Construire pe teren extravilan

Creat de gexU, Feb 12, 2013, 09:51 PM

« precedentul - următorul »

gexU

Buna, am o situatie si nu stiu care sunt pasii, se de un teren extravilan arabil pe care se doreste construire unei anexe agricole. Care sunt pasii de urmat, din start se doreste excluderea puzului, Se poate face sca temporara, pe cati ani ce presupune. Ms

nicu1000

Intreaba la primarie. Cere un Certificat de Urbanism pentru construire anexa agricola pe extravilan si vezi ce avize ai de luat. Nu este nevoie de PUZ, sca fie ca este temporar sau definitiv taxele sunt aceleasi.

adrianc

Daca se construieste o anexa agricola, destinatia terenului nu se schimba. Deci, nu se justifica scoaterea din circuitul agricol. Vorbeste cu arhitectul si cere un CU.
Stiu pe cineva pe langa Botosani care si-a facut "casa de vacanta" S+P+M, in conditii asemanatoare.
La muncă! nu la întins mâna.

gexU

La primarie .. bate vantu aia de acolo nu stiu cei ala un plan de situatie, problema ii ca persoana interesata are nevoie ca anexa asta sa fie cu acte sa poata omu sa isi traga utilitatiile la ea
Conform legii 18 art 92 alin 2 se poate. Intrebarea mea e urmatoarea,de unde stiu eu ce clasa de calitate se afla pe terenul acela? si cum pot intabula  anexa respectiva   chiar daca la categorie figureaza arabil?
Pt ca cei de la enel nu pun curent fara so ai "inmatriculata"

Modificat de gexU (13-02-2013 09:15:59)

adrianc

Pentru clasa de calitate fa un studiu pedologic iar pentru intabulare iti trebuie autorizatie de construire si proces verbal de receptie. Constructia va fi temporara si va primi o autorizatie pentru o perioada de x ani, pe care o poti prelungi mai tarziu. Mai multe gasesti in legea 50/1991.
Daca la primarie bate vantul vorbeste cu un arhitect care activeaza in zona.
La muncă! nu la întins mâna.

old man

Pentru scoaterea din circuitul agricol, cred ca sunt in vigoare doua decizii, 7 si 19, ale directorului Directiei de Cadastru si Geodezie si directorului Directiei de Publicitate Imobiliara din 19.09.2012
Trebuie sa vedeti insa cine emite o autorizatie de construire pt. respectiva anexa si care sunt conditiile de indeplinit, ceea ce va duce la solicitarea unui Certificat de Urbanism.

cristea

Se poate inscrie o constructie C1 P+M  in CF daca pe extrasul CF este mentionata categoria de folosinta:Arabil???
Este situata in intravilan aprobat prin PUZ (cartier de lux sa zic asa) are autorizatie de construire

Acum am mai scos un CU pentru construire garaj iar la
folosinta actuala:arabil
destinatia: curti constructii (conf. art.33, alin. 3 din lege nr, 50/1991, scoaterea din circuitul agricol se va face prin autorizatia de construire)

Dupa obtinerea avizelor si a autorizatiei de construire garaj voi putea inscrie cele doua constructii si totodata sa schimb si categoria de folosinta???.   ...fara a mai intocmii documentatii ptr ANIF si DA pentru a obtine acea decizie de scoatere din circuitul agricol?

A mai facut cineva?

mihaimm2004

Poti sa inscri o constructie in CF indiferent ce categorie este mentionata anterior. Prin documentatia de inscriere a constructiei se vor actualiza (fara alte acte necesare) si datele cu privire la categoria de folosinta existenta, in sensul introducerii noii categorii -curti constructii- conform folosintei actuale.