intabularea imobil adjudecat

Creat de albert, Apr 06, 2013, 04:15 PM

« precedentul - următorul »

albert

Salutare ,

As dori un sfat de la persoane avizate in ceea ce priveste urmatoare situatie :

1. Am castigat prin adjudecare un imobil.
2. Am depus actele pentru intabulare si mi s-a respins cererea pentru neplata impozitului pe transfer.
3. Am depus cerere de reexaminare catre registratorul sef si mi-a fost respinsa pentru acelasi motiv.
4. Am vrut sa platesc eu acest impozit desi nu este legal dar nu se poate plati decat cu datele fostului propietar.
5. M-am adresat instantei dar n-am timbrat suficient actiunea si mi s-a respins pe procedura.

Intrebarea este cum ar trebui sa continui :

1. Recurs, desi legal nu prea este justificat.
2. Cerere noua de intabulare (cu toate cele de cuviinta : certificat fiscal, plata tarifc etc )
3. Chemare noua in judecata dar nu e fezabila intrucat a iesit din termenul de 15 zile de la pronuntarea hotararii de catre registratorul sef.

Multumesc anticipat.


Cu stima,

Albert

cornelm

am avut si eu un caz din asta, undeva in provincie. cei de acolo au fost foarte fericiti sa primeasca banii, am spus ca platesc eu pentru cutarica, datele fostului proprietar le-am luat de la primarie. bafta

vali_costea

Mergi pe pct. 2, trebuie sa platesti impozitul pe transfer de proprietate, am avut 2 cazuri la fel, la primul am comis-o, dar la al doilea am cerut de la inceput acest lucru, impozitul se achita undeva la trezoreria locala, din cate imi aduc aminte nu s-a achitat pe datele fostului ci pe ale actualului, citeste inainte si art. din codul fiscal la care se face referire in incheierea de respingere.