Piese de dosar suplimentare cerute de OCPI

Creat de AlexGIS, Iun 18, 2013, 02:25 AM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

Deschid acest topic pentru a contabiliza piesele de dosar ce se cer la OCPI-urile din țară, în plus față de anexele conform 634.

Spre exemplu, la OCPI Suceava se cere opis iar toate paginile documentației trebuiesc numerotate și fiecare piesă de dosar trebuie bifată ca verificată de autorizat iar la recepție se bifează de inspector.  :rolleyes:
Mai jos e conținutul unei documentații de primă înregistrare, așa cum se cere la OCPI Suceava.

***********
- Cerere de recepţie şi înscriere
- Dovada plăţii tarifelor
- OPIS cu bife de verificare persoana autorizată
- "Formular ""Documentaţie cadastrală"""
- Cerere de solicitare informaţii şi convenţie
- Declaraţia pe propria răspundere a proprietarului cu privire la  imobilul măsurat
- CD cu partea digitală
- Memoriu tehnic
- Fişă de măsurători  prin metode clasice/ prin tehnologie GPS
- Inventar de coordonate şi calcul suprafeţe
- Declaraţia pe proprie răspundere a proprietarului că a fost informat cu  privire la consecinţele ulterioare ale lipsei planului parcelar
- Plan de amplasament şi delimitare
- Plan de încadrare în zonă
- Tabel de mişcare parcelară
- Plan de încadrare în tarla
- Proces verbal de vecinătate, semnat de proprietarii imobilelor vecine, cu limite nematerializate
- Copie PUG, PUZ cu localizarea amplasamentului şi Adeverinţă de la primărie
- Fotografii ale imobilului cu elemente relevante pentru identificarea acestuia şi data efectuării
- Actul/Acte de proprietate
- Certificatul fiscal
- Copie după actul de identitate pentru persoane fizice sau copie după certificatul de înregistrare fiscală pentru persoane juridice
- Autorizaţie de construire şi PV de recepţie la terminarea lucrărilor sau Certificat de atestare a edificării construcţiei eliberat de primărie
***********

Rugămintea mea este să enumerați piesele de dosar de la OCPI-ul vostru, sau care sunt anexele care se cer în plus? Mă interesează pentru prima înregistrare.

http://i.imgur.com/OIF53CP.jpg" target="_blank">http://i.imgur.com/OIF53CP.jpg

http://i.imgur.com/OIF53CP.jpg" alt="" border="0" align="top">

zamfy

Arata bine aplicatia. Merge doar in runtime, fara Acces instalat?
Lucrez si eu la o aplicatie asemanatoare care merge sub AutoCAD, insa la OCPI-urile cu care colaborez nu am depus niciodata "Declaraţia pe proprie răspundere a proprietarului că a fost informat cu  privire la consecinţele ulterioare ale lipsei planului parcelar", iar planul de incadrare in zona il primeam stampilat si semnat de Oficiu, impreuna cu anexa 1. Si nici copie dupa PUG sau PUZ nu am depus niciodata.

AlexGIS

@zamfy
Varianta respectivă e una veche. Momentan aplicația e gândită ca un sistem integrat de gestionare a documentațiilor de cadastru, cu modul de control acces pentru grupuri de utilizatori, cu registru, cu legislație și modul de întocmire documentații. Toate sunt legate între ele. Momentan este nevoie de Access pentru a genera anexele. Nu merge fără Access instalat. Doar interfața de lansare e runtime.

Voi scrie mai multe despre aplicație la momentul potrivit. Mai este mult de lucru și multe teste de efectuat, mai ales că trebuie să corespundă structurii GenerareCP.

John Doe

La dosar se mai cere carnetul de teren, inventarul de coordonate si calculul suprafetelor. Uneori te poti trezi ca-ti cer si un fel de borderou, inventat in partea de sud a tarii dar in ultima vreme l-au lasat balta macar pe asta - atasat.
La partea de retea, se mai cer: fisa de masuratori GPS (daca e cazul), schema retelei de sprijin, descrierea bornelor, inventar de coordonate retea.

De curios, am numarat odata in câte locuri apare numarul parcelei intr-un dosar, si cred ca au iesit vreo 27 la numaratoare. Iar autorizatul semneaza de vreo douazeci de ori, daca-mi aduc bine aminte.

John Doe

Am uitat borderoul, scuze.

Daca continuam discutie, o sa revin mâine cu o lista completa cu piesele care stiu eu ca se cer la un dosar - acum nu e la mine. Cred ca orice topograf cam are o asemenea lista...


465/581px 41.2KB

Modificat de John Doe (18-06-2013 21:08:59)