Cerere de reexaminare

Creat de Alexame, Mar 29, 2012, 04:23 PM

« precedentul - următorul »

Alexame

Salut. Va deranjez pentru a va solicita o informatie.

 Am o nota de respingere pe Bucuresti la o lucrare de Aviz Tehnic Numar Postal, doresc sa fac o cerere de reexaminare (sau care exact este pasul urmator cand esti nemultumit de incheierea de respingere? ) deoarece consider argumentele inspectoarei absolut penibile.

 Cica a vazut pe ortofoto o cladire care intra putin pe terenul imprejmuit de mine -drept urmare considera ca proprietatea mea este mai la nord (este posibil sa fie o combinatie intre precizia ortofoto si streasina vecinului putin mai mare .... din masuratorile mele cu statia totala +gps iese altceva) si cica nu am respectat expertiza tehnica (facuta de mine lol, cum sa nu respect propria expertiza ca erau oricum aceleasi masuratori ? )

Ajutati-ma si pe mine cu informatii despre care sunt pasii urmatori si cum trebuie sa arate o astfel de cerere si ce anume sa contina deoarece nu m-am confruntat cu cazuri de respingere.

John Doe

Nu-mi aduc aminte sa fie vreo prevedere expresa undeva, probabil fiindca OCPI nu greseste niciodata... ori le faci o adresa asa, pe un ton mai oficial in atentia inspectoarei respective, ori te duci la ea in termenul stabilit cu toate datele si verificati amândoi ce-a vrut sa spuna.

Alexame

Deci sa inteleg singura varianta oficiala este redepunerea dosarului ?

kkndkk

Deoarece toate notele de completare sau respingere sunt semnate de şeful serviciului cadastru (inginer şef) ar trebui să te adresezi directorului OCPI cu o solicitare de anulare administrativă a actului (respectiv a notei primite). Oricum verificarea pe ortofotoplan are rol orientativ datorită erorilor mari de îmbinare a planurilor şi de georeferenţiere. În situaţia în care nu eşti mulţumit de răspuns poţi solicita anularea actului în instanţă dar trebuie să nu depăşeşti 30 de zile de la luarea la cunoştinţă a notei, chiar dacă raspunsul de la cererea adresată directorului poate veni după 30 de zile de la depunere. Normal orice act administrativ dacă nu are trecut termenul de contestare şi locul unde se poate contesta este nul. Dar la noi merge.... In instanţă pe o treabă de asta câştigi.

vali_costea

Ori faci redepunere pe Incheierea de respingere si poate ai sanse sa pice la alt inspector, urmaresti la cine pica atunci cand depui si ii faci o vizita cu cateva zile inainte de termen sa il pui in tema,sau depui tot pe incheiere si soliciti din start deplasarea in teren pentru verificari.
In audienta la inginerul sef sub 2 luni nu prinzi, la directoare nu stiu daca are rost.
Totusi nu ai primit un referat inainte?Ce ai facut cu el?
La Ancpi intrii mai repede la o audienta,in 2-3 zile si rezolvat problema.
Cu orto care sunt exista mari probleme, mai ales pentru cei care avizeaza lucrari si teren pauza.Ce te faci cand streasina unei constructii are 3 metri latime.
 :rotfl: .Iei respingere direct fara referat ca nu ai masurat corect. :rotfl:  :rotfl:

Alexame

Referatul de completare era dat e alt inspector, aveam o mica suprapunere fiind inconjurat de cadastre pe toate partile, m-am retras cu aproximativ 15 cm pe zona respectiva pentru a elimina suprapunerea si am redepus lucrarea verificand toate elementele sa fiu sigur ca nu sunt probleme.

 Dupa depunerea notei de completare documentatia a ajuns la o doamna de data asta, si ea cred ca nici nu a urmarit nota de completare antwerioara pentru ca a venit cu alte idei total diferite de ceea ce scrie in nota de completare.

 Practic nici nu a urmarit raportul de expertiza si hotararea instantei, in expertiza era vorba de 3 loturi (terenuri imprejmuite !!) -hotararea se referea strict la ultimul lot (teren imprejmuit), ea s-a apucat sa construiasca pe ortofoto niste distante din strada si a ajuns la concluzia ca in determinarea ultimului lot nu am respectat distantele de la celelalte loturi si deci este gresit pozitionat. Eu aveam la dosar masuratori GPS la toate loturile dar le-a ignorat -a preferat aberatiile din capul ei. Mentionez ca terenul nu se suprapune virtual cu nimeni in acest moment, totul se bazeaza pe banuiala ei ca ceva nu e in regula.

 Legat de faptul ca ar fi o cladire vecina pe teren este o aberatie crunta deoarece vecinul cu cladirea are si el cadastru -ea spune ca si ala este gresit si cladirea aia care se vede pe ortofoto vine peste terenul meu, ignorand masuratorile topo din ambele documentatii (cica m-am lipit de acest vecin -desi am avut anterior nota de completare ca ma suprapuneam putin cu e cum am mentionat mai sus).

 Una peste alta te doare capul. Greu sa iti imaginezi ca pot exista astfel de idioti paraleli cu meseria si totusi ei exista -si unii sunt inspectori la cadastru.

Multumesc pentru raspunsuri tuturor

John Doe

Uneori, ai cu cine te intelege iar alteori nu - pare a fi si cazul tau. Solicita in scris iesirea in teren pentru verificari si gata.

Modificat de John Doe (30-03-2012 07:56:22)

vali_costea

Eu zic asa, mergi dimineata intre 9 si 10 si incearca sa intrii la inginerul sef, te duci direct la agentul de paza si vb cu el, sa i transmita problema ta,poate reusesti sa intrii fara audienta, , daca nu reusesti incearca si la directoare, daca nu, la  ancpi ca i aproape.La ancpi bagi motivul de sarire peste ing. sef si director, daca nu reusesti sa ajungi, de durata mare a primirii in audienta.Orto si tif-urile sunt doar pentru informare ,le  ceri sa vina pe teren la verificari.