help hotararea 834 1991

Creat de ali_rosca, Mar 09, 2012, 01:20 PM

« precedentul - următorul »

ali_rosca

am o suprafata de teren  fara constructie
pot sa intocmesc o documentatie de atribuire in proprietate a unei societati comerciale cu capital de stat in baza hotararii 834/1991 pe acest teren? el fiind taluz si fara constructie pe suprafata respectiva

bad wolf

Daca terenul este liber de sarcini si daca a fost in poseria acelei intreprinderi de stat, da. Poti.
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman

De facut poti s-o faci, dar o faci degeaba, pentru ca HG834 se refera la terenuri pe care sunt constructii, terenuri necesare procesului de productie, asa ca n-o sa ii aprobe nimeni atribuirea in proprietate. Pe de alta parte insa, taluzul este si el o constructie, ca e facut de mana omului intr-un anumit scop.

John Doe

HG 834/1991 se refera, dupa cum se si numeste, la stabilirea si evaluarea patrimoniului societatilor cu capital de stat. NU este deloc obligatoriu sa terenurile respective se aiba si constructii pe ele. Ca exista indicii POT si CUT si altii da, cât ies atâta ies, asta este.
Dupa avizarea documentatiei, un minister (nici nu mai stiu care) o sa emita in certificat de atestare, cam ca un titlu de proprietate cu care suntem noi obisnuiti, si ca si la acesta, trebuie inscris in cartea funciara si abia pe urma respectivii devin proprietari.

seby

Buna ziua! Ma puteti ajuta cu un model de deosar de verificare pentru documentatiile intocmite pt HG 834/1991? Multumesc anticipat!

John Doe

Ti-am trimis eu un exemplu pe mail, insa e mai vechi. Unele normative la care se face referire s-au schimbat, insa conteaza ideea - poti sa-ti dai seama cam cum trebuie sa arate.

seby