Intrebare

Creat de ali, Mar 28, 2011, 02:03 PM

« precedentul - următorul »

ali

Buna ziua!

Sunt student la UBB, Facultatea de Arhitectura si Urbanism.
Am si eu niste nelamuriri legate de Topografie, daca puteti sa ma ajutati.
Asa in mare am inteles metoda intersectiei inainte si intersectiei inapoi.

La determinarea coordonatelor punctului observat, daca cunoastem coordonatele punctului de staţie, inaltimea aparatului si inaltimea prismei este necesar orientarea in statie. Ce inseamna asta?

Si tot asa la trasarea unei distante, scrie asa:

"Un punct poate fi găsit pe baza unui unghi orizontal faţă de o direcţie de referinţă şi a distanţei faţă de punctul de staţie."

Ce intelege sub "direcţie de referinţă".

Multumesc,

Arcturus

#1
Citat din: aliBuna ziua!

Sunt student la UBB, Facultatea de Arhitectura si Urbanism.
Am si eu niste nelamuriri legate de Topografie, daca puteti sa ma ajutati.
Asa in mare am inteles metoda intersectiei inainte si intersectiei inapoi.

La determinarea coordonatelor punctului observat, daca cunoastem coordonatele punctului de staţie, inaltimea aparatului si inaltimea prismei este necesar orientarea in statie. Ce inseamna asta?

Si tot asa la trasarea unei distante, scrie asa:

"Un punct poate fi găsit pe baza unui unghi orizontal faţă de o direcţie de referinţă şi a distanţei faţă de punctul de staţie."

Ce intelege sub "direcţie de referinţă".

Multumesc,


Pai daca ai inteles principiul retrointersectiei, era simplu sa intelegi ce este directia de referinta! Mai exact in momentul in care faci retrointersectie, nu numai ca determini coordonatele punctului nou in care te afli ci si directia de referinta (directia nordului geografic).

adrianc

#2
Orientarea in statie consta in vizarea unui punct de coordonate cunoscute pentru a stabili o directie de referinta fata de care se masoara unghiurile.
Hai ca te-am bagat mai rau in ceata.
Pe tine te intereseaza sa masori totdeauna unghiurile fata de directia Nord. Daca folosesti o busola precizia e mult prea mica. Dar, este cunoscut ca putem determina orientarea fata de directia N a unei laturi (baze/directii) conoscand coordonatele a doua puncte.
Acum, tu ca om destept, daca stationezi intr-unul din punctele alea si il vizezi pe celalalt realizezi orientarea in statie.
Prin directie de referinta intelegi directia spre punctul de coordonatte cunoscute.


581/448px 16.8KB
La muncă! nu la întins mâna.

Arcturus

#3
Citat din: adriancOrientarea in statie consta in vizarea unui punct de coordonate cunoscute pentru a stabili o directie de referinta fata de care se masoara unghiurile.
Hai ca te-am bagat mai rau in ceata.
Pe tine te intereseaza sa masori totdeauna unghiurile fata de directia Nord. Daca folosesti o busola precizia e mult prea mica. Dar, este cunoscut ca putem determina orientarea fata de directia N a unei laturi (baze/directii) conoscand coordonatele a doua puncte.
Acum, tu ca om destept, daca stationezi intr-unul din punctele alea si il vizezi pe celalalt realizezi orientarea in statie.
Prin directie de referinta intelegi directia spre punctul de coordonatte cunoscute.

Iti spun eu ca la facultatile de alt profil decat topografie nu se intra in detaliile astea si banuiesca ca asa e peste tot nu doar la agronomie unde fratele meu mi-a adus niste cursuri extrem de simplificate dat fiind faptul ca profilul pe care il urmeaza are prea putin de-a face cu cadastrul si topografia! Deja daca detaliem s-ar putea sa il zapacim si mai tare. E bine sa stie ca in topografie directia de referinta este directia nordului geografic.

bogdy

adrianc ce e aia orientarea fata de nord???? :uimit:

poate ai vrut sa zici orientarea spre punctul de referinta :D

mai lipseste distanta orizontala de la punctul stationat pana la punctul nou.

toate cele bune :hi:

Modificat de bogdy (28-03-2011 13:35:36)

AlexGIS

Nu pot sa nu observ faptul ca, mai nou, aparatul masoara unghiuri.

bad wolf

Da! Orice aparat statie trebuie sa masoare unghiu orizontale si Zenitele sau (mai rar)verticale,  dar ORIENTAREA este intotdeuna unhiul format de directia nord al sistemului de referinta in care masori (care poate fi diferit de nordul geografic si aproape intodeuna diferit de norgul magnetic) si directia spre care masori.
De obicei, indifernt de medota folosita, cand stationezi intr-un punct de coordonate cunoscute si vizezi un alt punct de coordonate cunoscute si introduci coordonatele acestor puncte, statia calculeaza automat orientare si orienteaza masuratorile pe directia nordului, deci citeste directii si nu unghiuri.
Sper sa gasesc cararea corecta !

AlexGIS

#7
Citat din: bad wolfDa! Orice aparat statie trebuie sa masoare unghiu orizontale si Zenitele sau (mai rar)verticale,

 :)
Nu m-am facut eu inteles. M-am referit pur teoretic. Altfel, aparatele masoara si coordonate, fie vorba intre noi.

John Doe

Cred ca ne adâncim inutil in chestiuni de vocabular... unele notiuni pot fi mai mult sau mai putin conventionale. De exemplu, prin "directie" in topografie se intelege o singura citire pe cercul gradat, unghiul este format de diferenta conventionala dintre doua citiri; aparatul practic nu masoara, ci calculeaza coordonate. Masoara doar unghiuri si distante, si putem continua tot asa.... chestiuni pur teoretice, nu vad vreun aspect practic pentru care sa merite dezbatute.

Modificat de John Doe (28-03-2011 20:34:14)

topocad.cristi

#9
Citat din: AlexGIS
Citat din: bad wolfDa! Orice aparat statie trebuie sa masoare unghiu orizontale si Zenitele sau (mai rar)verticale,

 :)
Nu m-am facut eu inteles. M-am referit pur teoretic. Altfel, aparatele masoara si coordonate, fie vorba intre noi.

sa imi spui si mie te rog ce aparat masoara coordonate, sa imi cumpar si eu, nu de alta dar cred ca am ramas in urma cu matematica si tehnologia

topocad.cristi

#10
Citat din: AlexGISNu pot sa nu observ faptul ca, mai nou, aparatul masoara unghiuri.

da mestere, aparatul masoara diferenta intre 2 directii vizate. care cred ca daca nu e o latura, atunci e un unghi. tu ce crezi ca e?

John Doe

...e un azimut, na...

Modificat de John Doe (28-03-2011 21:53:29)

topocad.cristi

ce e ala azimut?

AlexGIS

#13
Citat din: topocad.cristi
Citat din: AlexGISNu pot sa nu observ faptul ca, mai nou, aparatul masoara unghiuri.

da mestere, aparatul masoara diferenta intre 2 directii vizate. care cred ca daca nu e o latura, atunci e un unghi. tu ce crezi ca e?

Citat din: topocad.cristisa imi spui si mie te rog ce aparat masoara coordonate, sa imi cumpar si eu, nu de alta dar cred ca am ramas in urma cu matematica si tehnologia

1. Partea cu coordonatele a fost o gluma.
2. Aparatul masoara valori ale directilor si determina unghiuri din aceste valori. DAca ar masura unghiuri ar produce un paradox matematic la fiecare prima citire.
3. Vorbeam strict de teorie.

topocad.cristi