suprapunere cadastru

Creat de valy, Iul 19, 2012, 05:38 PM

« precedentul - următorul »

Mit

Nu trebuie privita situatia aceasta superficial; se poate ca cei 20cm sa fie "luati" din frontul stradal, iar tu, ulterior, sa nu mai poti obtine AC sau sa poti dezmembra tocmai din acest motiv, ca nu mai ai frontul minim pt. aceste operatiuni.  :uimit:  :uimit:  :uimit:

bad wolf

Tocmai asta spuneam.De exemplu, tu ai un gar al proprietatii edificat de 25-30 ani, acum vin eu si cumpar terenul vecin si construiesc o casa , iar tu constati ca ti-am incalcat proprietatea, iar eu  in marea mea experienta sustin ca e vorba de suprapunere de cadastru. Chiar asa?Cine poate sa-mi solicite sa mut un gard edificat de 25 -30 de ani ?? Pe ce baza? In ce tara civilizata?
Ar fi bine sa fim mai atenti cand discutam despre " Suprapunere de cadaste".Mai ales acum cand sunt niste tolerante admise de ANCPi, de care daca a rtine seama si expeti judiciari atunci nu s-ar mai termina procesele in "veci-vecilor".
Sper sa gasesc cararea corecta !

doru2

corect, in unele cazuri gardurile fac legea. atunci cand limitele originale nu mai pot fi reconstituite cu certitudine, iar gardul ramane singura evidenta, gardul e limita, mai ales dupa 20-30 de ani, in alte tari chiar si 10 ani e suficient. cadastrul "se intampla" pe teren si nu in dosare inghesuite prin birouri sau fisiere de calculator...

Modificat de doru2 (25-07-2012 06:51:42)