schimbare categorie de folosinta

Creat de ancka, Apr 16, 2011, 01:13 PM

« precedentul - următorul »

ancka

As vrea sa stiu ce anume trebuie facut pentru a schimba categoria de folosinta din Pasune in Teren arabil.este vorba de teren extravilan.

multumesc.

Ionica34

Din cate stiu, dar nu sunt sigur, trebuie intrebat la OCOTA, sau pe la ministerul agriculturii- directia de cadastru. Aia dau cu semnatura.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

pentru schimbarea categoriei de folosinta din pasune in arabil iti trebuie
1. adeverinta de la primarie
2. extras cf
3. copie buletin
4. cerere tip
5. 60 lei si 5 zile lucratoare
 :hi:

nortek_b

pt schimbarea categoriei din vie cum trebe sa procedez, mentionez ca e vb de o  curte intravilan in care nu mai exista demult vie, dar aceasta apare in cf

geosilva

La doc cadastrala, fie de prima inscriere sau de actualizare se anexeaza o declaratie tip data de proprietar prin care el este de acord cu aceasta schimbare de categ de folosinta, de regula din Vie sau Pasune in Arabil.

Oricum, atit timp cit nu se schimba destinatia terenului, adica ramine TDA, nu sunt probleme.

dora3mira

Na ca am si eu pe cap o belea, macar sa stiti si voi ce ar fi de facut :
2 ha teren langa halda de zgura a combinatului, teren plin de ciulini marunti si intzepaciosi bine imbibati cu praf negru-rosietic - si terenul figureaza ca fiind arabil - oare cat teren o fi prin tara la fel de neproductiv ca asta - dar raportat cu mandrie ca fiind arabil?!?! Ca sa schimb categoria de folosinta :
1. Declaratie la notar - pe propria raspundere
2. Studiu pedologic intocmit de o PFA - din domeniul agricol - e vreo 1000 lei -
3. Cerere tip la Directia Agricola
si apoi asteptam rezultatul...
Pentru ca abia aici am reusit sa ajungem cu rezolvarea mai avem de asteptat sa terminam povestea...........

advex


Mit

La Timis, studiul pedologic il da Oficiul de Studii Pedologice si Agrochimice Timis.
Mai trebuie (pt. SCA) avizul ANIF.
Se baga la OCPI, apoi la DADR, apoi iar la OCPi si apoi la CF.  :hi:

gexU

Buna, eu ca sa schimb o categorie de folosinta din Livezi In Arabil sau din arabil in livezi care sunt pasii.