Rectificare de hotar intr-o linie dreapta ajutor

Creat de victoria6789, Ian 20, 2011, 07:12 PM

« precedentul - următorul »

victoria6789

Buna ziua tuturor! Fac o lucrare de licenta "Intocmirea documentatiilor topografice si cadastrale aferente introducerii cadastrului general in UAT, rectificare de hotar". Calculele le-am facut insa la partea cu documentatia nu stiu ce trebuie exact sa scriu si cum, rectificarea asta e mai rar intalnita :rolleyes:
   De prin ordine, hotariri am mai gasit cate ceva dar totusi am hotarat sa apelez si la voi cu speranta de a afla informatii mai detaliate si cat mai multe.Mentionez ca hotarul e intre un oras si un sat ci nu proprietari, daca asta schimba ceva
Va multumesc anticipat ...........

AlexGIS

#1
Citat din: victoria6789Fac o lucrare de licenta "Intocmirea documentatiilor topografice si cadastrale aferente introducerii cadastrului general in UAT, rectificare de hotar". .

Înainte de toate, care este lucrarea de specialitate care face obiectul lucrării tale de licenţă? Introducerea cadastrului general pe o UAT sau Rectificarea limitei de hotar a unei UAT? Sau, poate, amândouă?

Pentru prima, ai pe google toate datele de care ai nevoie. Pentru a doua te pot ajuta cu un plan de idei, ce trebuie să conţină, care sunt lucrările ce trebuiesc executate, etape, proceduri. Toate astea săptămâna viitoare, dacă voi avea ceva timp liber.

AlexGIS

#2
Citat din: AlexGISÎnainte de toate, care este lucrarea de specialitate care face obiectul lucrării tale de licenţă? Introducerea cadastrului general pe o UAT sau Rectificarea limitei de hotar a unei UAT? Sau, poate, amândouă?

Acum am priceput la ce se referă lucrarea ta de licenţă. Am citit şi titlul cu atenţie .  =D Deci lucrarea ta de licenţă se bazează pe o lucrare de cadastru general anume rectificare de hotar, speţa de rectificare a unui hotar frânt cu o linie dreaptă.

Dacă e corect, cumpără cartea lui Tămăioagă, citeşte regulamentul de formare a comisiilor, studiază regulamentul de întocmire a documentaţiilor cadastrale şi ai rezolvat bâlciul. Eu sunt curios să aflu câte lucrări de genul ăsta s-au făcut în România şi câte se vor face în continuare. Mai mult decât atât, sunt curios cine e capabil în prezent (dpdv profesional) să recepţioneze o astfel de lucrare.

John Doe

Si in Normele de introducere a cadastrului general mai scrie cate ceva.

kod

#4
Citat din: AlexGISEu sunt curios să aflu câte lucrări de genul ăsta s-au făcut în România şi câte se vor face în continuare....

Eu zic ca esti prea curios  :rotfl:

victoria6789

multumesc AlexGIS, am gasit cartea lui tamaioaga pe scribd.com:D, nu e toata cartea dar ceea ce imi trebuie este. sper sa ma ajute