Distante rotunjite pe extrase si grafica distorsionata

Creat de AlexGIS, Mar 29, 2011, 02:23 AM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

A mai observat cineva ca pe extrase valorile distantelor sunt rotunjite? Daca pe planul intocmit distanta dintre doua puncte este de 20.53, pe extras distanta e figurata 21 m.

Nu stiu daca grafica de pe extrase e de tip vector sau raster, dar am observat ca nu corespunde cu cea figurata in planul intocmit, fiind afisata distorsionat.

Eu ma intreb care mai este rostul figurarii pe extrase a distantelor si a graficii daca nu coincide cu cea din PAD.

Mit

Pai citeste mai jos si vezi ca scrie cum ca distantele sunt aproximate la intreg.

djxhouse

da. am observat
dar recent am avut un caz.
intabulare extravilan. o latura avea distanta de 103.58m, iar pe extras era pus 101m  diferenta de 2m.
am verificat CP-ul, pad-urile, iar distanta este de 103.58.

deci mai sunt probleme :hi:

John Doe


Mit

Mai trebuie avut in vedere faptul ca numerotatia punctelor de contur ale parcelei nu corespunde cu cea din PAD-ul intocmit de noi; latura 1-2 pe PAD are 100m, iar pe schita din extrasul CF are 42m.

damaris

numerotatia punctelor de contur de pe extras nu are cum sa corespunda cu cea de pe PAD-uri; ea corespunde cu cea din Generare CP. , pentru ca de acolo este preluat automat graficul

John Doe

In fisierul CP, punctele apar cu numarul si in ordinea in care sunt scrise in fisier, sau daca se importa DXF in ordinea in care au fost desenate pe contur.
In PAD, apar in functie de metoda de lucru folosita; daca vreti sa identificati ordinea care va fi in CP, dati comanda PEDIT si E (Edit Vertex) si veti observa in caseta de proprietati (Ctrl+1) ce numar si coordonate are fiecare punct, iar pe desen, marcata cu o cruciulita, pozitia lui.
Eu folosesc pentru asta numai entitati obtinute cu comanda BOUNDARY, astea nu prea fac surprize iar numerotarea e fix la fel in CP si in PAD.

PULEIMEN

Extrasele respective sunt  informative si rotunjite la metru - ce exprimare de rahat. Mai bine treceau coordonatele punctelor in stereo 70 si nu lungimile intre segmente. Omu vede rotunjit 13 m in loc de 12.51 m si cine stie poate se duce cu toporu la vecin/i sa-si recupereze "terenul lipsa".