problema spatiu comun

Creat de alexandra.perse, Mai 02, 2012, 05:26 PM

« precedentul - următorul »

alexandra.perse

Buna ziua,

As avea nevoie si eu de cateva lamuriri, daca este posibil. Situatia este urmatoarea:

Am cumparat o garsoniera in anul 2010, si impreuna cu aceasta am primit si dreptul de folosinta totala al unei uscatorii, neintabulata, construita de fostii proprietari. Acestia au construit uscatoria pe spatiul comun al etajului 4, spatiu pe care ceilalti locatari ai blocului au semnat ca-l cedeaza in vederea folosirii de catre acestia. Constructia s-a realizat cu toate actele necesare (autorizatie de constructie, proiecte pentru instalatii, etc).

Astazi insa, am primit o notificare de la unul dintre vecini cum ca doreste si el acces la aceasta uscatorie, si daca in termen de 15 zile nu ii vom permite accesul, acesta ne va actiona in instanta.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Are dreptul de folosinta asupra acestei uscatorii, tinand cont de datele de mai sus?
2. In cazul in care vom fi actionati in instanta, exista posibilitatea unui castig de cauza?

Va multumesc anticipat!

Mit

Am impresia ca voit uitati sa comunicati anumite amanunte...
Dreptul de folosinta nu-i totuna cu cel de proprietate !!!
Daca ati cumparat de la vechiul proprietar, inseamna ca el a fost intabulat; dar eu ma indoiesc ca ati perfectat acte la notar.
Posibil ca AC sa fi fost obtinuta pe asoc. de proprietari din blocul respectiv, iar dvs. trebuie sa cumparati de la acestia.
Referitor la instanta, consultati un avocat.
  :hi:

adrianc

Daca actul pe care l-au semnat ceilalti locatari este autentificat de un notar, uscatoria este a ta si poti merge sa o intabulezi. Si sa ii explici vecinului situatia...
Daca e doar o hartie facuta de mana trebuie mers si facut un act autentic (impreuna cu ceilalti proprietari, inclusiv cel care cere acces - cam dificila treaba).
Sau mers in instanta, chemati toti proprietarii ca parati si obtinuta o sentinta pentru acel spatiu.
Dar ai grija, drept de folosinta nu e acelasi lucru cu drept de proprietate. Dreptul de folosinta poate fi retras oricand de una din parti.

Modificat de adrianc (02-05-2012 15:47:46)
La muncă! nu la întins mâna.