Notare constructie -intrebare tehnica

Creat de Alex1988, Aug 10, 2013, 05:45 PM

« precedentul - următorul »

Alex1988

e prima lucrare de intabulare a unei constructii pe care o fac , deci terenul este intabulat , constructiile nu sunt intabulate , trebuie sa pun in lucrare si schita cu harta topo si numerele topografice ? sau daca e intabulat deja terenul nu mai este nevoie?

kkndkk

Dacă prin "schita cu harta topo şi numerele topografice" întelegi plan de încadrare in zonă, răspunsul este nu. Dacă înţelegi PAD, răspunsul este da.

Alex1988

poi sunt doua PAD-uri de aceea ii ziceam schita , un PAD cu terenul , vecini ..... si un PAD la care ii spun schita , cu harta topo si numerele topo vectorizate .

Anton Pann

#3
Citat din: kkndkkDacă prin "schita cu harta topo şi numerele topografice" întelegi plan de încadrare in zonă, răspunsul este nu. Dacă înţelegi PAD, răspunsul este da.
După mine : Ori e "schita" ori e "harta"  si nici una din cele doua nu poate fi "plan de incadrare in zonă". Toate trei sunt fiecare altceva. Dacă se cere, poti prezenta  schită veche a imobilului , sau un plan cu numere topografice ,si se poate prezenta si un plan de incadrare in zonă . Astea separat de PAD, pe care se pun vecinatatile, intelegand prin asta numerele top vecine .

Anton Pann

Se poate inscrie in CF o constructie care este amplasată pe două numere top ? Topul de la stradă este intravilan, are o lungime de 35m, iar topul al doilea in continuare si al aceluiasi proprietar, este extravilan. Casa nu ar fi trebuit s depaseasca limita de 35m, insa ajunge la 44m de la stradă, deci a intrat pe al doilea top cu 10 m, in extravilan. ce solutie ar fi pentru inscriere casă ?

bad wolf

Am o singura completate: As vrea sa va reamintiti ca sunteti ingineri !!!! Schita inseamna: un desen de mana FARA SCARA !!!
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


Alex1988

nu ati inteles .
deci :  in Ardeal se folosesc hartile topografice scara 1:2880 , topografii trebuie sa scaneze aceste harti , si sa le suprapuna peste ortofotoplan in asa fel incat sa coincida limitele . dupa care se vectorizeaza , si se suprapune peste lucrarea pe care ai facut-o . Asta e la intabulare . Eu am intrebat ca daca la notarea constructiei e necesara iar aceasta operatiune , deoarece terenul este intabulat , constructiile nu. si inca o intrebare , daca este necesara si copie legalizata dupa titlu de proprietate pentru aceeasi lucrare.
 tipul lucrarii este  : Actualizare date imobil , asa se trece in fisierul CP .

Anton Pann

#8
Citat din: Anton PannSe poate inscrie in CF o constructie care este amplasată pe două numere top ? Topul de la stradă este intravilan, are o lungime de 35m, iar topul al doilea in continuare si al aceluiasi proprietar, este extravilan. Casa nu ar fi trebuit s depaseasca limita de 35m, insa ajunge la 44m de la stradă, deci a intrat pe al doilea top cu 10 m, in extravilan. ce solutie ar fi pentru inscriere casă ?

AlexGIS

#9
Citat din: Alex1988nu ati inteles .
Clar!  :nebun:  :uimit:

Alex1988

poi cei care nu sunteti din Ardeal nu aveti cum sa intelegeti deoarece in restul tarii nu exista harti la scara 1:2880 lasate de maghiari , cadastrul e praf in restul tarii , dar e mult mai usor pentru topografi , aici cu hartile ungurilor se complica umpic treaba

Anton Pann

Cred ca tu nu ai inteles. In postările anterioare au fost cateva exprimari confuze, privtoare la schite, planuri , harti,  pad . Nu ai inteles ca schita este fara scară, si creezi confuzie cand spui la PAD "schita". Iar   in prima postare voiai sa pui si "schița cu harta topo" - care din ele- schita sau harta? Cred ca te refereai la PLANuri  :rotfl:asa deduc acum :planurile cadastrale maghiare scara 1.2880 . Doar ca astea nu contin numere topo ci numere cadastrale . Acum e clar ?

Modificat de Anton Pann (11-08-2013 21:46:38)

R-TTC-CJ

Daca avem in cartea funciara numar topografic se face identificare pe planurile cu numere topografice (identic cu planul de incadrare in zona ca si procedura) si se anexeaza planul de situatie daca acesta exista.
Constructia se poate inscrie pe o singura parcela, daca incerci pe doua parcele o sa ia batai de cap sigur cu CP-ul. Solutia este comasarea celor doua parcele si apoi inscrierea constructiei, problema v-a fi ca a-II-a parcela este extravilan.

bad wolf

#13
Citat din: Alex1988poi cei care nu sunteti din Ardeal nu aveti cum sa intelegeti deoarece in restul tarii nu exista harti la scara 1:2880 lasate de maghiari , cadastrul e praf in restul tarii , dar e mult mai usor pentru topografi , aici cu hartile ungurilor se complica umpic treaba

Vai.. ce multe stii .Tu chiar ai impresia ca acele "harti" austrice sunt perfecte. Fals . Pune mana si citeste cum au fost executate si ce erori dau prin trecerea de la o scara la alta , de la un sistem de unitati de masura la altul, de la un sistem de proiectie la altul, de la modul cum au fost "actualizate" aceste planuri dupa 1989 si o sa vezi tu precizie si cadastru corect....

Si sa stii ca am efectuat si in zonele cu acest nemaipomenit cadastru autriac(in vreo 5-6 judwte) lucrari de cadastru si iti spun ca harababura cauzata de acest cadatsru si modul cum au fost aplicate legile fondului funciar  este mult , mult mai mare decat in restul tarii !

Modificat de bad wolf (13-08-2013 00:44:29)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alex1988

Poi daca o sa citesti mai sus comentariile mele , atunci o sa observi ca asta am spus si eu , acele harti creeaza o situatie mult mai complicata . E mult mai greu sa lucrezi pe harti topo decat pe cele cadastrale din 1978 . Si am spus ca topografii din alte zone decat Ardealul nu au cum sa inteleaga decat in cazul in care au lucrat pe asemenea harti . Prima data te rog sa imi citesti comentariile si dupa aceea sa iti formezi o parere .