botez pasune si lacul apa statatoare HB ?

severcoman

#4
Citat din: mo.nroe... (in nici un caz nu e constructie), ...

Digul sigur nu e constructie?

Practic, ocupa o suprafata considerabila si e din acelasi material ca si o casa de pamant. Are un scop clar si demolarea acestuia are efecte considerabile.

Ba da, sigur e constructie: il vei gasi in inventarul mijloacelor, etc...; se proiecteaza executia, avizarea, autorizarea, etc...; tot constructie este si drumul de balast, asfalt, autostrazile - inclusiv cele suspendate!; eu as intreba daca drumul de pamant este o constructie; tu ce zici ?

mo.nroe

Drumul de pamant nu cred ca mai intra la constructii.

De obicei "apare" in cel mai convenabil loc si se muta in functie de conditiile atmosferice. :)

Oricum, digul trebuie notat deci cu Certificat de atestare?!

Modificat de mo.nroe (15-10-2013 11:44:40)

cabina23

HB= lacuri si balti naturale. Daca zici ca lacul a fost amenajat de comunisti, cred ca este HP=amenajari piscicole.
digul este o subcategorie de folosinta(CD)-si face parte din categoria de folosinta" terenuri cu constructii".eu as delimita digul ca si categorie de folosinta(cu toate ca poate fi considerat si constructie) pe la baza lui.mai nasol e ca nu ai nici un act pe lac......

mo.nroe

#7
Citat din: cabina23HB= lacuri si balti naturale. Daca zici ca lacul a fost amenajat de comunisti, cred ca este HP=amenajari piscicole.
digul este o subcategorie de folosinta(CD)-si face parte din categoria de folosinta" terenuri cu constructii".eu as delimita digul ca si categorie de folosinta(cu toate ca poate fi considerat si constructie) pe la baza lui.mai nasol e ca nu ai nici un act pe lac......


Ok, si in CP ce sa pun? Apar doar HB - ape statatoare si HR - curgatoare.

la fel, digul? curti c-tii? nu mai bine scot Certificat de edificare?

cabina23

Cred ca ar trebui sa faci o intrebare si la ANPA ( cred ca asa se numeste). Cei care administreaza  lacul. Vorbeste cu cel care  a concesionat.Poate are mai multe informatii. Poate sunt inventariate pe undeva( digurile)

cabina23

Cred ca poti trece in cp la mentiuni Hp si Cd.