carte funciara veche

Creat de topocad.cristi, Mar 25, 2011, 08:41 PM

« precedentul - următorul »

topocad.cristi

ma intereseaza daca aceste carti funciare vechi, existente inainte de 1945 in bucuresti si comunele limitrofe mai au importanta din punct de vedere cadastral/juridic la intocmirea doc cadastrale conform legii 7. ce stiti?

adrianc

Evident ca DA. Ele ajuta si la retrocedarile de imobile nationalizate
La muncă! nu la întins mâna.

topocad.cristi

retrocedarile se fac in conformitate cu l18, l10, l1, l247. eu am intrebat altceva

John Doe

Daca sunt valabile pentru retrocedari, ar fi ciudat sa nu fie valabile pentru tine care ai sa intabulezi retrocedarea. In baza la ce lege vrei, ca din 1996 pana acuma legea 7 s-a cam facut tandari.

topocad.cristi

situatia este urmatoarea, o institutie de stat care nu a avut niciodata imobilele nationalizate si care a avut carti funciare deschise pe legea 115/1938 vrea in acest moment sa isi intabuleze imobilele conform legii 7. problema este ca suprafetele de teren si forma acelor imobile nu mai corespund cu cele din cf vechi din cauza sistematizarii urbanistice

John Doe

Acum am inteles despre ce e vorba. Dar din pacate cunosc prea putine despre sistemul respectiv de carti funciare ca sa-ti pot da si vreun sfat.

damaris

eu nu lucrez pe acea zona, si nu cunosc situatile de acolo dar iti pot spune cum se procedeaza in alte partii alte tarii unde exista CF-uri vechi.

de exemplu daca proprietarul detine T.P. - in intravilan, cand doresti sa faci intabularea imobililui inscris in T.P. trebuie sa identifici acel imobil si cu CF-ul vechi. Binenteles daca pe T.P. ai o suprafata de 600 mp, iar in CF ai 1000, atunci tu identifici cu parte din acel CF, adica cu 600 mp, iar restu de 400 vor ramane pt a fi identificati de altcineva (vecin).
daca nu exista T.P. se face expertiza si proprietarul merge in instanta
Acuma bineteles ca exista multe situatii, depinde de la caz la caz.
sper totusi ca in mare poti intelege cum e cu ele.

in cazul tau zici ca e vorba de o institutie de stat. in loc de TP poate avea  HG sau un HCL.