Intabulare

Creat de alymetal, Feb 14, 2011, 08:49 PM

« precedentul - următorul »

alymetal

cine imi spune si mie,daca am un contract de vanzare-cumparare in care nu este facuta identificarea cadastrala a imobilului..daca aduc un act aditional contractului in care sa fie facuta identificarea,e valabil?sau numai asta poate sa-mi elibereze notarul,un act aditional?

diagodose2009

Numai notarl pot face un act adiţional  la contractul de vânzare -cumpărare,
act adiţional  de rectficare..

Obligatoriu clientul când se duce la notar îi trebuie:
               
              a) adeverintî de la primărie  ştampilată
              b) cope dupa planu parcelar (dacă terenul este in extravilan)
              c) schiţă topo de la topograf cu vecinii şi cu datele de indentificare , cod tarla , parcela.
   tipul terenului: intravilan sau extravilan.........

  =D

Modificat de diagodose2009 (14-02-2011 19:05:32)

alymetal


cristea

Am de intabulat o parcela care este pe un titlu de proprietate emis prin 1991.Prin 1993 s-a facut o dezmembrare de catre o pers autorizata si parcela respectiva este normal dezmeembrata in .../1  si .../2.  .../1 asta e vanduta cu contract de vanzare-cumparare tot prin 1993 unui cetatean turc(care nici asta nu se gaseste de dupa cutremurul acela mare din Turcia)Acum i-mi vine proprietarul titlului si spune ca vrea intabulare pe parcela asta.../2 care nu este trecuta in cf.
Cum se poate rezolva problema??.merge facuta o rectificare a titlului de proprietate?? sa se mai puna in dreptul parcelei inca un /1?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman

Cauta contractul de vanzare si schita de dezmembrare la notarul care a intocmit actul in 1993. Toate dosarele se depun in arhiva notariatului, si se poate elibera o copie dupa ele.

cristea

Pai schita de dezmembrare o am cu distante si cu tot ce trebuie.Am si contractul de vanzare-cumparare, dar ce pot face cu ele?
La documentatia de intabulare titlul nu are valoare ?

John Doe

Dar cumparatorul s-a intabulat sau nu cu parcela lui?

Modificat de John Doe (16-02-2011 19:14:31)

cristea

Ba voi stiti pasi care sunt de facut sau puneti numai intrebari asa sa va aflati mari meseriasi???

John Doe

Poti sa intabulezi toata parcela din titlu si pe urma mergi la notar sa iti noteze dezmembrarea in cartea funciara. Asa intabulezi insa si partea turcului, ca asa-i filmul.
Daca nu merge, te faci ca-l cauti pe turc ca nu poti intabula din cauza lui si nu-l mai poti  gasi, il dai in judecata si obtii o sentinta ca sa te poti intabula de capul tau si numai parcela ta, ca cealalta ai vandut-o. Poate merge.

@cristea: ...si putina grija in exprimare cred ca n-ar strica.

lacriman

Pai cand problema e pusa ca un mare meserias, si raspunsurile sunt pe masura... ba...
In mod normal in actul de vanzare din 1993 se scrie ca vanzatorul a dobandit ceea ce vinde prin titlul de proprietate din 1991, deci contractul modifica titlul. Pentru ceea ce a ramas actele de proprietate sunt : titlul de proprietate modificat prin actul de vanzare (ar fi trebuit si un act de dezmembrare conform legii actuale, dar pe atunci nu se purta).
In nici un caz nu se intabuleaza acum tot titlul, pentru ca:
- la verificarea pe registrele de transcriptiuni se va gasi vanzarea din 1993
- daca "scapa" de verificari, odata cartea deschisa ptr tot imobilul, proprietarul poate sa vanda din nou totul, si toti care au avut legatura cu lucrarea sunt partasi la infractiune.
- daca proprietarul e cinstit si nu vinde tot din nou, va trebui sa modifice cartea cand va vrea sa vanda restul. 
etc, etc, etc.
PS - prima fraza a fost in gluma, dar nu prea ne place sa ni se spuna "BA".

djxhouse

OFFTOPIC :D
Un matematician, un economist si un topograf sunt intreabati,
- Cat fac unu si cu unu?
Matematicianul ii raspunde:
- Exact doi.
Economistul raspunde
- Poate doi.
Topograful se uita in stanga si in dreapta si spune in soapta:
- Cat vrei sa faca?  :rotfl:

John Doe

La unele OCPI poti intabula in acelasi dosar si titlul, si vreun eventual contract de vanzare-cumparere ulterior, fie ca e sau nu pe toata suprafata.

cristea

Da.
 Am facut ceva masuratori masuratori (clientul fiind chiar cel ce a impartit terenurile prin 90), sunt in posesia titlului in original si colie legalizata, am si ceva schite dupa dezmembrarea din 93; am si actul de dezmembrare;precum si contractul de
vanzare-cumparare.Ce-i de facut?
Asa pas cu pas.
Ma poate ajuta cineva?

John Doe

Si crezi ca o sa duci la capat intabularea aici, pe forum?
Prima data vezi ce trebuie sa contina un dosar de intabulare; scrie in ordinul 634 modificat sau pe usa la OCPI-ul tau, iti faci toate piesele cum se cer pe la voi si asta e.
Sau cauta la vreun coleg de la acelasi OCPI un dosar facut si avizat si fa-l si pe al tau la fel.