dACA POATE SA MA AJUTE CINEVA IN LEGATURA CU UN PLAN PARCELAR

Creat de mihaelahri, Dec 21, 2011, 03:18 PM

« precedentul - următorul »

mihaelahri

AM URMATOAREA SITUATIE : FAC UN PLAN PARCELAR SI SUNT TRECUTE GRESIT TARLAUA SI PARCELA PE ACTELE DE PROPRIETATE , CUM TREBUIE SA FAC RENUMEROTEZ EU PARCELELE ? PLUS CA CELE CARE AR FI  CORECT LA NUMARUL TARLALEI NUMARUL DE PARCELA NU ESTE CONSECUTIV  ( SI ORDINEA MIA  DAT O ALA DE LA PRIMARIE ) MA PUTETI AJUTA VA ROG FRUMOS ? :hi:

John Doe

Ordinea parcelelor in tarla trebuie sa corespunda cu punerea in posesie, deci numerele parcelelor nu trebuie sa fie obligatoriu consecutive. Tocmai de aia in tabelul parcelar pe care il faci la lucrare s-a mai inventat o coloana, care se numeste "Numarul de ordine al parcelei in tarla" (parca), si alea trebuie sa fie consecutive dupa cum sunt asezate parcelele in teren. Adica incepi de la 1 si mergi pana se termina parcelele. Verifica daca macar vecinii din TP corespund, acolo unde o pui tu, ca sa fii sigura.
Daca e gresit numarul tarlalei in TP, n-ai treaba cu asta daca locul parcelei sigur e acolo unde zici tu. NU numai tu ai patit, sunt o gramada de greseli si omisiuni care sunt prea multe ca sa fie indreptate si se iau ca atare.

Modificat de John Doe (21-12-2011 18:41:17)

adrianc

Esti o norocoasa ca au avut aia lista la primarie. Nu vad nicio problema in ce spui tu.
Nu ai voie sa renumerotezi, numarul parcelei trebuie sa corespunda cu cel din titlu de proprietate. Le pui in ordinea in care au terenul (in care sunt trecuti pe lista).
Daca nu corespunde numarul de tarla in cel mai rau caz se ajunge la rectificare de titlu dar de obicei nu conteaza asta.
La muncă! nu la întins mâna.

mihaelahri

multumesc frumos ... aveam nevoie de o confirmare , ma chinui de doua luni cu planul asta  sper sa ies la liman  dar sincer mi a ajuns  nu mai fac planuri parcelare

mihaelahri

revin cu vechea mea problema ...  am depus planul parcelar la ocpi si am primit o nota de completare de genul  " in tabelul parcelar  se mai introduce o coloana  in care se vor inscrie numarul de parcela  conform planului cadastral ( cum ar fi corect) "  pentru cele gresite in actul de proprietate  .... acum vin cu intrebarea de exemplu parcela 425/3 este data de vreo trei ori in  tarlaua mea ce fac rectific si asta sau dau numere in continuare dupa cel mai mare atribuit in TP URI  pentru oricum sunt sarite  cateva  sper ca am expus problema destul de clar  ...

John Doe

Nu prea inteleg. Tabelul parcelar este Anexa nr. 21? sau alt fel de tabel? Posteaza un print screen. La mine anexa 21 e cam asa; am colorat cu rosu cifrele care reprezinta "numarul de parcela".


519/448px 46KB

John Doe

Dupa cum observi, numarul parcelei este una iar numarul de ordine in tarla este alta. Daca n-ai trecut in tabel numarul parcelelor, normal ca te-au respins.

mihaelahri

da da  am inteles am trecut numarul de ordine in tarla din prima nu asta a fost problema .... citez : " in tabelul parcelar la col. 5 se va inscrie nr parcela din acte si se va insera o noua coloana in care se vor inscrie nr parcela conform plan cadastral;  in fiserul cp la imobilele ce au identificatori cadastrali eronati se va insrie la nr de parcela nr conform plan cadastral ( nr de parcela cum ar fi corect ) iar la mentiuni se va specifica nr din acte " ....

Mit

Pai prin asta, rezulta ca tabelul parcelar nu bate cu inscrisurile din TP si nici cu cele din planul cadastral.  :uimit:
Uuuuurata tara...

John Doe

In cazul asta, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la OCPI cu un dosar in mana si sa intrebi punctual ce vor. Nu te pot ajuta pe baza presupunerilor despre ce pot sa gandeasca (sau nu) cei de la OCPI.

geosilva

Pt probleme similare ne-am adresat la ANCPi si am primit urmatorul raspuns:

In cazul in care numarul de parcela din actul de proprietate nu corespunde cu numarul parcelei conform amplasamentului identificat in urma masuratorilor de teren se face un tabel suplimentar sau se introduce o coloana suplimentara in tabelul parcelar in care se va inscrie nr de parcela asa cum a fost identificat.

Atentie, este vorba despre nr de parcela, adica de ex. 125/3/1 cum era in TP devine 130/3/1 asa cum este identificat in teren.

In cazul in care intr-o tarla, in urma renumerotarii mai sus mentionate sau cum rezulta din actele de proprietate se constata faptul ca sunt imobile care au numere de parcela identice, cel care intocmeste planul parcelar trebuie sa se asigure ca numarul de parcela asfel determinat este unic, drept pentru care va proceda la modificarea de aceasta data a per-ului  (de ex. daca sunt doua imobile cu nr. de ordine 130/3/1, unul din ele va deveni 130/3/2 - acesta in situatia in care pozitia este libera sau se poate mrge pe varianta acordarii inca a unui per >> 130/3/1/1).

In conformitate cu art. 37 din HG 890/2005, dupa finalizarea actiunii de punere in posesie, OCPI si Primaria vor elabora un nou plan de situatie cu noua parcelare si prin care se vor aloca noi numere de parcela imobilelor puse in posesie.

Deci exista cadrul legal ca dupa eliberarea TP, prin documentatia de plan parcelar sa se modifice nr de parcela asa cum sunt ele inscrise in TP.

Mit

Eu cred ca situatia poate sa fie si ca pe aceeasi parcela s-au dat doua TP. :uimit:

John Doe

Si care e cadrul legal? Posteaza adresa de la ANCPI.