Categorie de folosinta gresita

Creat de Arcturus, Apr 05, 2011, 02:03 PM

« precedentul - următorul »

Arcturus

Buna! Am o nedumerire legata de o greseala dintr-un titlu de proprietate si anume faptul ca in Planul de incadrare in zona parcela 1609 este trecuta ca fiind CC, iar in titlu figureaza ca arabil. Am mai intalnit probleme si neconcordante in TP-uri insa de genul asta nu. Ca sa puteti intelege mai bine, mai adaog si faptul ca pe acelasi titlu ca CC figureaza o alta parcela lipita de cea cu categoria gresita. Acum nu stiu cum trebuie sa procedez: ori cer o rectificare a titlului (nu stiu daca in cazul categoriei de folosinta gresite este nevoie de un asemenea mod de rezolvare), ori fac lucrarea cu mentiunea ca arabilul respectiv este de fapt CC si in tabelul de miscare parcelara adun ambele suprafete pentru a calcula suprafata finala a parcelei 1CC (ceea ce ar genera neconcordanta cu suprafata din titlu a CC-ului). Sper ca ati inteles durerea mea si daca imi puteti da un sfat va multumesc anticipat! Stiu ca sunt persoane pe acest forum cu mult mai multa experienta decat mine in acest domeniu si cu un bagaj de informatii si de cunostinte mai vast si de aceea ma gandesc ca poate cineva a tintalnit o problema asemanatoare.

John Doe

Pana rectifici titlul pentru o categorie gresita te vad sfintii, de obicei. Scrie exact ce scrie si in titlu, dar spune-i si proprietarului iar daca nu e de acord, sa umble el sa-si rectifice actele.
S-ar putea sa te oblige OCPI sa faci dupa intabulare inca o documentatie de actualizare date, ca sa se intabuleze ca lumea, cu categoria de folosinta care tebuie.
Poti face o mentiune undeva in documentatie (la descrierea lucrarilor) cum ca ce ai gasit tu in teren de fapt, si pe urma treaba lor ce fac dar tot ceea ce faci tu trebuie sa aiba un act la baza; asa scrie in titlu, asa fa si tu.
Asta e doar o parere, nu am situatia in fata ca sa-mi dau seama exact. Cel mai sigur ar fi sa intrebi la OCPI, daca ai pe cine.

kod

nu, eu zic sa mergi sa intrebi la CF, ca acolo poate o sa ai probleme, in rest pe cine mai intereseaza ca nu e Arabil si CC ?

Arcturus


dora3mira

In urma masuratorilor facute de tine, stii exact care este parcela cu Cc . Parerea mea este sa intocmesti documentatia tinand cont de realitatea din teren , sa atasezi un plan de incadrare pe suport plan cadastral - solicitat de la OCPI ( pe care vei avea si denumirile de parcele si categoriile de folosinta ale acestora ) , cu stampila si semnatura celor de acolo - sper ca asta este si realitatea ce este in concordanta cu cele depistate de tine - iar ce scrie pe TP se va asimila cu datele din cadastral si documentatia ta.

Arcturus

Multumesc frumos pentru sfaturi! Osa o scot la capat cumva.

PULEIMEN

Tot la Iasi, exact aceeasi problema ca si tine. Depus prima oara dosar dupa cum era realitatea din teren + copie de pe planul de incadrare si adeverinta de la primarie ca era gresit trecut in titlu categoria de folosinta a parcelei. Rezultat respingere. Depus a doua oara dosarul refacut dupa situatia din acte si a trecut.
  Inainte daca era gresit chiar tarlaua si parcela sau ambele se rezolva cu o banala adeverinta. Dar a fost un cazul  cu terenuri si de atunci s-au imputit treburile.

Arcturus