inscriere constructie in Cf - amenajare parcare

Creat de heruvim, Apr 03, 2013, 07:06 PM

« precedentul - următorul »

heruvim

Buna ziua
Am urmatoarea speta:
Pe un teren concesionat care are Cf recent facuta s-a obtinut o autorizatie de construire pentru o parcare.S-a construit parcarea si ulterior a fost emsi proces verbal de receptie finala conform autorizatiei.Proprietarul doreste inscrierea parcarii in CF.
Primaria care a emis autorizatia de construire si pv. de receptie finala refuza sa ii emita certificatul fiscal in care sa fie trecuta constructia cu valoare de impozitare motivand ca in conformitate cu prevederile codului fiscal nu pot inscrie constructii care nu au pereti si acoperisi in registrul de rol fiscal.(Personal cred ca nu stiu sa faca diferenta intre o cladire si o constructie)
Cum pot inscrie in CF constructia amenajare parcare pentru care exista autorizatie de construire valabila si proces verbal de receptie finala.
OCPI-ul spune ca daca vin cu documentatie de inscriere de constructie in cf si autorizatie cu proces verbal se poate face.
Ceva idei?
Multumesc.

Mit

Pe AC trebuie sa fie trecuta valoarea investitiei si de  multe ori, ea se regaseste si pe AF. Acum mai ramane sa le speli creierul celor de la OCPI sa calculeze taxele in functie de acele valori. Ar fi bine sa ai si raspunsul scris al primariei de ce nu elibereaza fiscalul.

Marian

Eu stiu ca se inscrie in CF constructiile stabile care au fundatie, pereti, acoperis, asa era prin 2000. Adevarul e ca s-au inscris dupa aia si digurile dintr-o pepiniera piscicola. Parcarea asta cam seamana cu o platforma betonata. Inclin sa cred ca primaria are dreptate. Mit are si el dreptate cind zice de raspunsul scris al primariei. Nici nu mai stii ce sa crezi!

Atopor

Pana la urma nu primaria hotaraste ce se inscrie in cartea funciara si ce nu se inscrie. Ea are obligatia sa emita actele legale pentru construire si autorizatia de luare in folosinta definitiva. Primaria e obligata sa urmareasca circuitul legal al documentelor. In paranteza, daca omul construieste un cotet pe sol, fara fundatie, conform legii 50 trebuie sa aiba autorizatie de constructie. La finalizare -autorizatie de luare in folosinta. De aici incolo de om depinde daca o inscrie in CF, desi conform legii e obligat sa o faca intr-un anumit termen. La fel si cu parcarea, cu atat mai mult daca e si obiect de inventar.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !