Problema intabulare

Creat de Alex1988, Mar 14, 2013, 09:26 PM

« precedentul - următorul »

Alex1988

Buna !
Am de facut o lucrare care este pe numere topo . Prorprietarul a avut titlu comun si doreste iesirea din indiviziune . Este vre-o diferenta intre documentatiile pentru imobilele care sunt la prima inscriere si documentatiile pentru trecerea de pe numere topo pe cadastrale si iesirea din indiviziune? sunt la primele lucrari si nu prea stiu cum sta treaba , as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta . Va multumesc anticipat!

John Doe

Depinde pe ce zona esti, depinde ce vrea OCPI-ul de acolo, daca e intravilan sau extravilan ca n-ai zis nimic.
Nu cred ca ai sa inveti sa faci o documentatie pe forum, nu noi ti-o avizam dar te putem ajuta in masura in care putem.
In principiu, doar lucrarile pe intravilan se fac cu numere topo si contin in plus un fel de identificare intre numerele topo si cele actuale. Dar, cum ziceam, depinde de niste chestii. Cel mai bine poate sa-ti raspunda cine a mai facut lucrari de gen pe zona ta - asteptam sa ne zici care este.

Alex1988

Judetul Maramures , terenul este dezmembrat si este pe numere topo , este in extravilan , iar beneficiarul doreste sa il treaca pe numere cadastrale si sa il cedeze la urmasi . Are declaratie de iesire din indiviziune semnata de ambele parti .

bad wolf

Mai intai trebuie facuta, juridic, iesirea din indiviziune. Restul depinde de OCPI-ul unde este UAT-ul de care apartine terenul.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Eu cred ca prima data se intabuleaza cu numerele noi in cota unica pe toti cei din titlu, iar dezmembrarea se face dupa aceea la notar, si se noteaza in cartea funciara in baza unei noi documentatii. Daca iesirea din indiviziune e facuta deja pe numerele din titlu, scapi de o vizita la notar. Daca se accepta la OCPI, s-ar putea face un singur dosar cu ambele operatiuni.
La prima documentatie, cea de inscriere, s-ar putea sa fie nevoie si de identificarea numerelor din titlu cu cele vechi din cartea funciara, dupa amplasament, si se dovedeste cumva (cu extrase CF sau copii CF in extenso) ca proprietarii vechi sunt inaintasii celor actuali din titlu, sau ca proprietarii din titlu au vreun alt fel de drept de proprietate asupra terenului pe care si-l inscriu pe numele lor in baza titlului (contracte autentice dar neînscrise in cartea funciara, de exemplu), ca sa nu se suprapuna cu alte proprietati pe care nu au drepturi.

Daca declaratia de iesire din indiviziune e facuta pe numerele vechi si nu s-a operat, nu stiu daca mai e valabila. Teoretic, ultimul act e valabil, si daca au facut iesirea pe actele vechi când aveau deja titlul nou s-ar putea sa fi dat cu stângul in dreptul.

N-ar fi mai bine sa intrebi totusi la OCPI? ca eu te-am lamurit bustean...

Modificat de John Doe (14-03-2013 22:37:52)